Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Λαμποράλ Κούτσα – Παναθηναϊκός 82-78

Λαμποράλ Κούτσα – Παναθηναϊκός 82-78

bourousis kuzmic panathinaikos laboral

bourousis-kuzmic-panathinaikos-laboralΗ Λαμποράλ Κούτσα, ύστερα από μια εξαιρετικά ανταγωνιστική αναμέτρηση, η οποία κρίθηκε στην παράταση, επικράτησε 82-78 του Παναθηναϊκού κι έκανε το 2-0 στην προημιτελική σειρά. Οι Βάσκοι, έτσι, απέκτησαν ισχυρό προβάδισμα, με την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να είναι -πια- με την “πλάτη στον τοίχο”.

Ο Ντάριους Άνταμς αποτέλεσε το “Α” και το “Ω” των γηπεδούχων, ολοκληρώνοντας το ματς με 24 πόντους και 4 ριμπάουντ. Ο Γιάννης Μπουρούσης, δε, “έγραψε” 14 πόντους (3/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5/6 βολές), 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ισάριθμα κλεψίματα και 3 λάθη σε 35:49.

Από την πλευρά του Παναθηναϊκού, ο Δημήτρης Διαμαντίδης ηγήθηκε των σκόρερ, σημειώνοντας 17 πόντους. Είχε, επίσης, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Παρεμπιπτόντως, ο “3D” ήταν αυτός που οδήγησε το παιχνίδι στο έξτρα πεντάλεπτο, ευστοχώντας σε απίστευτο τρίποντο.

darius-adams-panathinaikos-athens-eb15

Η αναμέτρηση, στη “Fernando Buesa Arena”, ήταν απόλυτα ισορροπημένη στα πρώτα πέντε λεπτά (10-10, 5’). Ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς, στο μεταξύ, προτίμησε -για δεύτερο συνεχές παιχνίδι- να μην ξεκινήσει τον Μπουρούση στην αρχική πεντάδα. Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν 0-2, ύστερα από την έξοχη συνεργασία του Ραντούλιτσα (ασίστ) με τον Πάβλοβιτς.

Ο Άνταμς, με εύστοχο περιφερειακό σουτ, έκανε το 3-2 υπέρ των Βάσκων, οι οποίοι επιχείρησαν ουκ ολίγα τρίποντα στη συνέχεια (4/9, 10’), ενώ είχαν 1/9 (11%) δίποντα στην πρώτη περίοδο. Η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, στον αντίποδα, ούσα ιδιαίτερα αποτελεσματική εντός πεδιάς (9/16 δίποντα, 56%, 10’), όπως και στα αμυντικά καθήκοντά της (κυρίως στο low-post), πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 11-3 και μετέτρεψε το 10-10 σε 13-21 (09:46). Το “τριφύλλι”, αφού δέχθηκε το τρίποντο του Μπερτάνς, έκλεισε στο +5 (16-21) την εναρκτήρια περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Τιγί (δίποντο) και Μπερτάνς (τρίποντο) ισοφάρισαν σε 21-21 (11:43), με το ματς να παραμένει αμφίρροπο έως τη λήξη του ημιχρόνου. Χαρακτηριστικό, άλλωστε, αποτελεί το γεγονός πως οι “πράσινοι” κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά μέχρι 4 πόντων (23-27, 25-29). Η Λαμποράλ, η οποία πήρε μικρή βοήθεια από τον Μπουρούση (4 πόντοι, 2/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 20’), ολοκλήρωσε στο +2 (38-36) το πρώτο 20λεπτο.

Ο Παναθηναϊκός, από την πλευρά του, μολονότι έλεγχε τα ριμπάουντ (18/23, 20’), υπέπεσε σε 7 -αβίαστα τις περισσότερες φορές- λάθη και σούταρε με 18% (2/11, 20’) από την περιφέρεια. Ο Ουίλιαμς, δε, οποίος αποτελεί βαρόμετρο στην παραγωγικότητα του “τριφυλλιού”, ήταν ιδιαίτερα άστοχος (4 πόντοι, 2/6 δίποντα, 20’).

elliot-williams-panathinaikos-athens-eb15

Στην επανάληψη και δη στην τρίτη περίοδο, οι Βάσκοι ξεκίνησαν δυναμικά και, με τρίποντα των Μπερτάνς, Άνταμς και Μπουρούση, προηγήθηκαν 47-38 (23:16). Ακολούθως, ο Διαμαντίδης “απάντησε” με τον ίδιο τρόπο και μείωσε σε 47-41, ωστόσο, χρεώθηκε -εν συνεχεία- με φάουλ στην προσπάθεια τριών πόντων του Μπερτάνς, ο οποίος, όντας απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή των βολών, έκανε το 50-41 (24:30).

Οι “πράσινοι”, πάντως, δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να “ξεφύγουν” περαιτέρω κι “έτρεξαν” μικρό σερί 6-0, έπειτα από καλάθια των Ραντούλιτσα, Γκιστ και δύο εύστοχες βολές του “3D”, μειώνοντας σε 50-47 (27:22). Το τρίτο δεκάλεπτο εντέλει ολοκληρώθηκε με ισχνό προβάδισμα (54-51) της Λαμποράλ, με τον Παναθηναϊκό να φθάνει τα 12 επιθετικά ριμπάουντ, να σκοράρει σε δεύτερες ευκαιρίες και να διατηρείται κοντά στο σκορ.

Στην τελευταίαπράξη” της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 8-2 και προηγήθηκαν 62-53, με τον Μπουρούση να ευστοχεί στη βολή της τεχνικής ποινής, την οποία χρεώθηκε ο Πάβλοβιτς για διαμαρτυρία. Ο Διαμαντίδης, στο μεταξύ, επιστρατεύθηκε εκ νέου από τον Σάσα Τζόρτζεβιτς, με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” -μετά το καλάθι του Κούζμιτς και το τρίποντο του αρχηγού– να πλησιάσουν στο -4 (62-58, 34′).

Οι γηπεδούχοι, με μικρό σερί 6-2, προηγήθηκαν 68-60, εντούτοις, ο Ουίλιαμς σημείωσε ένα εξαιρετικά σημαντικό τρίποντο και μείωσε σε 68-63 (37:37). Ο Τιγί, έπειτα από την ασίστ του Μπουρούση, έκανε το 70-63, ωστόσο, οι Ουίλιαμς (δίποντο) και Κούζμιτς (2/2 βολές) μείωσαν σε 70-67.

Ο Άνταμς, μ’ ένα τρίποντο-“μαχαιριά”, έκανε το 73-67, στα 28″ πριν από το φινάλε. Ο Χέινς, από την πλευρά του, “απάντησε” με το ίδιο… νόμισμα, μειώνοντας σε 73-70, με τον Διαμαντίδη να ισοφαρίζει 73-73 (14″ πριν από τη λήξη), χάρη σε ένα απίστευτο τρίποντο! Στην τελευταία επίθεση, ο Καλάθης έπαιξε πολύ καλή άμυνα πάνω στον Άνταμς, ο οποίος αστόχησε, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το τρίποντο -υπό κακές προϋποθέσεις- του Τζέιμς. Ο αγώνας, κατά συνέπεια, οδηγήθηκε στην παράταση.

miroslav-raduljica-panathinaikos-athens-eb15

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Μπουρούσης, αφενός, κέρδισε το πέμπτο φάουλ του Κούζμιτς (ο Ραντούλιτσα τον αντικατέστησε), αφετέρου, με πέντε προσωπικούς πόντους, έκανε το 78-75. Ο Καλάθης, στο μεταξύ, με ανάποδο λέι-απ, είχε μειώσει σε 76-75. Ακολούθως, οι Ουίλιαμς και Διαμαντίδης μπερδεύτηκαν, ο Τιγί έκλεψε την μπάλα κι ο Άνταμς κάρφωσε στον αιφνιδιασμό, κάνοντας το 80-75 (42:22).

Στη συνέχεια, ο Ουίλιαμς, με 1/2 βολές, μείωσε σε 80-76, ενώ με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό -μετά το σφάλμα του Τζέιμς– έκανε το 80-78 (47:09). Ο Άνταμς κέρδισε φάουλ από τον Διαμαντίδη, ευστόχησε σε δύο βολές και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-36, 54-51, 73-73 (κ.α.), 82-78.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Περάσοβιτς): Τζέιμς 13 (1), Μαμαντού Ντιόπ, Πλάνινιτς, Χάνγκα, Μπουρούσης 14 (1), Μπλάζιτς 4, Ιλμανέ Ντιόπ 2, Τιγί 10, Άνταμς 24 (5), Κορμπάτσο, Μπερτάνς 15 (4).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 8 (2), Πάβλοβιτς 3, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 10, Φελντέιν 5 (1), Διαμαντίδης 17 (3), Γκιστ 6, Καλάθης 4, Κούζμιτς 11, Ουίλιαμς 12 (1), Χάντερ.