Κεντρική Basket League Άρης Νίκησε την Καβάλα, βλέπει Ολυμπιακό (pics)

Νίκησε την Καβάλα, βλέπει Ολυμπιακό (pics)

aris filiko kavala3

aris-filiko-kavala3

Νικηφόρο ήταν το φιλικό του Άρη στην Καβάλα απέναντι στην ομώνυμη ομάδα. Οι “κιτρινόμαυροι” επικράτησαν της ομάδας του Στηβ Γιατζόγλου με 86-72, έχοντας για κορυφαίο τον Οκάρο Ουάιτ που πέτυε 16 πόντους. Ο Δημήτρης Πρίφτης, χρησιμοποίησε και τους 14 παίκτες που είχε στη διάθεσή του, μοιράζοντας έτσι τον χρόνο συμμετοχής, για να έχει όλους τους καλαθοσφαιριστές σε εγρήγορση τόσο λόγω του αγώνα με τον Ολυμπιακό (28/03, 19:00), όσο και λόγω της δύσκολης συνέχειας.

aris-filiko-kavala5

Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 10-2, ενώ η πρώτη περίοδος έληηξε 19-26. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου και πέρασαν μπροστά με 34-33, όμως ο Ουάιτ με 7 πόντους διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου, 42-46.

aris-filiko-kavala1

Στην επανάληψη, ένα σερί 17-0 από τον “θεό του πολέμου” έκρινε στην ουσία την αναμέτρηση, με τα δύο τελευταία δεκάλεπτα να ολοκληρώνονται με σκορ 53-72 και 72-86.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 42-46, 53-72, 72-86.
ΚΑΒΑΛΑ (Γιατζόγλου): Λέιζερ 15 (3), Κρομά 6, Ουίλιαμς 4, Ταπούτος 16 (1), Γιαννακίδης, Σταμπουλής 4, Κοστόφ 11, Καλαϊτζίδης 3 (1), Λίβας 2, Δεμερτζής 11 (2).
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 3 (1), Δήμας, Πελεκάνος 7 (1), Τσούπκοβιτς, Φλιώνης, Ουάιτ 16 (2), Ουότερς 8 (2), Δίπλαρος 2, Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 12, Κοέν 9 (1), Μούρτος 5, Σίμτσακ 9, ΜακΝίλ 10.