Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Παναθηναϊκός 77-68

Άρης – Παναθηναϊκός 77-68

aris panathinaikos eliot williams

aris-panathinaikos-eliot-williams

Τα… ξαναλένε!

Ο Άρης με μία μεγαλειώδη εμφάνιση επικράτησε του Παναθηναϊκού με 77-68 στον τρίτο αγώνα της ημιτελικής σειράς της Basket League και μείωσε σε 2-1 τις νίκες. Πλέον, οι δύο αντίπαλοι θα τα ξαναπούν στο “Nick Galis Hall” την προσεχή Τετάρτη (11/05).

Ο Άρης έχοντας σε εξαιρετική μερα τους Τζέρελ ΜακΝίλ και Ντομινίκ Ουότερς που πέτυχαν από 21 πόντους, επέβαλε το ρυθμό του από τα μέσα της δεύτερης περιόδου και πέτυχε να… ανανεώσει το ραντεβού του με το “τριφύλλι” σε δύο μέρες.

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός κάνοντας πολλά λάθη και όντας ιδιαίτερα άστοχος στα σουτ δύο πόντων (14/34), γνώρισε την ήττα έχοντας για κορυφαίους τους Ραντούλιτσα και Ουίλιαμς που πέτυχαν από 14 πόντους έκαστοι.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά και με τον Ουίλιαμς να πετυχαίνει 4 προσωπικούς πόντους προηγήθηκε με 4-0. Ο Άρης αντέδρασε και με τον Οκάρο Ουάιτ πρωταγωνιστή, ισοφάρισε γρήγορα σε 6-6. Ουίλιαμς και Διαμαντίδης απάντησαν άμεσα σε Ουάιτ και Σίμτσακ (6-8, 8-10), όμως ο Μούρτος με τρίποντο έβαλε για πρώτη φορά τον Άρη μπροστά στο σκορ (11-10). Ο Φελντέιν απάντησε με τον ίδιο τρόπο (11-13) με το “τριφύλλι” να διατηρεί μία διαφορά 2-3 πόντων μέχρι και 2′ πριν το τέλος της περιόδου (17-20). Εκεί, οι γηπεδούχοι με τους ΜακΝίλ και Πελεκάνο πήραν βραχεία κεφαλή με 23-22, σκορ με το οποίο έκλεισε και το πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο, με τον Φλιώνη να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό καλάθι και τον Τσούπκοβιτς να κερδίζει τον Χαραλαμπόπουλο, ο Άρης προγήθηκε με 27-22. Ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να βρει το δρόμο προς το καλάθι, με αποτέλεσμα ο Πελεκάνος με τρίποντο και ο Κοέν με λέι απ να εκτοξεύσουν την διαφορά στους 10 πόντους (32-22, 6:22 για το ημίχρονο). Με κάρφωμα του Ραντούλιτσα και 2/2 βολές του Ουίλιαμς, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 32-26, όμως ο Ουότερς με τρίποντο έβαλε τέλος στο σερί των φιλοξενούμενων (35-26, 3:51 πριν το τέλος του δεκαλέπτου). Ο Παππάς με γκολ-φάουλ, ο Ραντούλιτσα με καλάθι και ο Φελντέιν μετατρέποντας σε εύστοχη βολή την τεχνική ποινή στον Τζέρελ ΜακΝίλ έφεραν τον Παναθηναϊκό στο -3 (37-34, 1:38).

Ο ΜακΝίλ έκανε το 39-34, ο Διαμαντίδης εκτέλεσε από τα 6,75 (39-37), για να έρθει η απάντηση από τον Τσούπκοβιτς που έστειλε τον Άρη στα αποδυτήρια προηγούμενο με 42-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ουότερς με όμορφο καλάθι έκανε το 44-37, με τον Γκιστ να απαντά από τα 6,75 (44-40). Ο άσσος του Άρη… ξαναχτύπησε (46-40), ενώ τις δύο βολές του Ουίλιαμς, διαδέχθηκαν οι βολές του Κοέν και το καλάθι του Μούρτου, με τον Αργύρη Πεδουλάκη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ (50-42, 5:25 για το τέλος της περιόδου). Με τον Ραντούλιτσα να ανανεώνει συνεχόμενες επιθέσεις και να εκμεταλλεύεται το αντιαθλητικό φάουλ του ΜακΝίλ, ο Παναθηναϊκός μείωσε στο καλάθι (50-48), εν μέσω αποοκιμασιών από τον κόσμο του Άρη.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, ωστόσο, άμεσα και με τον ΜακΝίλ να πετυχαίνει 5 αναπάντητους πόντους πήραν εκ νέου αέρα 7 πόντων (55-48, 2:25). Ο Φέλντέιν έδωσε ανάσα στον Παναθηναϊκό με τρίποντο (55-51), όμως ο ΜακΝίλ είχε πάρει “φωτιά”. Με καλάθι έκανε το 57-51 και με 2/2 βολές στην λήξη της περιόδου, διαμόρφωσε το 59-51, ενώ είχε προηγηθεί η εντυπωσιακή τάπα του Ουάιτ στον Διαμαντίδη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ραντούλιτσα με καλάθι και ο Χέινς με τρίποντο, “έριξαν” την διαφορά στους 3 πόντους (59-56). Η απάντηση ήρθε για τον Άρη με δύο καλάθια του Ουότερς και ένα του Πελεκάνου, με το ταμπλό να γράφει 65-56, 7′ πριν την τελευταία κόρνα του αγώνα. Παππάς και Ουίλιαμς μείωσαν την διαφορά στους 5 πόντους (66-61), αλλά τα πολλά λάθη στην επίθεση τους στέρησαν την δυνατότητα να πλησιάσουν περισσότερο στο σκορ.

Ο Ουότερς βάλθηκε να… κοντράρει τον ΜακΝίλ για τον τίτλο του MVP και με 4 συνεχόμενους πόντους ανέβασε την διαφορά στους 9 πόντους (70-61), 3′ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Φώτσης μείωσε σε 70-63, όμως το άστοχο τρίποντο του ίδιου έδωσε τέλος στις ελπίδες του Παναθηναϊκού για ανατροπή της κατάστασης. Ο ΜακΝίλ με 2/2 βολές και έυστοχο τρίποντο (77-63), “κλείδωσε” τη νίκη για τους “κιτρινόμαυρους”, με το τελικό 77-68 να διαμορφώνεται από τον Δημήτρη Διαμαντίδη.

Διαιτητές: Γκόντας – Παπαπέτρου – Τζαφλέρης.
Τα δεκάλεπτα: 23-22, 42-37, 59-51, 77-68.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πελεκάνος 7 (1), Τσούπκοβιτς 5 (1), Φλιώνης 2, Ουάιτ 9 (1), Ουότερς 21 (1), Κοέν 5, Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ 2, ΜακΝίλ 21 (2).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πεδουλάκης): Χέινς 3 (1), Χαραλαμπόπουλος 2, Μποχωρίδης, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 14, Παππάς 8, Φελντέιν 9 (2), Διαμαντίδης 11 (3), Γκιστ 5 (1), Ουίλιαμς 14.