Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ – Λαύριο 69-75

ΠΑΟΚ – Λαύριο 69-75

bolds tepic paok lavrio

lavrio-paok-tepic-giannakopoulos

“Βόμβα” στην Πυλαία.

Το Λαύριο με μία ψυχωμένη εμφάνιση επικράτησε του ΠΑΟΚ με 69-75 και πήρε μία σπουδαία νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στην μεγάλη κατηγορία. Ο ΠΑΟΚ παρ’ ότι ήταν καλύτερος για 3 δεκάλεπτα, δεν κατάφερε να δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας, με αποτέλεσμα οι νεοφώτιστοι να ανατρέψουν το -5 της τρίτης περιόδου και να φύγουν με το “διπλό” από την Θεσσαλονίκη.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Μπολντς με 20 πόντους (4/12 διπ., 3/5 τριπ., 3/5 βολές, 3 ριμπ., 2 ασίστ, 1 λάθος), ενώ πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Χάτσερ με 14 πόντους (3/6 διπ., 1/6 τριπ., 5/5 βολές, 2 ριμπ., 4 ασίστ, 2 λάθη).

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Τέπιτς, Μαργαρίτη, Σχορτσανίτη, Ντούβνιακ και Χάτσερ, ενώ η αρχική πεντάδα του Λαυρίου αποτελούνταν από τους: Κέσελ, Νίξον, Περάκκη, Μπάρλο και Μπολντς.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το παιχνίδι με τρίποντο του Ντούβνιακ, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 5-0 (3-5). Οι νεοφώτιστοι κρατούσαν το προβάδισμα με τους Νίξον και Περράκη μέχρι και το 5′ (8-9), αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 6-0 πέρασε μπροστά με 5 πόντους (14-9, 4:10 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου). Με την είσοδο του Βασιλειάδη στο παιχνίδι, οι γηπεδούχοι ανέβασαν επιπλέον τους ρυθμούς και την διαφορά, με τον Ντούβνιακ με το 3ο του τρίποντο να αναγκάζει τον Χρήστο Σερέλη να καλέσει τάιμ άουτ (22-13). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 22-15.

Στην δεύτερη περίοδο, το Λαύριο με τρίποντο του Σακελλαρίου και γκολ-φάουλ του Γιάνγκ μείωσε σε 22-21. Ο Μπολντς με το κάρφωμα του αγώνα έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, με τον Βασιλειάδη να απαντάει αμέσως (24-23, 5:43 για το ημίχρονο). Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ με τρίποντο έδωσε αέρα 4 πόντων (27-23) και ο Σχορτσανίτης με 4 αναπάντητους πόντους αύξησε τη διαφορά στους 8 (31-23, 3:41 για το τέλος της περιόδου). Το Λαύριο με καλάθι του Μπολντς και τρίποντο του Γιαννακόπουλου μείωσε αμέσα τη διαφορά στους 3 πόντους (31-28), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 36-31 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Περράκης με τρίποντο μείωσε σε 36-34, με τους Μαργαρίτη και Σχορτσανίτη να ανεβάζουν την διαφορά εκ νέου στους 6 πόντους (40-34). Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν την διαφορά αυτήν μέχρι το 25′ (46-39), όμως το Λαύριο με ένα σερί 5-0 πλησίασε στο καλάθι (46-44). Ο Βασιλειάδης ξεκόλλησε επιθετικά τους “ασπρόμαυρους” με τρίποντο (49-44), με το Λαύριο να παραμένει κοντά στο σκορ με τον Κέσελ (51-48, 53-50). Χάρη στον Χάτσερ ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει και πάλι μία διαφορά 5 πόντων, με το 56-51 να είναι το σκορ της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Γιάνγκ με καλάθι και φάουλ και ο Μπολντς με τρίποντο έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (57-57), ενώ ο Γιαννακόπουλος αύξησε το σερί των φιλοξενούμενων στο 8-0 (57-59, 8:30 για το τέλος του αγώνα). Οι “ασπρόμαυροι” έδειχναν ανύμποροι να διασπάσουν την άμυνα του Λαυρίου, το οποίο με τον Κέσελ να βομβαρδίζει από τα 6,75, ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά στους 5 πόντους (57-62). Ο Χάτσερ έδωσε τέλος στο 11-0 των φιλοξενούμενων (59-62), με την απάντηση να έρχεται από τον Μπολντς με 2/3 βολές (59-64, 6:35 για την τελευταία κόρνα). Ο πλέι μέικερ του ΠΑΟΚ μετέτρεψε σε εύστοχη βολή το αντιαθλητικό φάουλ του Μπολντς και ο Δέδας με σουτ εκτός ισορροπίας μείωσε στο καλάθι (62-64, 5′ πριν το τέλος του αγώνα).

Ο Σχορτσανίτης ισοφάρισε σε 64-64, ενώ απάντησε με νέο καλάθι στο τρίποντο του Μπάρλου (66-67). Ο Γιώργος Δέδας έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ μετα από πολύ ώρα (68-67), όμως το Λαύριο απάντησε με σερί 4-0 (68-71), με τον Σούλη Μαρκόπουλο να καλεί έξαλλος τάιμ άουτ, 2:07 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Το λάθος του Χάτσερ δεν στοίχισε στον ΠΑΟΚ, όμως ο Βασιλειάδης ευστόχησε σε μία βολή (69-71) και ο Μπολντς με εντυπωσιακό καλάθι έφερε το Λαύριο στο +4 (69-73, 1′ πριν το τέλος). Ο Σχορτσανίτης έχασε εξ’ επαφής καλάθι και κάπου εκεί τελείωσαν όλα με το τελικό 69-75 να γράφεται με 2/2 βολές από τον Κέσελ.

Διαιτητές: Πουρσανίδης – Γεωργιάδης – Ανδρικόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 22-15, 36-31, 56-51, 69-75.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 6 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 12 (3), Κακαρούδης, Τσόχλας, Δέδας, Μαργαρίτης 8, Σχορτσανίτης 12, Ντούβνιακ 11 (3), Μάρκοβιτς 2, Χάτσερ 14 (1), Κλάντον.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γιάνγκ 8, Κρουμπάλι, Κέσελ 13 (1), Σακελλαρίου 8 (1), Νίξον 6, Περράκης 6 (2), Γιαννακόπουλος 5 (1), Κακλαμανάκης, Μπάρλος 9 (1), Μπολντς 20 (3).