Κεντρική Διεθνή Εξαιρετικός ο Βουγιούκας

Εξαιρετικός ο Βουγιούκας

vougioukas zalgiris

vougioukas-zalgirisΗ Ζαλγκίρις πέτυχε την 31η νίκη της σε 34 αναμετρήσεις στο λιθουανικό πρωτάθλημα, καθότι επικράτησε 79-74 της Λιέτουβος Ρίτας. Η ομάδα του Κάουνας, η οποία είχε σε πολύ κατάσταση τον Ίαν Βουγιούκα, παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου (33-33, 20′), ωστόσο, οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 22-15 στην τρίτη περίοδο (55-48), διατηρώντας το προβάδισμα έως το φινάλε.

Ο Έλληνας σέντερ σημείωσε 15 πόντους (4/8 δίποντα, 7/8 βολές), “μάζεψε” 4 ριμπάουντ κι υπέπεσε σε 1 λάθος σε 16:49. Άξιος συμπαραστάτης του, δε, αποτέλεσε ο Λούκας Λεκαβίτσιους, ο οποίος σκόραρε 16 πόντους.