Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Κηφισιά 78-60

Άρης – Κηφισιά 78-60

white aris kifisia

white-aris-kifisia

O Άρης πραγματοποίησε εντυπωσιακό ξεκίνημα στα πλέι οφ της Α1, διαλύοντας την Κηφισιά με 78-60, στο Αλεξάνδρειο. Το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη πραγματοποίησε νωχελικό ξεκίνημα, όμως σταδιακά πήρε τα ηνία του αγώνα και με μια καταιγιστική τέταρτη περίοδο, πανηγύρισε την εμφατική νίκη.

Ο Ντομινίκ Ουότερς αποτέλεσε το “πρώτο βιολί” με 18 πόντους και 4/5 τρίποντα, αλλά ο Τζέρελ ΜακΝίλ ήταν ο κορυφαίος, τελειώνοντας τον αγώνα με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ! Από τους Κηφισιώτες, διακριθέντες ήταν οι Λεωνίδας Κασελάκης και Ντάστιν Χογκ, με 14 πόντους έκαστος.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους: Ουότερς, Ουάιτ, Χάγκινς, Μούρτο και ΜακΝίλ, ενώ η αρχική πεντάδα της Κηφισιάς αποτελούνταν από τους: Στγικερς, Σταμάτη, Κασελάκη, Σμιθ και Γλυνιαδάκη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την αναμέτρηση με αρκετά λάθη και άστοχα σουτ, με αποτέλεσμα στο 3′ το σκορ να είναι στο 4-5. Με τον Ουάιτ να ανεβάζει ρυθμούς, ο Άρης κατάφερε να πάρει μία διαφορά 4 πόντων (11-7, 3′ πριν το τέλος), την οποία ωστόσο εκμηδένισαν οι φιλοξενούμενοι με τους Κασελάκη (1/2 βολές) και Γκίκα (τρίποντο). Ο Σίμτσακ σκόραρε μετά από ώρα για τον Άρη (13-11), όμως με ένα εντυπωσιακό σερί 9-0 με τρία τρίποντα (δύο ο Γκίκας, ένα ο Κασελάκης) η Κηφισιά ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενη με 20-13.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Σμιθ ανέβασε το σερί των φιλοξενούμενων στο 11-0 (13-22), με τον Σίμτσακ να απαντά με 4 αναπάντητους πόντους για το 17-22. Οι “κιτρινόμαυροι” συνέχισαν να ροκανίζουν την διαφορά χάρη στον Κοέν που πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους, γεγονός που ανάγκασε τον τεχνικό της Κηφισιάς να καλέσει τάιμ άουτ (23-24, 5:53 πριν το ημίχρονο). Η ομάδα των βορείων προαστίων αδυνατούσε να ξεκολλήσει από τους 24 πόντους και ο Άρης πήρε και πάλι το προβάδισμα με τους Ουότερς και Χάγκιννς (27-24). Χρυσικόπουλος και Γλυνιαδάκης σκόραραν μετά από ώρα για την Κηφισιά, με τον Ουότερς να απαντά με τρίποντο για το 30-28. Ο Ζάρας με νέο εύστοχο σουτ από τα 6,75 έκανε το 33-28, όμως κάπου εκεί οι “κιτρινόμαυροι”… κόλλησαν. Ένα σερί 7-0 από την Κηφισιά, με πρωταγωνιστή τον Λεωνίδα Κασελάκη, έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 33-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Χογκ έκανε το 33-37, όμως ο Άρης με δύο τρίποντα από ΜακΝίλ και Μούρτο ισοφάρισε σε 39-39. Το αντιαθλητικό φάουλ του Γκίκα μετατράπηκε σε 2/2 βολές του ΜακΝίλ (41-39), με τον Σμιθ να απαντά με εντυπωσιακό κάρφωμα (41-41, 7′ πριν τη λήξη της περιόδου). Ουάιτ και Ουότερς έδωσαν μετά από ώρα διαφορά 5 πόντων στον Άρη (48-43) και ο Σίμτσακ με 2/2 βολές έκανε το 50-43. Η Κηφισιά με τον Χογκ να παίρνει την ομάδα πάνω του κατάφερε να μειώσει στους 4 πόντους (52-48) και να κρατά το… ντέρμπι ζωντανό.

Στην τέταρτη περίοδο, με τις ομάδες να παίζουν πολύ σκληρές άμυνες, Σίμτσακ και Χογκ βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι με τους γηπεδούχους να διατηρούν το +4 (54-50). Ο Ουότερς συνέχισε να βρίσκει ελεύθερα σουτ και με 7 καθαρά δικούς του πόντους ανέβασε την διαφορά στους 9 πόντους (62-53, 4:43 πριν το τέλος της αναμέτρησης). Ουάιτ με καλάθι και ΟυότερςΜακΝίλ με τρίποντα εκτόξευσαν την διαφορά στους 15 πόντους (70-55), με τα τελευταία 2:30′ να λαμβάνουν τυπικό χαρακτήρα. Τελικό σκορ, 78-60.

Διαιτητές: Χριστοδούλου – Παπαπέτρου – Γκούμας.
Τα δεκάλεπτα: 13-20, 33-35, 52-48, 78-60.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 5 (1), Δήμας 3 (1), Πελεκάνος, Τσούπκοβιτς, Oυάιτ 13 (1), Oυότερς 18 (4), Ζάρας 3 (1), Χάγκινς 2, Κοέν 6, Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ 10, ΜακΝιλ 15 (3).
ΚΗΦΙΣΙΑ: Μάρσαλ, Στίγκερς 2, Χατζηνικόλας, Γκίκας 10 (3), Σταμάτης 2, Κασελάκης 14 (2), Χρυσικόπουλος 2, Χογκ 14, Σμιθ 6, Ελ Αμίν, Σπυριδωνίδης, Γλυνιαδάκης 10.