Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις 74-59 (vid)

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις 74-59 (vid)

CdxP60XW4AAaGin 1 1

printezis-olympiacos-zalgiris“Ερυθρόλευκο” ξέσπασμα…

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε 74-59 τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΣΕΦ, στο πλαίσιο της 11ης “στροφής” του Τοπ-16. Οι “ερυθρόλευκοι” δίχως να… πιάσουν υψηλά επίπεδα απόδοσης, πέτυχαν την πέμπτη νίκη τους και, πλέον, στρέφουν την προσοχή τους στις τρεις εναπομείνασες αναμετρήσεις.

Οι Γιώργος Πρίντεζης και Κώστας Παπανικολάου αποτέλεσαν τα πρώτα “βιολιά” των γηπεδούχων, σημειώνοντας 17 και 11 πόντους αντίστοιχα. Ο Οθέλο Χάντερ, δε, παρότι ήταν άποντος, συνεισέφερε ιδιαίτερα στον τομέα των ριμπάουντ (11). Ο Βασίλης Σπανούλης “έγραψε” 8 πόντους και 6 ασίστ. Θετική, δε, ήταν η παρουσία του Νίκολα Μιλουτίνοβ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η Ζαλγκίρις (2/14 τρίποντα, 14%), στον αντίποδα, γνώρισε την ένατη ήττα της κι αποκλείσθηκε -μαθηματικά- από τη συνέχεια της διοργάνωσης. Οι Λιθουανοί, οι οποίοι πήραν πολύτιμες βοήθειες από τους Ίαν Βουγιούκα (14 πόντοι, 2/5 δίποντα, 10/12 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα κι ισάριθμα λάθη σε 19′) και Παούλιους Γιανκούνας (12 πόντοι, 7 ριμπάουντ), “κατέρρευσαν” στο δεύτερο μέρος.

vougioukas-milutinov

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 7-2 (03:14), έπειτα από 5 συνεχείς πόντους του Πρίντεζη και καλάθι του Σπανούλη. Οι “ερυθρόλευκοι”, δε, συντηρούσαν ισχνές διαφορές (9-4, 11-6, 14-8) στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου, ωστόσο, “βραχυκύκλωσαν” επιθετικά στα τελευταία τρία λεπτά. Η Ζαλγκίρις, έτσι, πραγματοποίησε επιμέρους σκορ 7-0 κι έκλεισε στο +1 (14-15) την πρώτη περίοδο.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν καλύτερα (και) στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Χάκετ και Στρόμπερι σημείωσαν 5 πόντους έκαστος κι οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα (24-19, 12:55). Ο Ολυμπιακός, πάντως, μολονότι διατηρούσε τον έλεγχο του παιχνιδιού, έπαιζε “κακό” μπάσκετ και, ως εκ τούτου, δεν μπορούσε να “ξεφύγει” στο σκορ.

Χαρακτηριστικό, μάλιστα, της εικόνας των “ερυθρόλευκων” αποτελούν τα 7 λάθη στο πρώτο 20λεπτο. Σημειώνεται πως η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υποπίπτει σε 10.9 σφάλματα κατά μέσο όρο στο Τοπ-16. Οι φιλοξενούμενοι, από την πλευρά τους, οι οποίοι προκάλεσαν ουκ ολίγα προβλήματα με την άμυνά τους (σ.σ.: ζώνη δύο-τρεις), κατάφεραν να παραμείνουν σε απόσταση “αναπνοής” μέχρι το 16’ (28-26).

Οι Πειραιώτες “έτρεξαν” σερί 11-4 κι έκλεισαν στο +9 (39-30) το ημίχρονο. Ο Κώστας Παπανικολάου, που σκόραρε 7 πόντους σε τούτο το διάστημα, προσέφερε αρκετές λύσεις στην ομάδα του. Ο Ίαν Βουγιούκας, στον αντίποδα, ήταν ο κορυφαίος των Λιθουανών στο πρώτο μέρος, μετρώντας 8 πόντους.

spanoulis-olympiacos-zalgiris

Στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός βελτιώθηκε αισθητά, όντας αποφασισμένος να “καθαρίσει” νωρίς-νωρίς το ματς. Οι “ερυθρόλευκοι”, διαθέτοντας επιθετική πολυφωνία, πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 14-5 κι απέκτησαν διαφορά 18 πόντων (53-35, 25:40).

Οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικοί στα αμυντικά καθήκοντά τους και δέχθηκαν μόλις 11 πόντους στην τρίτη περίοδο, ολοκληρώνοντάς την στο +17 (58-41). Υπέπεσαν, δε, μόλις σε 2 λάθη σε τούτο το διάστημα, όντες οι απόλυτοι κυρίαρχοι και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, ο Χάκετ, με 4 συνεχείς πόντους, “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +21 (62-41). Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, όμως, “έτρεξε” μικρό σερί 6-0 και μείωσε 62-47 (33:11). Η υπόθεση νίκη, βέβαια, είχε κριθεί, καθότι η Ζαλγκίρις ήταν αδύνατον να ανατρέψει -πια- τα εις βάρος της δεδομένα.

Οι Πρίντεζης κι Όντομ, εν συνεχεία, ευστόχησαν από την περιφέρεια, κάνοντας το 68-49 (34:35). Τα τελευταία λεπτά του αγώνα, κατά συνέπεια, αποτέλεσαν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει την πέμπτη νίκη του στον όμιλο.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 39-30, 58-41, 74-59.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Όντομ 4 (1), Χάντερ, Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 8, Στρόμπερι 7 (1), Μιλουτίνοβ 9, Πρίντεζης 17 (2), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 2, Ουόρικ 2, Χάκετ 9 (1), Παπανικολάου 11 (1).
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ραντλ 3, Βένε, Λεκαβίτσιους 2, Πότσιους 2, Σεϊμπούτις 2, Μότουμ 7 (1), Γιανκούνας 12, Βουγιούκας 14, Σάγιους 2, Βετσβάγκαρς 3 (1), Χάνλαν 6, Ουλανόβας 6.