Κεντρική Basket League Αγώνες Παναθηναϊκός – Ρέθυμνο 84-62

Παναθηναϊκός – Ρέθυμνο 84-62

Panathinaikos Rethimno Calathis

Panathinaikos-Rethimno-CalathisΌμορφα και ωραία…
Ο Παναθηναϊκός φιλοξένησε το Ρέθυμνο με στόχο να επιστρέψει στις νίκες στο πρωτάθλημα μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό. Οι “πράσινοι” δεν δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα και έφτασαν στην νίκη με σκορ 84-62.

Κορυφαίος της αναμέτρησης για το “τριφύλλι” ήταν ο Βλάντο Γιάνκοβιτς, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους και κατέβασε 9 ριμπάουντ. Επιπλέον, ο διεθνής άσος παρουσιάστηκε αρκετά καλός και στο κομμάτι της άμυνας. Από πλευράς Ρεθύμνου, οι μόνοι που διασώθηκαν ήταν οι Κάρτερ και Χάροου με 18 και 13 πόντους έκαστος.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός μπήκε με σκοπό να ελέγξει τον ρυθμό και να πάρει από νωρίς κεφάλι στο σκορ. Οι πρώτοι πόντοι του παιχνιδιού σημειώθηκαν με τρίποντο του Γιάνκοβιτς στο 2ο λεπτό. Το Ρέθυμνο απάντησε με εύστοχο jump-shot του Σχίζα.

Οι “πράσινοι” έχτισαν γρήγορα διαφορά τεσσάρων πόντων (11-7), αλλά οι κρητικοί ήταν αποφασισμένοι να πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους. Με βασικά του στηρίγματα τους Σχίζα, Κάρτερ και Στόουν το 11-7 έγινε, ενάμισι λεπτό πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, 16-17. Τελικά, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με το σκορ στο 22-18.

Ο Νίκος Παππάς σημείωσε γκολ-φάουλ στην έναρξη της δεύτερης περιόδου, ενώ ένα λεπτό μετά ο Παπαγιάννης πρόσθεσε ακόμα δύο πόντους με κάρφωμα (27-18). Η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους στο 4ο λεπτό της περιόδου, έπειτα από δίποντο του Μποχωρίδη (31-21).

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ξανά στους 8 με τον Χάροου. Το σκηνικό διατηρήθηκε και στα επόμενα λεπτά, καθώς η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε τον απόλυτο έλεγχο. Το +8 μετατράπηκε σε +14 και κάπου εκεί όλα άρχισαν να φανερώνουν το ποια ομάδα θα έπαιρνε την νίκη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 45-31.

Στην επανάληψη ο Γιάνκοβιτς ήταν αυτός που έσπασε το ρόδι με δίποντο, ο Ραντούλιτσα πρόσθεσε ακόμα 2 και η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +18 (49-31). Στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου οι μόνοι πόντοι των κρητικών (4) σημειώθηκαν από τους Κάρτερ και Χάροου (51-35).

Οι “πράσινοι” επεδίωκαν για αρκετή ώρα να κάνουν το +20, όμως δεν το κατάφερναν. Η διαφορά μειώθηκε στους 14 πριν ο Καλάθης ευστοχήσει σε μεγάλο τρίποντο (57-40). Το σκορ της τρίτης περιόδου διαμορφώθηκε στο 61-43.

Η 4η περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Το “τριφύλλι” διαχειριζόταν το σκορ, ενώ το Ρέθυμνο προσπαθούσε να πλησιάσει, όσα αυτό ήταν δυνατό. Οι κρητικοί πλησίασαν στους 12 με τον Ντελινινκάιτις, πριν ο Μποχωρίδης πετύχει τρίποντο (64-49). Στην συνέχεια το ματς πήρε άλλες διαστάσεις. Ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε τους 20 πόντους με βασικούς εκφραστές του τους Φελντέιν και Ραντούλιτσα. Το 77-50, τρία λεπτά πριν το τέλος, τα λέει όλα για την εικόνα του αγώνα. Τελικό σκορ 84-62.

Οι διαιτητές: Σταματόπουλος – Διαμαντής – Παγώνης
Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-31, 61-43, 84-62
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Γιάνκοβιτς 13 (3), Φελντέιν 10 (2), Γκιστ 9 (1), Καλάθης 11 (1), Παπαγιάννης 5, Χαραλαμπόπουλος 2, Μποχωρίδης 7 (1), Φώτσης 7 (1), Ραντούλιτσα 11, Παππάς 9 (1), Κούζμιτς
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 9 (2), Σχίζας 5 (1), Μάντεν, Στόουν 8 (1), Κάρτερ 18 (1), Γιαννόπουλος 2, Τσακαλέρης 2, Χάροου 13, Παναρετάκης , Δουγλεράκης, Θεοδωρίδης 5 (1)