Κεντρική Basket League Αγώνες ΑΕΚ – Ολυμπιακός 93-100

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 93-100

Warrick AEK Olympiacos

ÃÏÕÏÑÉÊ ÁÅÊ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ AEK - OLYMPIAKOS (BASKET LEAGUE 2015-2016)Ολυμπιακός μετά κόπων και βασάνων…

Ο Ολυμπιακός, ύστερα από μία εξαιρετικά ανταγωνιστική αναμέτρηση, η οποία κρίθηκε στη δεύτερη (!) παράταση, επικράτησε 100-93 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 22ης “στροφής” της Basket League.

Ο Βασίλης Σπανούλης αποτέλεσε το “Α” και το “Ω” των φιλοξενούμενων. Ο “Kill Bill”, μολονότι υπέπεσε σε 4 λάθη, “άγγιξε” το νταμπλ-νταμπλ, ολοκληρώνοντας το ματς με 26 πόντους και 9 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες του, δε, ήταν οι Οθέλο Χάντερ (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Κώστας Παπανικολάου (14 πόντοι). Θετικός, μάλιστα, ήταν ο Χακίμ Ουόρικ στο ντεμπούτο του στο Πρωτάθλημα, μετρώντας 9 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Οι “ερυθρόλευκοι” παραμένουν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, φέρνοντας εις πέρας τη μία εκ των δύο “επικίνδυνων” αποστολών τους έως το φινάλε της κανονικής περιόδου (σ.σ.: η δεύτερη είναι στο “Nick Galis Hall” απέναντι στον Άρη, στις 28/03).

Από την πλευρά της ΑΕΚ, η οποία πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, δείχνοντας πως μπορεί να κοιτάξει στα “μάτια” -πια- τους “αιώνιους”, ξεχώρισαν οι Τζέι Κόβαν Μπράουν (24 πόντοι), Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (22 πόντοι, 16 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μαλίκ Χέρστον (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Δημήτρης Μαυροειδής (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

spanoulis-aek-olympiacos

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκε 7-2 (01:19), έπειτα από εύστοχο περιφερειακό σουτ του Χέρστον. Ακολούθως, ο 29χρονος φόργουορντ με νέο τρίποντο έκανε το 10-5 (02:04), ωστόσο, οι Παπανικολάου και Πρίντεζης “απάντησαν” με πανομοιότυπο τρόπο, διατηρώντας τον Ολυμπιακό κοντά στο σκορ (10-8, 02:21).

Οι “ερυθρόλευκοι”, μάλιστα, πήραν για πρώτη το προβάδισμα περίπου στα μέσα της περιόδου (12-13, 05:07), ύστερα από γκολ-φάουλ του “Παπ”. Στα εναπομείναντα λεπτά, η αναμέτρηση κινήθηκε σε παρόμοιο μήκος κύματος και καμιά από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να “ξεφύγει” στο σκορ. Η “Ένωση” εντέλει έκλεισε στο +1 (22-21) το δεκάλεπτο, παίρνοντας πολύτιμες βοήθειες -σε άμυνα κι επίθεση- από τον Κατσίβελη.

Στη δεύτερη περίοδο, το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε ιδιαίτερα. Οι “κιτρινόμαυροι” διατηρούσαν ισχνές διαφορές (33-29, 37-34, 42-37), ολοκληρώνοντας το ημίχρονο στο +3 (42-39). Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς ήταν αποτελεσματικοί στα αμυντικά καθήκοντά τους και κυριαρχούσαν στον τομέα των ριμπάουντ (19/14, 8 επιθετικά στο 20′, 47/37, 20 επιθετικά στο 50′).

Οι Μπράουν (10 πόντοι, 20’) και Κατσίβελης (9 πόντοι, 3/3 τρίποντα, 20′), δε, προσέφεραν πολύτιμες λύσεις στην επίθεση. Οι Σπανούλης (10 πόντοι, 20’) και Παπανικολάου (9 πόντοι, 20’), στον αντίποδα, ήταν οι κορυφαίοι των Πειραιωτών στο πρώτο 20λεπτο.

AEK-Olympiacos

Στην επανάληψη και, δη, στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, η ΑΕΚ εξακολούθησε να έχει το μομέντουμ και προηγήθηκε 49-43 (22:24), με τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη και 4 συνεχείς πόντους του Χέρστον. Ακολούθως, η “Ένωση” είχε την ευκαιρία -μετά τη λαθεμένη πάσα του Πρίντεζη- να αποκτήσει διαφορά 9 πόντων, εντούτοις, ο Κατσίβελης αστόχησε από τα 6.75.

Ο Ολυμπιακός, πάντως, βελτιώθηκε στη συνέχεια κι “έτρεξε” μικρό σερί 4-0, με τους Αγραβάνη και Παπαπέτρου να μειώνουν 49-47 (23:49). Οι Πειραιώτες, μάλιστα, ύστερα από το 52-47 (3/4 βολές του Μαυροκεφαλίδη), πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 11-3 και πήραν “κεφάλι” στο σκορ (55-58, 27:55), χάρη στο τρίποντο του Παπαπέτρου, τις 2/2 βολές του Χάντερ, το καλάθι του Πρίντεζη και τους 4 σερί πόντους του Σπανούλη. Οι φιλοξενούμενοι τελικά έκλεισαν στο +1 (61-62) το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, το ματς παρέμενε εξαιρετικά ανταγωνιστικό. Ο Ολυμπιακός, βέβαια, ήταν αυτός που συντηρούσε -πια- ισχνές διαφορές (63-66, 68-73). Να σημειωθεί, στο μεταξύ, πως οι “ερυθρόλευκοι” εκμεταλλεύθηκαν σε μεγάλο βαθμό τα λάθη των αντιπάλων τους (14), σημειώνοντας 26 πόντους, έπειτα από σφάλματα των “κιτρινόμαυρων”.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 75-68 στο 36′ με δίποντο του Χάκετ, ενώ έχασαν την ευκαιρία να “ξεφύγουν” με 10 πόντους σε τούτο το κομβικό σημείο, όταν ο Παπανικολάου αστόχησε -υπό κακές προϋποθέσεις- από την περιφέρεια. Η ΑΕΚ, όμως, δεν ήταν διατεθειμένη να παρατήσει το ματς. Οι γηπεδούχοι “έτρεξαν” μικρό σερί 6-1 και πλησίασαν στο -2 (74-76, 37:47).

Ο Χάκετ με 1/2 βολές έκανε το 77-74, παρ’ όλα αυτά, η “Ένωση”, αφού έπαιξε καταπληκτική άμυνα, ισοφάρισε (77-77) στα 28″ πριν από τη λήξη, χάρη στο “μεγάλο” τρίποντο του Μπράουν. Ο Σπανούλης ανέλαβε την τελευταία επίθεση της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου, αστοχώντας από τα 6.75. Ο Όντομ, έπειτα από το επιθετικό ριμπάουντ, σούταρε από το ύψος της βολής, ωστόσο, ούτε αυτός βρήκε στόχο και, κατά συνέπεια, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

ÁÅÊ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ AEK - OLYMPIAKOS (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Μπράουν συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο του και, με 5 προσωπικούς πόντους, έβαλε την ΑΕΚ σε θέση οδηγού (84-80, 41:35). Ακολούθως, ο Ολυμπιακός μείωσε 84-83 (1/2 βολές του Χάντερ, 2/2 του Σπανούλη), εντούτοις, η “Ένωση” είχε εκ νέου την “απάντηση”. Για του λόγου το αληθές, ο Μαυροκεφαλίδης με τρίποντο (1:21″ πριν από το φινάλε) έδωσε σημαντική “ανάσα” στην ομάδα του (87-83).

Ο Όντομ έκανε το 87-85, με την ΑΕΚ να μην μπορεί να σκοράρει (άστοχο δίποντο του Μαυροκεφαλίδη, άστοχο τρίποντο του Μπράουν, 0/2 βολές του Παπαντωνίου), παρά τα δύο επιθετικά ριμπάουντ. Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν 87-87 στα 9″ προτού το φινάλε, καθότι ο “Kill Bill” ήταν απόλυτα εύστοχος από τη γραμμή της “φιλανθρωπίας”. Ο Χέρστον πήρε την τελευταία επίθεση, σηκώθηκε από τα 6.75, αλλά φευ. Το ματς, ως εκ τούτου, οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση!

Η έναρξη του δεύτερου έξτρα πεντάλεπτου επιφύλασσε μια κακή στιγμή για την ΑΕΚ και, δη, για τον πιο παραγωγικό παίκτη της, τον Μπράουν, ο οποίος τραυματίσθηκε σε μια ανύποπτη στιγμή. Ο Μάντζαρης, στο μεταξύ, έκανε το 90-87, ωστόσο, ο Γκριν (σ.σ.: αντικατέστησε τον Μπράουν) “απάντησε” με τον ίδιο τρόπο (τρίποντο) κι ισοφάρισε 91-91 (47:36).

Ο Μάντζαρης, όμως, “ξαναχτύπησε” από την περιφέρεια κι ο Χάκετ έδωσε -από το “βαμμένο”- προβάδισμα 5 πόντων στον Ολυμπιακό (91-96, 57″ πριν από τη λήξη). Ο Κατσίβελης υπέπεσε σε σφάλμα (σ.σ.: παράβαση 5 δευτερολέπτων) κι οι “ερυθρόλευκοι” πήραν εκ νέου την κατοχή. Ο Παπανικολάου οδηγήθηκε -μετά το φάουλ του Σάκοτα- στη γραμμή των βολών, ευστόχησε στη μία (91-97) και “καθάρισε” επί της ουσίας το ματς.

Διαιτητές: Γκόντας – Αναστόπουλος – Ψαριανός.
Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-39, 61-62, 77-77 (κ.α.), 87-87 (1η παρ.), 93-100.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου, Σάκοτα 3, Χέρστον 16 (2), Μιλόσεβιτς 5, Γκριν 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 22 (2), Κάρτερ 1, Μπράουν 24 (4), Σαρικόπουλος, Κατσίβελης 9 (3/4), Καλαμπόκης, Μαυροειδής 10.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Όντομ, Χάντερ 15, Παπαπέτρου 7 (1), Σπανούλης 26 (2), Στρόμπερι, Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 7 (1), Αγραβάνης 2, Μάντζαρης 8 (2), Ουόρικ 9, Χάκετ 5, Παπανικολάου 14 (1).

Περισσότερα από Νίκος Σαρηγιαννίδης

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…