Κεντρική Basket League Αγώνες Παναθηναϊκός – Άρης 85-79

Παναθηναϊκός – Άρης 85-79

pao aris

pao-aris

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε του Άρη με 85-79 στο ΟΑΚΑ κι έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά για την ημιτελική φάση των πλέι οφ της Basket League. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για την Παρασκευή (6/5) και πάλι στο ΟΑΚΑ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το “τριφύλλι” ήταν ο Νικ Καλάθης, ο οποίος πραγματοποίησε το καλύτερο του παιχνίδι με τη φανέλα του Παναθηναϊκού τη φετινή χρονιά, μετρώντας 21 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Τον διεθνή Έλληνα γκαρντ πλαισίωσαν στην επίθεση οι Ουίλιαμς (18π.) και Παππάς (12π.). Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τζέρελ ΜακΝιλ με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να αδυνατούν να χτίσουν αξιόλογες διαφορές. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες (19-19).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν μία μάχη μεταξύ του Καλάθη και του ΜακΝιλ. Οι δύο παίκτες τραβούσαν το κουπί στο σκοράρισμα, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 35-34 στο 17′ και να καταφέρνει να ξεφύγει λίγο στο σκορ (46-39) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, Καλάθης και Ραντούλιτσα φόρτωναν… το καλάθι του Άρη με αρκετούς πόντους, με το “τριφύλλι” να ανεβάζει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (67-57).

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν ακόμα και με 17 πόντους (82-65 στο 35′), αλλά ο Άρης ψαλίδισε τη διαφορά στο τέλος του αγώνα, χάρη σε προσωπικά καλάθια του ΜακΝιλ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 46-39, 67-57, 85-79.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 2, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 10 (8 ρΙμπ.), Καλάθης 21 (3), Ουίλιαμς 18 (1), Χέινς 3 (1), Παππάς 12 (2), Φεντέιν 9 (1), Διαμαντίδης 4, Γκιστ 4, Χάντερ.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ουάιτ 10 (1τρ, 8ρ), Ουότερς 12 (2), Κοέν 10 (2), Μούρτος 2, ΜακΝιλ 22 (3), Ξανθόπουλος 7 (1), Πελεκάνος 9 (3), Τσούπκοβιτς 7 (1), Ζάρας, Σίμτσακ.

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…