Κεντρική Διεθνή Προολυμπιακό Κροατία – Ιταλία 84-78 (vid)

Κροατία – Ιταλία 84-78 (vid)

003248

simon-croatia-italyΤης έκλεισε το… σπίτι
Η Κροατία, έπειτα από μια συγκλονιστική αναμέτρηση, η οποία κρίθηκε στην παράταση, επικράτησε 84-78 της Ιταλίας στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά του Τορίνο. Η ομάδα του Αλεκσάνταρ Πέτροβιτς, έτσι, πανηγύρισε την πρόκρισή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο ντε Τζανέιρο.

Ο Νικολό Μέλι, με φόλοου, οδήγησε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο (70-70 κ.α.), όπου η “Χρβάτσκα” έκαμψε την αντίσταση της “σκουάντρα ατζούρα“.

Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς αποτέλεσε την αιχμή του δόρατος για τους Κροάτες, σημειώνοντας 26 πόντους. Πολύτιμη, δε, ήταν η συνεισφορά του Κρούνοσλαβ Σιμόν, ο οποίος προσέθεσε 21 πόντους. Ο Ντάριο Σάριτς, από την πλευρά του, σκόραρε 18 πόντους και “μάζεψε” 13 ριμπάουντ.

Ο Μάρκο Μπελινέλι, στον αντίποδα, ήταν ο κορυφαίος των Ιταλών, πετυχαίνοντας 18 πόντους, εντούτοις, αστόχησε σε ουκ ολίγα κρίσιμα σουτ.

bogdanovic-croatia-italy

Οι παίκτες του Αλεκσάνταρ Πέτροβιτς ξεκίνησαν καλύτερα στο παιχνίδι κι ολοκλήρωσαν στο +7 (19-12) το πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο, οι Κροάτες εξακολούθησαν να διατηρούν το μομέντουμ και, μάλιστα, απέκτησαν διαφορά 11 πόντων (28-17). Οι Ιταλοί, όμως, βελτίωσαν την εικόνα τους και μείωσαν σε 39-34 (20′).

Στην επανάληψη, η “Χρβάτσκα” κατάφερε να συντηρήσει το ισχνό προβάδισμά της (54-52, 30′), ενώ προηγήθηκε με +8 (63-55) στην τέταρτη περίοδο. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα, ωστόσο, έκανε την αντεπίθεσή της κι ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα (65-66, περίπου δύο λεπτά πριν από το τέλος).

hackett-croatia-italy

Το ματς οδηγήθηκε εντέλει στην παράταση, καθώς, μολονότι η Κροατία προηγήθηκε 70-68, ο Μέλι ισοφάρισε στο φινάλε. Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Μπογκντάνοβιτς κι η παρέα του ήταν ανώτεροι, πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 14-8 και πανηγύρισαν τη σπουδαία νίκη, η οποία τους εξασφάλισε -έπειτα από οκτώ χρόνια (Πεκίνο, 2008)- την παρουσία τους στους επερχόμενους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 39-34, 54-52, 70-70 κ.α., 84-78 α’ παρ..
ΚΡΟΑΤΙΑ (Πέτροβιτς): Μπάμπιτς, Κρουσλίν, Στιπτσεβιτς, Σιμόν 21 (6), Εζόνια 2, Σάριτς 18 (1), Ούκιτς 4, Πλάνινιτς 13, Μπιλάν, Μπογκντάνοβιτς 26 (2).
ΙΤΑΛΙΑ (Μεσίνα): Ποέτα, Μπελινέλι 18 (2), Αραντόρι 3 (1), Τζεντίλε 6, Μπαρνιάνι 4, Γκαλινάρι 12, Μέλι 11, Κουζίν 2, Ντατόμε 12 (1), Τσέρβι, Χάκετ 10 (1), Τονούτ.