Κεντρική NBA Ισοφάρισαν οι Ράπτορς (vids)

Ισοφάρισαν οι Ράπτορς (vids)

DeMarDeRozanKyleLowry

demar-derozan-kyle-lowryΟι Ράπτορς, μολονότι αποτελούν το αουτσάιντερ στους τελικούς της Ανατολής, δεν είναι διατεθειμένοι να τα παρατήσουν εύκολα και το αποδεικνύουν. Οι Καναδοί επικράτησαν 105-99 των Καβαλίερς στο “Air Canada Center” κι ισοφάρισαν σε 2-2 τη σειρά.

Ο Κάιλ Λόουρι αποτέλεσε το “Α” και το “Ω” του Τορόντο, μετρώντας 35 πόντους, 5 ριμπάουντ, ισάριθμες ασίστ και 3 κλεψίματα. Άξιος συμπαραστάτης του, δε, ήταν ο ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 32 πόντους.

Οι ΛεΜπρόν Τζέιμς (29 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Κάιρι Ίρβινγκ (26 πόντοι), στον αντίποδα, ήταν οι κορυφαίοι του Κλίβελαντ.

Οι γηπεδούχοι ήταν καταπληκτικοί, κυρίως, στη δεύτερη περίοδο, όταν πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 30-17 και προηγήθηκαν 57-41 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι “ιππότες” βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους και, μάλιστα, προηγήθηκαν 83-84 στις αρχές του τέταρτου δωδεκαλέπτου. Οι Ράπτορς, πάντως, με μεγάλα καλάθια των Λόουρι και ΝτεΡόζαν στο φινάλε, πανηγύρισαν τη σπουδαία νίκη.