Κεντρική Basket League Αγώνες Λαύριο – Ολυμπιακός 55-71

Λαύριο – Ολυμπιακός 55-71

735077

spanoulis-keselj-lavrio-olympiacosΝτέρμπι για τρεις περιόδους…
Το Λαύριο υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Οι γηπεδούχοι θέλανε την ρεβάνς από το ατιμωτικό 108-39 του πρώτου γύρου. Για τρεις περιόδους έβαλαν δύσκολα στους Πρωταθλητές, όμως τελικά υπέκυψαν και γνώρισαν την ήττα με σκορ 55-71.

Από πλευράς Ολυμπιακού οι κορυφαίοι ήταν οι Όντομ και Παπανικολάου, με 12 πόντους έκαστος. Αμφότεροι έδειξαν πως μπορούν να προσφέρουν αρκετές λύσεις εν όψη της δύσκολης συνέχειας σε Ευρώπη και Ελλάδα. Όσον, αφορά τους γηπεδούχους οι Μπάρλος (11π.), Κέσελ (10π.) και Κρούμπαλι (10π., 10ριμπ.) έβαλαν δύσκολα στην “ερυθρόλευκη” άμυνα, με τον τελευταίο μάλιστα να προσφέρει την πιο εντυπωσιακή φάση της βραδιάς.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση με το Λαύριο και με πρωταγωνιστές τους Σπανούλη και Παπαπέτρου έκαναν γρήγορα το 0-7. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν τους πρώτους τους πόντους με εύστοχο τρίποντο του Περράκη.

Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν τον έλεγχο του αγώνα, όμως το Λαύριο δεν ήταν διατεθειμένο να εγκαταλείψει το ματς. Ισοφάρισε σε 11-11 με τον Νίξον 3 λεπτά πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου, ενώ ο  Κέσελ με τρίποντο έκανε το 14-11. Στην συνέχεια ο Όντομ ανέλαβε δράση, και μαζί με τον Χάντερ, έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με το σκορ στο 14-17. Το Λαύριο έφερε το ματς στα ίσια με τον Τσίρο 10 δεύτερα πριν το τέλος της περιόδου (17-17).

Η αντεπίθεση του Λαυρίου συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Το 17-17 μετατράπηκε σε 21-17, έπειτα από τέσσερις γρήγορους πόντους των Γιαννακόπουλου και Περράκη. Οι εναλλαγές στο σκορ δεν σταμάτησαν εκεί. Ο Στρόμπερι με 5 συνεχόμενους πόντους διαμόρφωσε το 21-22. Τα εναπομείναντα λεπτά πριν το ημίχρονο κύλισαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο.

Ο Ολυμπιακός επιχειρούσε να πάρει τον έλεγχο, χωρίς όμως κανένα αποτέλεσμα. Η κόρνα του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 35-32.

Στην επανάληψη το Λαύριο συνέχισε στο ίδιο μοτίβο. Διεύρυνε την διαφορά και στο 4ο λεπτό της τρίτης περιόδου προηγήθηκε μέχρι και με 6 πόντους, μετά από επιτυχημένες ενέργειες των Μπάρλου και Κρούμπαλι (40-34). Ο Βασίλης Σπανούλης επιχειρούσε να ανεβάσει την ομάδα του, δίχως κάποιο αποτέλεσμα.

Η αντεπίθεση ήρθε λίγο αργότερα. Η ομαδική δουλειά των φιλοξενούμενων απέφερε καρπούς και στο 6ο λεπτό της περιόδου πέρασαν μπροστά με τρεις, με τον Όντομ να σημειώνει τρίποντο. Η ομάδα του κόουτς Σφαιρόπουλου επέβαλε τον ρυθμό της από αυτό το σημείο και έκλεισε το δεκάλεπτο στο +9, με το σκορ στο 49-58.

Η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.Η πιο σημαντική στιγμή ήταν αρνητικής χροιάς, όταν ο Καπώνης τραυματίστηκε 6 λεπτά πριν το τέλος και αποχώρησε, χωρίς ωστόσο να έχει κάτι σοβαρό. Οι “ερυθρόλευκοι” διαχειρίζονταν την διαφορά και οι γηπεδούχοι δεν κατάφερναν να πλησιάσουν. Το +9 έγινε +13, οι Παπανικολάου, Μάντζαρης και Όντομ είχαν πάρει από χέρι την ομάδα τους και όλοι ανέμεναν το τέλος. Η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους 1 λεπτό πριν το τέλος, δια χειρός Χάντερ (53-69). Τελικό σκορ 55-71.

Οι διαιτητές: Χριστοδούλου – Διαμαντής – Σκούτας
Τα δεκάλεπτα: 17-17, 35-32, 49-58, 55-71
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κέσελ 10 (1), Σακελαρίου 5 (1), Νίξον 7 (1), Περράκης 9 (1), Κακλαμανάκης, Κρούμπαλι 10, Τσίρος 2, Νικολακόπουλος, Γιαννακόπουλος 1, Καπώνης, Μπάρλος 11 (1), Μπέμπης
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 5, Σπανούλης 5 (1), Μιλουτίνοφ 5, Πρίντεζης 9 (1), Μάντζαρης 8 (2), Όντομ 12 (4), Χάντερ 7, Στρόμπερι 6 (1), Τσαϊρέλης, Αγραβάνης 2, Χάκετ, Παπανικολάου 12 (2)