Κεντρική NBA Δεν χάνουν οι Ουόριορς (vid)

Δεν χάνουν οι Ουόριορς (vid)

12669695 10153995174192526 5068222386143539379 n

stephen-curryΟι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς επιβλήθηκαν 121-106 της Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, πέτυχαν την 44η συνεχή εντός έδρας νίκη τους κι ισοφάρισαν το ρεκόρ των Μπουλς (σ.σ.: για σερί εντός έδρας νίκες) από τη σεζόν 1995-’96.

Ο Στεφ Κάρι αποτέλεσε το πρώτο “βιολί”, σημειώνοντας 33 πόντους (19 στο πρώτο ημίχρονο). Άξιοι συμπαραστάτες του, δε, ήταν οι Κλέι Τόμπσον (21 πόντοι), Ντρέιμοντ Γκριν (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και Χάρισον Μπαρνς (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Η αναμέτρηση, στο μεταξύ, ήταν ιδιαίτερα ισορροπημένη έως και την τρίτη περίοδο (83-82, 36′). Στην τελευταία “πράξη” του παιχνιδιού, όμως, οι Πρωταθλητές πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 39-23 και “καθάρισαν” -για τρίτη σερί φορά στη φετινή σεζόν- την Οκλαχόμα Σίτι.

Ο Κέβιν Ντουράντ ήταν ο κορυφαίος των φιλοξενούμενων, ολοκληρώνοντας το ματς με 32 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Υπέπεσε, βέβαια, σε 9 λάθη! Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ, από την πλευρά του, σκόραρε 22 πόντους (8/24 σουτ), “μάζεψε” 6 ριμπάουντ και “μοίρασε” 7 ασίστ.

Παρακολουθείστε τα καλύτερα στιγμιότυπα

Τα αποτελέσματα:
Φοίνιξ Σανς – Μαϊάμι Χιτ 92-108
Σαν Αντόνιο Σπερς – Πέλικανς 94-86
Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ – Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς 106-121
Σακραμέντο Κινγκς – Ντάλας Μάβερικς 104-101 (Ο Κώστας Κουφός ήταν άποντος, είχε 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 11:45)