Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ – Απόλλων Π. 80-67

ΠΑΟΚ – Απόλλων Π. 80-67

paok schortsanitis sofo sofoklis vasileiadis

paok-schortsanitis-sofo-sofoklis-vasileiadis

Στην επανεμφάνιση των Κώστα Βασιλειάδη και Σοφοκλή Σχορτσανίτη, ο ΠΑΟΚ επικράτησε του Απόλλωνα Πατρών με 80-67 και έκανε ένα σημαντικό βήμα για την κατάληψη της 5ης θέσης στην κανονική διάρκεια της Basket League (μετά και την ήττα της Κηφισιάς).

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα από τα πρώτα δευτερόλεπτα και δεν το έχασαν σε κανένα σημείο του αγώνα, ωστόσο χρειάστηκαν ένα σερί 11-0 στο τέλος της τρίτης περιόδου για να “κλειδώσουν” τη νίκη.

Από την άλλη πλευρά, οι Πατρινοί, αν και δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι, κατάφεραν να ισορροπήσουν τη διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο, όμως ένα μπλακ άουτ και συνεχείς άστοχες επιθέσεις τους στέρησαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το “διπλό“.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης με 18 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τόνι Γουντς με 12.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Τέπιτς, Μαργαρίτη, Σχορτσανίτη, Ντούβνιακ και Χάτσερ, ενώ η αρχική πεντάδα του Απόλλωνα αποτελούνταν από τους: Αργυρόπουλο, Πάλμπλαντ, Λαμπρόπουλο, Μέιερ και Σάντλερ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με 4 πόντους του Σχορτσανίτη και ένα τρίποντο του Χάτσερ προηγήθηκε με 7-0. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν σκορ με τον Λαμπρόπουλο (7-2), όμως “Δικέφαλος του Βορρά” απάντησε με ένα σερί 6-0, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +11 (13-2, 5:24 για το τέλος της περιόδου). Ο Κώστας Βασιλειάδης πέρασε μετά από καιρό στο παρκέ και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά μέχρι και τους 14 πόντους (22-8). Ένα σερί 6-0, όμως, από τους Πατρινούς μείωσε στο τέλος του δεκαλέπτου σε 22-14.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Απόλλωνας μείωσε κι άλλο τη διαφορά με τον Σάντλερ (22-16), με τον ΠΑΟΚ να απαντά με τους Σχορτσανίτη και Βασιλειάδη (26-16). Τα τρίποντα των ΚακαρούδηΒασιλειάδη για τους γηπεδούχους και των ΒεργίνηΜέιερ για τους φιλοξενούμενους διατήρησαν τη διαφορά στους 10 πόντους (32-22), με τον Σχορτσανίτη να σκοράρει μετά από ώρα για το 34-22, 5:38 πριν το ημίχρονο. Η διαφορά μέχρι και 2’ πριν το τέλος διατηρούνταν στους 14 πόντους (40-26), με τους παίκτες του Απόλλωνα να επιτυγχάνουν ένα σερί 6-2 με πρωταγωνιστή τον Λαμπρόπουλο και να διαμορφώνουν το σκορ του ημιχρόνου: 42-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, Βεργίνης και Σάντλερ με δύο καλάθια μείωσαν τη διαφορά για τον Απόλλωνα Πατρών στους 6 πόντους (42-36). Μαργαρίτης με 1/2 βολές και Σχορτσανίτης με καλάθι αύξησαν τη διαφορά στους 9 πόντους δίνοντας βαθιά ανάσα στους γηπεδούχους (45-36, 7:46 για το τέλος της περιόδου). Με σερί 5-1 ο Απόλλωνας μείωσε στους 5 (46-41), με τον Χάτσερ να ξεκολλάει επιθετικά τον ΠΑΟΚ με εύστοχο σουτ τριών πόντων (49-41, 5:53 πριν το τέλος του δεκαλέπτου). Σάντλερ και Λαμπρόπουλος διατήρησαν τη διαφορά στους 6 πόντους (49-43 και 51-45), όμως ένα επιθετικό ξέσπασμα του ΠΑΟΚ που μεταφράστηκε σε σερί 11-0, έστειλε τις δύο ομάδες στους πάγκους για την έναρξη της 4ης περιόδου (62-45).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε διαγωνισμό… αστοχίας, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν εν τέλει οι φιλοξενούμενοι μειώνοντας σταδιακά τη διαφορά στους 10 πόντους 4’ πριν το τέλος (67-57). Σε εκείνο το σημείο, όμως, 5 αναπάντητοι πόντοι του Μαργαρίτη και ένα τρίποντο του Τσόχλα, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +18 (75-57) και έδωσαν τέλος στα όποια όνειρα των φιλοξενούμενων.

Διαιτητές: Σώμος – Μπήτης – Παφίλης.
Τα δεκάλεπτα: 22-14, 42-32, 62-45, 80-67.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 10, Βασιλειάδης 14 (2), Λιάπης, Κακαρούδης 7 (1), Τσόχλας 3 (1), Δέδας 3 (1), Μαργαρίτης 6 (1), Κώττας, Σχορτσανίτης 18, Ντούβνιακ 6, Μάρκοβιτς, Χάτσερ 13 (3).
ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Μέξας): Κουζέλογλου 5 (1), Μέιερ 11 (1), Σάντλερ 10, Γουντς 12, Αργυρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 5 (1), Βεργίνης 7 (1), Πάλμπλαντ, Τζαουάρα 10 (2), Λαμπρόπουλος 7, Νικολόπουλος.