Κεντρική Basket League Αγώνες Μπάμπεργκ – Ολυμπιακός 72-71

Μπάμπεργκ – Ολυμπιακός 72-71

Olympiacos

OlympiacosΈχασε μόνος του…
Ο Ολυμπιακός ταξίδεψε στην Γερμανία με μόνο στόχο την νίκη κόντρα στην Μπάμπεργκ που θα τον επανέφερε σε τροχιά πρόκρισης. Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε, τελικά, την ομάδα του να αγγίζει την νίκη, αλλά να χάνει στο τέλος με σκορ 72-71.

Μέσα από τα χέρια του έχασε ο Ολυμπιακός την νίκη στην Γερμανία, καθώς έχασε ουσιαστικά στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Η τριάδα των Πρίντεζη (19π.), Χάντερ (17π.) και Σπανούλη (15π.) έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι της χωρίς όμως να έχει στηρίγματα. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Βαγγέλης Μάντζαρης ολοκλήρωσε το ματς με 0 πόντους, δείχνοντας να μην έχει καμία εμπιστοσύνη στα χέρια του. Από πλευράς Μπάμπεργκ, οι Ουάναμεικερ (11π.), Στρέλνιεξ (10π.) και Μέλι (10π.) σκότωσαν τους “ερυθρόλευκους” και ουσιαστικά ήταν εκείνοι που έκλεψαν το ματς.

Πρώτη επίθεση της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους. Ο Ολυμπιακός έκλεψε και άνοιξε το σκορ με τρίποντο του Πρίντεζη. Ο Στάιγκερ ισοφάρισε 2 λεπτά αργότερα (3-3). Ο Ολυμπιακός πέρασε εκ νέου μπροστά, έπειτα από ασίστ του Σπανούλη και κάρφωμα του Χάντερ. Ο Στάιγκερ ευστόχησε ξανά από την περιφέρεια, ενώ ο Ραντόσεβιτς πέτυχε καλάθι και φάουλ λίγο αργότερα (9-5).

Οι δύο ομάδες έμοιαζαν κάπως νευρικές σε αυτό το πρώτο διάστημα και οι άμυνες έπαιξαν τον μεγαλύτερο ρόλο.Η κόρνα της λήξης του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό σε θέση “οδηγού” με διαφορά 2 πόντων (19-21) και τον Γιώργο Πρίντεζη να σημειώνει 12 πόντους.

Οι πρώτοι πόντοι της δεύτερης περιόδου ήρθαν από 2/2 βολές του Χακίμ Ουόρικ. Ο Βασίλης Σπανούλης σημείωσε τους πρώτους πόντους του 1 λεπτό αργότερα και ο Όντομ διαμόρφωσε το 22-28 με μεγάλο τρίποντο. Ο Χάντερ αντιμετώπιζε προβλήματα εναντίον του Ραντόσεβιτς, με τον τελευταίο να εκμεταλλεύεται κάθε ευκαιρία που του εμφανιζόταν.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο καλάθι 5 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι “ερυθρόλευκοι” έδειχναν ελαφρώς πεσμένοι και ο Στρέλνιεκς ισοφάρισε σε 34-34. Οι Γερμανοί περάσανε μπροστά λίγο αργότερα με τον συνήθη ύποπτο, Λέον Ραντόσεβιτς (38-36). Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγούνταν για έναν πόντο (38-37).

Η “αυλαία” του δευτέρου ημιχρόνου άνοιξε με το πρώτο μπλοκ των “ερυθρολεύκων” και τον Βασίλη Σπανούλη να βάζει μπροστά την ομάδα του με 38-39. Οι Πρωταθλητές Ελλάδος μπήκαν με ανεβασμένη διάθεση σε αυτό το τρίτο δεκάλεπτο. Το ματς ήρθε στα ίσια δια χειρός Ουάναμεικερ, αλλά ο Ολυμπιακός πηρε ξανά το προβάδισμα με τον ασταμάτητο Γιώργο Πρίντεζη.

Ο ρυθμός ήταν εξοντωτικός, ο Παπανικολάου έτρεχε ασταμάτητα, ο Πρίντεζης δεν “χαμπάριαζε” και η Ελληνική ομάδα έχτιζε σιγά, σιγά διαφορά νίκης. Ο “V-Span” έκανε το +8 και όλα έδειχναν πως ο θρίαμβος είναι κοντά. Ο Χακίμ Ουόρικ έβαλε μπροστά στην ομάδα του για 9. Το “κλειδί” σε αυτό το τρίτο δεκάλεπτο ήταν η σκληρή άμυνα του Ολυμπιακού, η αγωνιστική άνοδος του Σπανούλη, αλλά και η ενέργεια του Ουόρικ που έβαζε δύσκολα στους Γερμανούς. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Παπαπέτρου και το σκορ στο 51-56.

Ο Θάις έβαλε τους πρώτους πόντους του τελευταίου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους, κάνοντας την ύστατη προσπάθεια τους να γυρίσουν το ματς. Η διαφορά ήταν συνεχώς κοντά στο καλάθι, αλλά ο Ολυμπιακός είχε τις απαντήσεις (56-60). Οι άμυνες ήταν πολύ σφιχτές, τα μπλοκ έπεφταν βροχή, όμως ο Βασίλης Σπανούλης μίλησε όταν έπρεπε (56-62).

Ο Ουάναμεϊκερ έδινε λύσεις, όμως το μομέντουμ ήταν για τον Ολυμπιακό. Η μπάλα πήγαινε πάνω – κάτω, η τριάδα Πρίντεζη – Χάντερ – Σπανούλη ήταν ασταμάτητη και το ματς ήταν σε τεντωμένο σχοινί. Το τελευταίο ενάμισι λεπτό βρήκε τον Ολυμπαικό μπροστά με τρεις πόντους. Η διαφορά πήγε στο καλάθι μετά από τρίποντο του Ζήση και ενώ είχε προηγηθεί εντυπωσιακό καλάθι του Παπανικολάου (69-71). Ο Στρέλνιεξ έβαλε μπροστά την Μπάμπεργκ στην εκπνοή του αγώνα και τελικά οι “ερυθρόλευκοι” ηττήθηκαν με σκορ 72-71.

Οι διαιτητές: Γιόβτσιτς – Μπούλτο – Λάτισεβς
Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-37, 51-56, 72-71
Μπάμπεργκ (Τρινκιέρι): Μέλι 10 (1), Ζήσης 3 (1), Νίκολιτς, Στάιγκερ 9 (3), Θάις 5 (1), Ουάναμεϊκερ 11 (3), Στρέλνιεξ 10 (2), Μίλερ 8, Χέκμαν 5 (1), Ιντμπίχι, Ραντόσεβιτς 11
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Όντομ 3 (1), Χάντερ 17, Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 15 (2), Πρίντεζης 19 (2), Μάντζαρης, Ουόρικ 6, Χάκετ 4, Παπανικολάου 4, Αθηναίου