Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 96-99 (vid)

Ολυμπιακός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 96-99 (vid)

739330 1

spanoulis-olympiacos-cska“Αποχαιρέτησε” με ήττα…
Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, ούσα καταιγιστική στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, επικράτησε 99-96 του Ολυμπιακού στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 14ης “στροφής” του Τοπ-16. Επρόκειτο, βέβαια, για ένα παιχνίδι διαδικαστικού χαρακτήρα, καθότι οι “ερυθρόλευκοι” είχαν αποκλεισθεί και μαθηματικά από τα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Στα θετικά για την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου συμπεριλαμβάνεται η δυναμική επανεμφάνιση -έπειτα από περίπου δύο μήνες- του Ματ Λοτζέσκι, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, “μάζεψε” 3 ριμπάουντ και “μοίρασε” 2 ασίστ σε 19:13. Άξιοι συμπαραστάτες του, δε, αποτέλεσαν οι Βασίλης Σπανούλης (17 πόντοι, 7 ασίστ), Βαγγέλης Μάντζαρης (12 πόντοι, 3 ριμπάουντ) κι Οθέλο Χάντερ (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, που ήταν ιδιαίτερα εύστοχη από τα 6.75 (10/20, 50%), ο Νάντο ντε Κολό αποτέλεσε το “Α” και το “Ω”, ολοκληρώνοντας το ματς με 20 πόντους, 4 ριμπάουντ, ισάριθμες ασίστ και 3 κλεψίματα. Οι Ρώσοι, οι οποίοι είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, θα αντιμετωπίσουν -με πλεονέκτημα έδρας- τον Ερυθρό Αστέρα στην προημιτελική φάση.

Η αναμέτρηση ήταν ισορροπημένη στα τέσσερα πρώτα λεπτά (9-9, 3:50), εντούτοις, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας -με αιχμή του δόρατός της το περιφερειακό σουτ- έλεγξε απόλυτα τον ρυθμό στη συνέχεια. Οι Ρώσοι πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 10-0 και προηγήθηκαν 9-19 (05:38).

Οι “ερυθρόλευκοι”, στο μεταξύ, ήταν κάκιστοι στην αμυντική λειτουργία τους και, σε συνδυασμό με τα 6/8 (75%) τρίποντα των φιλοξενούμενων, έκλεισαν την εναρκτήρια περίοδο στο -8 (25-33, 10’).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, τα δεδομένα διαφοροποιήθηκαν. Για του λόγου το αληθές, οι Πειραιώτες, με εύστοχα περιφερειακά σουτ των Όντομ και Χάκετ, όπως και καλάθια των Χάντερ κι Αγραβάνη, “έτρεξαν” σερί 11-0 και προηγήθηκαν 36-33 (12:40).

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ έως τα μέσα της περιόδου (38-39, 15’), με το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη να συντηρεί ισχνές διαφορές στα εναπομείναντα λεπτά και να ολοκληρώνει στο +5 (45-50) το ημίχρονο.

lojeski

Στην επανάληψη και δη στην τρίτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο, με το σκορ να είναι ισόπαλο (58-58), στα 04:16″ πριν από τη λήξη. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, όμως, μ’ ένα σερί 11-6, προηγήθηκε 69-64 στο 30′.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν πιο αποτελεσματικοί πια στα αμυντικά καθήκοντά τους. Χαρακτηριστικό, άλλωστε, αποτελεί το γεγονός πως δέχθηκαν μόλις 14 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο. Στον επιθετικό τομέα, δε, οι Μάντζαρης και Λοτζέσκι προσέφεραν πολύτιμες λύσεις.

Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, η ομάδα του “στρατού” ήταν καταιγιστική. Οι Ρώσοι πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 18-4 και προηγήθηκαν 73-82 στο 35′. Ο Λοτζέσκι κι ο Χάντερ (γκολ-φάουλ) μείωσαν σε 78-82, εντούτοις, η ΤΣΣΚΑ κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα έως το φινάλε, πανηγυρίζοντας τη δέκατη νίκη της στο Τοπ-16.

Σημειώνεται, πάντως, πως οι Πειραιώτες πλησίασαν και στο -1 (96-97, 39:54), έπειτα από εύστοχο τρίποντο του “Λότζο“, αλλά ο Ντε Κολό ήταν απόλυτα ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και “καθάρισε” το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 25-33, 45-50, 69-64, 96-99.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Όντομ 7 (2), Χάντερ 11, Παπαπέτρου 4, Σπανούλης 17 (3), Στρόμπερι, Μιλουτίνοβ 6, Αγραβάνης 8, Μάντζαρης 12 (2), Ουόρικ 2, Χάκετ 6 (1), Λοτζέσκι 18 (2), Παπανικολάου 5.
ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 20, Ντμίτρι Κουλάγκιν, Τεόντοσιτς 13 (2), Φριτζόν 11 (2), Νίκολς 5 (1), Τζάκσον 13 (1), Λαζάρεβ 4, Βοροντσέβιτς 10 (1), Χίγκινς 5 (1), Μιχαίλ Κουλάγκιν, Κουρμπάνοβ 11 (2), Χάινς 7.