Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Κόροιβος 99-56

Άρης – Κόροιβος 99-56

aris 1

aris

Παρά ένα εκατό…

Ένα εύκολο απόγευμα πέρασε ο Άρης στο “Nick Galis Hall” απέναντι στον Κόροιβο, τον οποίο και διέσυρε με 99-56. Οι “κιτρινόμαυροι”, δεν απειλήθηκαν ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα και μετά τα πρώτα 5′ της αναμέτρησης δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα της Αμαλιάδας.

Στην αντίπαλη πλευρά, μετά το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Αμαλιάδας κατάρρευσε και δεν ξαναμπήκε στο παιχνίδι.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους: Ουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς, Μούρτο και ΜακΝίλ, ενώ η αρχική πεντάδα του Κοροίβου αποτελούνταν από τους: Τρότερ, Σλαφτσάκη, Βασιλόπουλο, Τσάπιν και Χάρις.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν στο 2′ με 5-2. Οι “κιτρινόμαυροι” αντέδρασαν με σερί 6-0 (8-5), ενώ με πρωταγωνιστές τους ΜακΝίλ και Χάγκινς ανέβασαν τη διαφορά στους 8 πόντους (20-12, 3:11 πριν το τέλος της περιόδου). Οι παίκτες του Κοροίβου προσπάθησαν και κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στους 5 πόντους, με τη λήξη του δεκαλέπτου (22-17), χάρη σε καλάθι του Χαριτόπουλου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με σερί 7-0, ο Άρης εκτόξευσε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (29-17). Η προσπάθεια της ομάδας της Αμαλιάδας να πλησιάσει στο σκορ δεν πέτυχε, καθώς Ουότερς και Ουάιτ άρχισαν να σκοράρουν κατά ριπάς, ενώ ένα κάρφωμα του Πελεκάνου έφερε τον Άρη στο +20 (41-21, 5′ πριν το ημίχρονο). Οι παίκτες του Χάρη Μαρκόπουλου, έμοιαζαν ανύμποροι να αντιδράσουν και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 51-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά αντί να μειωθεί, αυξήθηκε με γεωμετρικούς ρυθμούς, γεγονός που έδωσε την ευκαιρία στον Δημήτρη Πρίφτη να ρίξει στο παιχνίδι και τον Νίκο Δίπλαρο για 8’35”. Ο τελευταίος μάλιστα σκόραρε 5 πόντους, ενώ το τελικό 99-56 έγραψε ο Πελεκάνος μετά από ασίστ του μικρού.

Διαιτητές: Πηλοΐδης – Παγώνης – Λόρτος.
Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-32, 75-44, 99-56.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 7 (1), Πελεκάνος 9, Τσούπκοβιτς 3 (1), Δίπλαρος 5, Ουάιτ 9, Ουότερς 13 (1), Ζάρας 10 (2), Χάγκινς 15, Κοέν 9 (2), Μούρτος 7 (1), Σίμτσακ, ΜακΝιλ 12 (2).
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Χ. Μαρκόπουλος): Τρότερ 10 (2), Βασιλόπουλος 9 (1), Τσάπιν 6 (2), Χάρις 6, Συνετός, Πουλιανίτης 3, Χριστοδούλου 6, Χάρντινγκ 5, Χαριτόπουλος 6, Γεωργάκης, Σλαφτσάκης 6.

Περισσότερα από Χάρης Δεληνικόλας

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…