Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα ΤΣΣΚΑ Μ. – Ζαλγκίρις Κ. 100-86 (vid)

ΤΣΣΚΑ Μ. – Ζαλγκίρις Κ. 100-86 (vid)

Ce kuT5WIAEbmLO

teodosic-cska-moscowΗ Ζαλγκίρις παρουσιάσθηκε εξαιρετικά ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, εντούτοις, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πάτησε το… “γκάζι” στην τρίτη περίοδο και πήρε τη νίκη (100-86), στο πλαίσιο της 13ης και προτελευταίας “στροφής” του Τοπ-16. Ο Νάντο ντε Κολό, δε, αποτέλεσε -για πολλοστή φορά- το “Α” και το “Ω” για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Ο 28χρονος Γάλλος γκαρντ σκόραρε 26 πόντους (3/4 τρίποντα), “μάζεψε” 7 ριμπάουντ, “μοίρασε” 3 ασίστ, ενώ υπέπεσε σε 4 λάθη σε 29:49. Άξιοι συμπαραστάτες του ήταν οι Μίλος Τεόντοσιτς (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ, ισάριθμες ασίστ), Κάιλ Χάινς (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Βιτάλι Φριτζόν (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Νικίτα Κουρμπάνοβ (11 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Η “ομάδα του στρατού“, η οποία βρέθηκε στο -1 (47-48) στο ημίχρονο, “έτρεξε” επιμέρους σκορ 27-13 στο τρίτο δεκάλεπτο (74-61, 30′) και “καθάρισε” επί της ουσίας το ματς.

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων, ξεχώρισαν οι Όλιβιερ Χάνλαν (15 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ίαν Βουγιούκας (13 πόντοι, 3/5 δίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Μπροκ Μότουμ (13 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 47-48, 74-61, 100-86.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 26 (3/4), Τεόντοσιτς 15 (2), Φριτζόν 12 (4), Νίκολς 6, Τζάκσον, Κορόμπκοβ 2, Λαζάρεβ, Βοροντσέβιτς 9 (2), Χίγκινς 5, Κουλάγκιν, Κουρμπάνοβ 11, Χάινς 14.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ραντλ 10 (1), Βένε 2, Λεκαβίτσιους 7 (1), Σεϊμπούτις 4, Μότουμ 13 (2), Γιανκούνας 8, Βουγιούκας 13, Σάγιους, Λιπκεβίτσιους 2, Βετσβάγκαρς 7 (1), Χάνλαν 15 (3), Ουλανόβας 5 (1).