Κεντρική Διεθνή Νέο προβάδισμα για τη “Φενέρ”

Νέο προβάδισμα για τη “Φενέρ”

225533

sloukas-fener-laboral-kutxa-berlinΗ Φενέρμπαχτσε απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα σε ό,τι αφορά στην κατάκτηση του τουρκικού πρωταθλήματος. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επικράτησε 84-72 της Αναντολού Εφές στην “Ulker Sports Arena” κι έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών.

Οι Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς και Γιαν Βέσελι αποτέλεσαν τα πρώτα “βιολιά” για τους γηπεδούχους, σημειώνοντας 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Ο Κώστας Σλούκας, δε, μέτρησε 7 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο Ντάριο Σάριτς, στον αντίποδα, ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων, ολοκληρώνοντας το ματς με 18 πόντους, αλλά φευ.

Η Φενέρμπαχτσε διατηρούσε τον έλεγχο κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ολοκληρώνοντάς το στο +10 (43-33). Η Εφές, όμως, πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 24-14 στην τρίτη περίοδο, ισοφαρίζοντας σε 57-57 (30′). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του “Ζοτς” “έτρεξαν” σερί 9-0 (66-57), φθάνοντας εντέλει στη σπουδαία νίκη.