Κεντρική Ελλάδα Εθνικές Ελλάδα – Κόσοβο 103-44

Ελλάδα – Κόσοβο 103-44

toliopoulos

toliopoulos

Ας περάσει ο επόμενος!
Η Εθνική Ελλάδος Νέων Ανδρών διέλυσε το Κόσοβο με 103-44 και έκανε το “4×4” στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας που διεξάγεται στη Χαλκίδα. Οι διεθνείς μας έδειξαν από τα πρώτα λεπτά ότι αυτοί είναι τα αφεντικά της αναμέτρησης και έφτασαν μάλιστα για πρώτη φορά στη διοργάνωση σε… “κατοστάρα“.

Η “γαλανόλευκη” ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 8-2 και 12-4. Οι παίκτες του Κοσόβου δε μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των Ελλήνων, που έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με σκορ 35-12.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με τους διεθνείς μας να παίζουν ακόμα πιο σκληρή άμυνα. Το 35-12 έγινε γρήγορα 42-12, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν το πρώτο τους καλάθι στο 13′. Συνολικά το Κόσοβο πέτυχε 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και το 60-21 ήρθε φυσιολογικά ως σκορ ημιχρόνου.

Τίποτα δεν διαφοροποιήθηκε στην επανάληψη με την Εθνική μας να προσφέρει και θέαμα σε όσους έδωσαν το “παρών” στη Χαλκίδα, τη στιγμή που οι παίκτες του Κοσόβου έμοιαζαν ανήμποροι να αντιδράσουν. Η πρώτη “κατοστάρα” ήρθε απόλυτα φυσιολογικά με όλο το φίλαθλο κοινό να χειροκροτάει το λαμπρό μπασκετικό “μέλλον” της χώρας.

Επόμενος αντίπαλος, η Μεγάλη Βρετανία του Ανδρέα Καπούλα, αύριο (20/07).

Τα δεκάλεπτα: 35-12, 60-21, 86-32, 103-44.
ΕΛΛΑΔΑ: Τολιόπουλος 19 (3), Κώττας 14, Κόνιαρης 12 (2), Τσαλμπούρης 16, Σκουλίδας 7 (2), Μπιλλής 7, Σταμάτης, Χαραλαμπόπουλος 8, Δίπλαρος 3 (1), Μουράτος 7, Λούντζης 5 (1), Αντετοκούνμπο 5.
ΚΟΣΟΒΟ (Σελμάνι): Αχμέτι 3 (1), Πέτσι 5 (1), Μάλα 5 (1), Κούκι, Ζεκίκι 3 (1), Καντούσα, Γιακούπι, Σέχου 13 (3), Τζ. Γκάσι, Μπαλούκου 2, Πλάνα, Ε. Γκάσι 13.