Κεντρική NBA Στο νήμα οι Μπακς (vid)

Στο νήμα οι Μπακς (vid)

antetokounmpo-monroeΟι Μπακς, έπειτα από μια ιδιαίτερα συναρπαστική -ως προς την εξέλιξή της- αναμέτρηση, επιβλήθηκαν 96-95 των Μάβερικς. Ο Κρις Μίντλετον αποτέλεσε το πρώτο “βιολί” για το Μιλγουόκι, ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κινήθηκε στα “ρηχά”.

Ο Μίντλετον, μετά την καταπληκτική άμυνα του Χένσον, πέτυχε το καλάθι στο τρανζίσιον (9,1″ για τη λήξη) και “χάρισε” τη νίκη στα “ελάφια”. Ο 25χρονος σούτινγκ γκαρντ, μάλιστα, ηγήθηκε των σκόρερ της ομάδας του, σημειώνοντας 27 πόντους.

Άξιος συμπαραστάτης του, δε, αποτέλεσε ο Μάικλ Κάρτερ-Ουίλιαμς, που τελείωσε το ματς με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 5 κλεψίματα. Ο “Greek Freak” κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα απόδοσης, καθότι μέτρησε 5 πόντους (2/8 σουτ, 1/4 βολές), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, ισάριθμη τάπα, 3 λάθη και 5 φάουλ σε 32:56″.

Από την πλευρά του Ντάλας, ξεχώρισαν οι Ντιρκ Νοβίτζκι (9ρ.) και Ντέβιν Χάρις, οι οποίοι σκόραραν 20 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Παρακολουθείστε τα καλύτερα στιγμιότυπα

Ο Ουέστμπρουκ “καθάρισε” τους Λέικερςrussell westbrook

Η Οκλαχόμα Σίτι πανηγύρισε τη νίκη μες το Λος Άντζελες, επικρατώντας 117-113 των Λέικερς. Ο Ράσελ Ουέστμπρουκ αποτέλεσε τον “μαέστρο” των Θάντερ, οδηγώντας τους στο 15ο θετικό αποτέλεσμα στις τελευταίες 18 αναμετρήσεις.

Ο 27χρονος γκαρντ είχε 36 πόντους, 12 ριμπάουντ και 7 ασίστ. Πέτυχε, μάλιστα, ουκ ολίγα σημαντικά καλάθια στην τέταρτη περίοδο, όταν οι “λιμνάνθρωποι” πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 19-5 και μείωσαν σε 104-101.

Στην αντίπερα όχθη, ο Λου Ουίλιαμς σταμάτησε στους 44 πόντους (ρεκόρ καριέρας), με τους 23 εξ αυτών να σημειώνονται στα τελευταία δέκα λεπτά! Ο Κόμπι Μπράιαντ, από την πλευρά του, “έγραψε” 19 πόντους και 6 ασίστ, εντούτοις, αστόχησε στο σουτ της ισοφάρισης (4″ πριν από τη λήξη).