Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 67-90

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 67-90

gist tepic raduljica paok panathinaikos

gist-tepic-raduljica-paok-panathinaikos

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά…

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε την παραμικρή δυσκολία απέναντι στον αποδεκατισμένο ΠΑΟΚ τον οποίο και διέσυρε με 90-67. Οι “πράσινοι”, μετά τα πρώτα 7 λεπτά, ανέβασαν στροφές και πιέζοντας σε όλο το γήπεδο, ανάγκασαν τους γηπεδούχους να υποπέσουν σε πολλά λάθη, τα οποία και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο. Με μεγάλη ευστοχία από τη γραμμή του τριπόντου (12/26) και τους νεαρούς Παπαγιάννη, Μποχωρίδη, Λούντζη να βγάζουν ασπροπρόσωπο τον Τζόρτζεβιτς, το “τριφύλλι” έφτασε στην εύκολη επικράτηση.

Ο ΠΑΟΚ που παρατάχθηκε χωρίς Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη, κάνοντας πολλά λάθη και μη μπορώντας να βρει χώρους στην επίθεση, έμεινε πίσω στο σκορ με μεγάλη διαφορά και η υπόθεση νίκη έληξε νωρίς.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Τέπιτς, Μαργαρίτη, Ντούβνιακ, Μάρκοβιτς και Χάτσερ, ενώ η αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού αποτελούνταν από τους: Ραντούλιτσα, Φελντέιν, Γκιστ, Καλάθη και Ουίλιαμς.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 5-3, 7-6 και 9-6, με πρωταγωνιστή τον Μάρκοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 9-9 με καλάθι και φάουλ του Ραντούλιτσα. Παρά τα δύο γρήγορα φάουλ του Γκιστ, οι “πράσινοι” με την είσοδο του Γιάνκοβιτς έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και με τον Ουίλιαμς να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων πήραν το προβάδισμα (13-16, 4′ πριν το τέλος της περιόδου). Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς, ανέβασαν τη διαφορά στους 5 πόντους (15-20) και αργότερα στους 8 (17-25, 1:14 για το τέλος του δεκαλέπτου), με τον Κούζμιτς. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 19-30, με τον Ουίλιαμς να ευστοχεί εκ νέου από τα 6,75.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Κώττας μείωσε στους 9 πόντους (21-30), όμως ο Παναθηναϊκός απάντησε με σερί 11-0, με δύο τρίποντα του Διαμαντίδη και ένα του Χέινς, καθώς και 2/2 βολές του Ουίλιαμς (21-41). Με συνεχή κλεψίματα και πίεση σε όλο το γήπεδο, οι φιλοξενούμενοι εκτόξευσαν τη διαφορά μέχρι και τους 30 πόντους (31-61), με τον ΠΑΟΚ να αδυνατεί να ακολουθήσει το ρυθμό τους. Στα θετικά σημεία της περιόδου, η είσοδος των νεαρών Λιάπη (ΠΑΟΚ), Παπαγιάννη, Λούντζη, Μποχωρίδη (ΠΑΟ).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ με σερί 6-0 από τους Χάτσερ και Ντούβνιακ έριξε τη διαφορά στους 23 πόντους (38-61). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε άμεσα με τρίποντο του Χέινς και εντυπωσιακό κάρφωμα του Γκιστ για το 66-38, 4′ πριν το τέλος της 3ης περιόδου. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν όλους τους διαδρόμους κλειστούς από τους “πράσινους”, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι τελευταίοι για να ανεβάσουν τη διαφορά μέχρι και τους 34 πόντους (40-74), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 46-78.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Τζόρτζεβιτς έδωσε πολύ χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς αθλητές του, γεγονός που έδωσε την ευκαριία στο “Δικέφαλο του Βορρά” να μαζέψει τη διαφορά και εν τέλει να ηττηθεί με 67-90.

Διαιτητές: Πηλοΐδης – Σώμος – Τσούνας.
Τα δεκάλεπτα: 19-30, 32-61, 46-78, 67-90.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 7 (1), Λιάπης 4, Κακαρούδης 2, Τσόχλας, Δέδας 2, Μαργαρίτης 11, Κώττας 8, Ντούβνιακ 5 (1), Μάρκοβιτς 12, Χάτσερ 16 (2).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Χέινς 9 (3), Μποχωρίδης 7 (1), Γιάνκοβιτς 5 (1), Ραντούλιτσα 9, Φελντέιν 5 (1), Διαμαντίδης 6 (2), Γκιστ 10 (1), Καλάθης 7 (1), Παπαγιάννης 8, Λούντζης 2, Κούζμιτς 4, Ουίλιαμς 18 (2).