Κεντρική Basket League Αγώνες ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 61-54

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 61-54

aek paok mavroeidis mauroeidis

aek-paok-mavroeidis-mauroeidis“Κιτρινόμαυρο” το ντέρμπι…
Η ΑΕΚ, έπειτα από ένα εξαιρετικά αμφίρροπο και “κλειστό” παιχνίδι, επικράτησε 61-54 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, έκανε το 2-1 στη σειρά και πανηγύρισε -ύστερα από 11 χρόνια (2004-’05)- την πρόκριση στην ημιτελική φάση των πλέι οφ, όπου θα αντιμετωπίσει -με μειονέκτημα έδρας- τον Ολυμπιακό.

Οι “δικέφαλοι” ήταν κοντά στο σκορ έως και την τρίτη περίοδο, εντούτοις, οι γηπεδούχοι, πραγματοποιώντας σερί 9-2 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, “εκτόξευσαν” τη διαφορά στο +13 (54-41) κι έθεσαν επί της ουσίας τις βάσεις για τη νίκη.

Ο Δημήτρης Μαυροειδής αποτέλεσε το “Α” και το “Ω” της “Ένωσης”, ολοκληρώνοντας το ματς με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο Μιλένκο Τέπιτς, από την άλλη πλευρά, ήταν εντυπωσιακός, μετρώντας 22 πόντους (3/3 τρίποντα) και 6 ριμπάουντ, ωστόσο, δεν είχε την κατάλληλη υποστήριξη από τους συμπαίκτες του.

Η ΑΕΚ, δε, κυριάρχησε πλήρως στον τομέα των ριμπάουντ (48/34, 19 επιθετικά), παίρνοντας 17 πόντους σε δεύτερες ευκαιρίες. Αμφότερες οι ομάδες, στο μεταξύ, ήταν αρκετά άστοχες. Για του λόγου το αληθές, οι γηπεδούχοι είχαν 21/67 (31%) εντός πεδιάς και 4/20 (20%) από την περιφέρεια.

Οι Θεσσαλονικείς, στην αντίπερα όχθη, σούταραν με 35% (19/53) εντός πεδιάς και με 31% (6/19) από τα 6.75.

aek-paok-mavrokefalidis

Η αναμέτρηση ξεκίνησε σε χαμηλό τέμπο, με τις δύο ομάδες να δίνουν ιδιαίτερη έμφαση -όπως είναι λογικό- στα αμυντικά καθήκοντά τους. Η “Ένωση” έκλεισε στο +1 (14-13) την πρώτη περίοδο, με το παιχνίδι να είναι εξαιρετικά ανταγωνιστικό και τους “δικέφαλους” να εναλλάσσονται διαρκώς στο σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το ματς κινήθηκε σε πανομοιότυπο μήκος κύματος, όπως αποτυπώνεται και στο αποτέλεσμα του ημιχρόνου (29-27). Οι “κιτρινόμαυροι“, από τη μια πλευρά, υπερτερούσαν στον τομέα των ριμπάουντ (26/15, 20′), ωστόσο, ήταν αρκετά άστοχοι τόσο εντός πεδιάς (11/36, 30%, 20′), όσο κι από την περιφέρεια (3/9, 33%, 20′).

Το σύνολο του Σούλη Μαρκόπουλου, στην αντίπερα όχθη, ευστόχησε σε μόλις δύο τρίποντα (2/9, 22%) στο πρώτο 20λεπτο, ενώ είχε 9/26 (34%, 20′) εντός πεδιάς. Οι “ασπρόμαυροι”, πάντως, έπαιρναν πολύτιμες λύσεις από τον Μιλένκο Τέπιτς, ο οποίος σημείωσε 10 πόντους στο 20′.

aek-paok-brown-tepic

Στην επανάληψη και δη στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να ελέγξουν τον ρυθμό και τα κατάφεραν σε μερικό βαθμό. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς προηγήθηκε 32-27, ύστερα από 4 συνεχείς πόντους του Μαυροειδή.

Ο ΠΑΟΚ, εντούτοις, με 5 σερί πόντους του -καταπληκτικού- Τέπιτς, ισοφάρισε σε 32-32 (22:50). Η “Ένωση“, πάντως, διατηρούσε το μομέντουμ κι απέκτησε εκ νέου ισχνό προβάδισμα 4 πόντων (39-35, 26:21). Οι φιλοξενούμενοι, έπειτα από καλάθι του Κακαρούδη και 1/2 βολές του Τέπιτς, μείωσαν σε 39-38, με την ΑΕΚ να “τρέχει” σερί 6-1 και να κλείνει στο +6 (45-39) το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν δυναμικά και, πραγματοποιώντας επιμέρους σκορ 9-2, προηγήθηκαν 54-41 (32:21). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου, όμως, δεν ήταν διατεθειμένοι να παρατήσουν το ματς και, απαντώντας με δικό τους σερί 7-2, μείωσαν σε 56-48 (36:55).

Ο Ντούβνιακ, μάλιστα, με εύστοχο περιφερειακό σουτ, “κατέβασε” τη διαφορά στους 5 πόντους (56-51), ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς έχασαν την ευκαιρία να μειώσουν περαιτέρω, καθότι ο Δέδας αστόχησε από τα 6.75 στα 29″ πριν από το τέλος. Η ΑΕΚ, έτσι, “κλείδωσε” τη νίκη και πανηγύρισε την πρόκρισή της στην ημιτελική φάση των πλέι οφ.

Διαιτητές: Κορομηλάς – Καρακατσούνης – Σταματόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 14-13, 29-27, 45-39, 61-54.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Κάρτερ 9, Κατσίβελης 4, Παπαντωνίου, Σάκοτα 2, Μιλόσεβιτς 8 (1), Χέρστον 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 7, Μαυροειδής 10, Έρικ 4, Καλαμπόκης 7 (1), Μπράουν 7 (1), Γκριν.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λιάπης, Κακαρούδης 2, Δέδας 3, Μαργαρίτης 5 (1), Κώττας, Χάτσερ 4, Ντούβνιακ 4 (1), Μάρκοβιτς 8 (1), Τέπιτς 22 (3/3), Μπάλαμπαν, Σχορτσανίτης, Κλάντον 6.