Κεντρική Διεθνή Ο Γκούντουριτς “μιμήθηκε” τον Σπανούλη (vid)

Ο Γκούντουριτς “μιμήθηκε” τον Σπανούλη (vid)

f566b99f0ad9af88c5999a1ba09bc9eb

marko-guduric-crvena-zvezdaΟ Ερυθρός Αστέρας, μολονότι ήταν κατώτερος των περιστάσεων στο πρώτο ημίχρονο, “ξύπνησε” στην επανάληψη κι επικράτησε 87-86 της Παρτιζάν εκτός έδρας, κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών του σερβικού πρωταθλήματος. Τούτη η νίκη φέρει την… “υπογραφή” του Μάρκο Γκούντουριτς, ο οποίος πέτυχε ένα απίθανο τρίποντο στην εκπνοή και… “θύμισε” Βασίλη Σπανούλη!

Ο 21χρονος Σέρβος γκαρντ/φόργουορντ ευστόχησε από τα περίπου εννιά μέτρα και “σφράγισε” το “διπλό” για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, που απέχει μία νίκη από την κατάκτηση του τίτλου.

Η Παρτιζάν διατηρούσε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Προηγήθηκε, μάλιστα, με +17 (54-37) στο 20′, ενώ έκλεισε στο +10 (72-62) την τρίτη περίοδο.

Οι “ερυθρόλευκοι“, όμως, με πρωταγωνιστές τους Στεφάν Γιόβιτς, Μάικ Τσίρμπες, Τάρενς Κίνσεϊ (13 πόντοι έκαστος) και -φυσικά- τον Γκούντουριτς (11 πόντοι), πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 25-14 στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έφεραν εις πέρας την ολική ανατροπή.