Κεντρική Διεθνή Σαρωτική η “Φενέρ”

Σαρωτική η “Φενέρ”

kostas sloukas2

kostas sloukasΣε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η Φενέρμπαχτσε τη δεύτερη αναμέτρηση με τη Γαλατασαράι. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς συνέτριψε 80-55 την αντίπαλό της, έκανε το 2-0 στην ημιτελική σειρά κι απέχει μία νίκη από τους τελικούς του τουρκικού πρωταθλήματος.

Οι Μπόμπι Ντίξον και Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς αποτέλεσαν το “Α” και το “Ω” στον παραγωγικό τομέα, πετυχαίνοντας 19 και 17 πόντους αντίστοιχα. Εξαιρετικά σημαντική, δε, ήταν η συνεισφορά του Κώστα Σλούκα, ο οποίος μέτρησε 12 πόντους (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές), 4 ασίστ και 1 ριμπάουντ σε 20:15″.

Η “Γαλατά” ήταν ανταγωνιστική μόνο για ένα ημίχρονο (41-37, 20′). Στην επανάληψη, η “Φενέρ” πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 19-9 στην τρίτη περίοδο και 20-9 στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, φθάνοντας στην άνετη νίκη.