Κεντρική Basket League Αγώνες Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 77-72

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 77-72

742474

spanoulis-olympiacos-panathinaikos-sef“Αγγίζει” τον τίτλο…
Ο Ολυμπιακός επικράτησε 77-72 του Παναθηναϊκού στο ΣΕΦ, έκανε το 2-1 στη σειρά των τελικών κι απέχει μία νίκη από το 12ο πρωτάθλημα της ιστορίας του. Η σειρά μεταφέρεται εκ νέου στο “Νίκος Γκάλης” (29/05).

Τούτη η νίκη φέρει -κατά μείζονα λόγο- την… “υπογραφή” του Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος πέτυχε 11 πόντους στα τελευταία τρία λεπτά και “καθάρισε” το ματς. Ο “Kill Bill” σκόραρε συνολικά 22 πόντους, με τον Ματ Λοτζέσκι να αποτελεί άξιο συμπαραστάτη του (16 πόντοι).

Οι Τζέιμς Φελντέιν (17 πόντοι, 3 ασίστ, ισάριθμα κλεψίματα), Νικ Καλάθης (15 πόντοι, 15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Δημήτρης Διαμαντίδης (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) ξεχώρισαν από την πλευρά του Παναθηναϊκού, ο οποίος έλεγχε το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, εντούτοις, “κατέρρευσε” στο τέλος.

Στατιστική απεικόνιση:
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: 16/30 (53%) δίποντα, 8/23 (35%) τρίποντα, 21/33 (64%) βολές, 37 ριμπάουντ (12 επιθετικά), 11 ασίστ, 11 λάθη, 5 κλεψίματα.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: 19/35 (54%) δίποντα, 6/23 (23%) τρίποντα, 16/21 (76%) βολές, 32 ριμπάουντ (8 επιθετικά), 9 ασίστ, 9 λάθη, 7 κλεψίματα.

diamantidis-spanoulis-olympiacos-panathinaikos-sef

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση, αξιοποιώντας τον Μιλουτίνοβ στο “βαμμένο”. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 8-2 (02:50”), χάρη σε 4 πόντους του Σέρβου σέντερ κι ισάριθμους του Σπανούλη.

Οι “πράσινοι”, έπειτα από το νωθρό ξεκίνημα, βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους στη συνέχεια, δυνάμωσαν την άμυνά τους, είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και, πραγματοποιώντας επιμέρους σκορ 10-0, προηγήθηκαν 8-12.

Το “τριφύλλι” διατηρούσε το μομέντουμ έως το τέλος της πρώτης περιόδου, ολοκληρώνοντάς της στο +4 (17-21), με τους γηπεδούχους να παίρνουν σκορ από τον Λοτζέσκι, ο οποίος σημείωσε 6 συνεχείς πόντους στο φινάλε του δεκαλέπτου.

lojeski-calathes-olympiacos-panathinaikos-sef

Στη δεύτερη περίοδο, ο Αμερικανός -με βελγικό διαβατήριο- γκαρντ/φόργουορντ εξακολούθησε να προσφέρει πολύτιμες λύσεις στον Ολυμπιακό. Για του λόγου το αληθές, ο “Λότζο” σκόραρε 5 σερί πόντους κι οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν 22-21.

Ο Παναθηναϊκός, πάντως, είχε την… “απάντηση” και, με γκολ-φάουλ του Παπαγιάννη και 2/2 βολές του Παππά, πήρε εκ νέου “κεφάλι” στο σκορ (24-26).

Οι Πειραιώτες, με τους Σπανούλη και Στρόμπερι να παίρνουν την “μπαγκέτα” από τον Λοτζέσκι σε ό,τι αφορά στον παραγωγικό τομέα, συντηρούσαν ισχνές διαφορές (31-26, 37-33, 39-35) στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, “έτρεξαν” επιμέρους σκορ 9-2 στα τελευταία τρία λεπτά, κλείνοντας στο +3 (41-44) το ημίχρονο.

Στατιστική απεικόνιση ημιχρόνου:

hackett-olympiacos-panathinaikos-sef

Στην επανάληψη, η αναμέτρηση κυλούσε πόντο-πόντο, με τους “αιώνιους” να εναλλάσσονται διαρκώς στο προβάδισμα. Ο Παπαγιάννης, από τη μία πλευρά, πόσταρε τον Μιλουτίνοβ, πετυχαίνοντας 4 πόντους.

Ο Καλάθης, δε, συνέχιζε το επιθετικό κρεσέντο του, ενώ ο Χάκετ είχε τις “απαντήσεις” από την πλευρά του Ολυμπιακού, με το σκορ να είναι 52-52 στα μέσα της τρίτης περιόδου.

Σε πανομοιότυπο μήκος κύματος κινήθηκε το παιχνίδι έως το τέλος του δεκαλέπτου. Οι “πράσινοι”, πάντως, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Φελντέιν, όπως και τον Καλάθη (προσέφερε στην άμυνα, στη δημιουργία και στην παραγωγικότητα), προηγήθηκαν 57-62 στο 30’.

spanoulis-papapetrou-printezis-olympiacos-panathinaikos-sef

Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, το ματς ήταν εξαιρετικά “κλειστό”, με τις άμυνες -όπως είναι λογικό- να αποτελούν προτεραιότητα εκατέρωθεν. Χαρακτηριστικό, άλλωστε, είναι το γεγονός ότι σημειώθηκαν συνολικά 4 πόντοι στα πρώτα τρία λεπτά (59-64, 33:15”).

Ακολούθως, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 59-66 (33:46″), χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Διαμαντίδη. Αξίζει να σημειωθεί πως σε τούτο το χρονικό σημείο του αγώνα, οι δύο ομάδες υπέπιπταν σε διαδοχικά λάθη.

Στη συνέχεια, ο Παπαπέτρου, με 5 συνεχείς πόντους, μείωσε σε 64-66, ο Διαμαντίδης αστόχησε σε δύο βολές (είχαν προηγηθεί βήματα του αρχηγού του “τριφυλλιού”, ωστόσο, δόθηκε φάουλ, ενώ θα έπρεπε να επαναληφθούν οι βολές, ένεκα της χρήσης λέιζερ), ο Σπανούλης “μιμήθηκε” τον “Παπ”, ήτοι σκόραρε 5 σερί πόντους (2/2 βολές και τρίποντο) κι έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (69-66, 37’).

Οι “πράσινοι” εξακολούθησαν να είναι άστοχοι από τη γραμμή των βολών (0/2 ο Γκιστ), ενώ ο Σπανούλης πέτυχε ακόμη 2 πόντους (2/2 βολές), με τους “ερυθρόλευκους” να αποκτούν διαφορά 5 πόντων (71-66) στα 01:48” πριν από τη λήξη.

Ο Φελντέιν μείωσε προσωρινά σε 71-68, εντούτοις, ο “Kill Bill” ευστόχησε σε νέο τρίποντο και “καθάρισε” επί της ουσίας το ματς (74-68), αφού το “τριφύλλι” ουδέποτε κατάφερε να ξανά γίνει απειλητικό.

Διαιτητές: Πηλοΐδης – Καρακατσούνης – Παναγιώτου.
Δεκάλεπτα: 17-21, 41-44, 57-62, 77-72.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 7, Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 22 (3), Στρόμπερι 5 (1), Μιλουτίνοβ 4, Πρίντεζης 3, Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2, Χάκετ 9, Λοτζέσκι 16 (3), Παπανικολάου, Ουόρικ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 8, Παπαγιάννης 9, Φώτσης 3 (1), Ραντούλιτσα, Παππάς 4, Φελντέιν 17 (3), Διαμαντίδης 10 (1), Γκιστ 2, Καλάθης 15 (1), Χέινς, Ουίλιαμς 2, Χάντερ 2.