Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – Κολοσσός 95-87

Ρέθυμνο – Κολοσσός 95-87

darius carter rethimno kolossos

darius-carter-rethimno-kolossos

Ένα παιχνίδι που έχει την δική του ξεχωριστή παράδοση στην Α1 διαδραματίστηκε στο “Μελίνα Μερκούρη” μεταξύ Ρεθύμνου και Κολοσσού καθώς και οι δύο ομάδες ανέβηκαν τις κατηγορίες χέρι-χέρι και βρέθηκαν μαζί στα σαλόνια του Ελληνικού μπάσκετ. Τελικά οι Κρητικοί πανηγύρισαν μια “κολοσσιαία” νίκη με σκορ 95-87.

Ρασάντ Μάντεν και Τάιλερ Στόουν “έσυραν τον χορό” για το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου, σημειώνοντας από 21 πόντους, με τους Τρέβορ Ρέλεφορντ και Σωτήρη Μανωλόπουλου να αποτελούν τα αντίπαλα δέη, με 15 και 14 πόντους, αντίστοιχα.

Οι παίκτες της Ρόδου μπήκαν πιο δυναμικά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 11-18, τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν όμως με πιεστική άμυνα να περάσουν μπροστά στο σκορ 19-18 αλλά με τρίποντο του Λαρεντζάκη οι φιλοξενούμενοι πέρασαν και πάλι μπροστά, ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου και έκαναν το 19-21. Στην εκπνοή του δεκαλέπτου, οι Κρητικοί βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με (24-21) με 2 εύστοχες βολές του Κάρτερ.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ρεθυμνιώτες κράτησαν τον επιθετικό ρυθμό τους και διατηρούσαν το προβάδισμα με 31-26. Ο Ρέλεφορντ από πλευράς Κολοσσού με 2/2 βολές μείωσε σε 31-28, έξι λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Η πίεση που άσκησε η ομάδα της Ρόδου έφερε καρπούς και με κλέψιμο ο Λαρετζάκης έφυγε στον αιφνιδιασμό και έκανε το 31-32, 4:10΄πριν την λήξη του ημιχρόνου. Με ατομική ενέργεια εντός πεδιάς ο Ντελινικάιτς έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους εκ νέου με 35-33. Ο Ρέλεφορντ με τρίποντο έκανε το 39-39, η απάντηση όμως από τους Κρητικούς ήταν άμεση και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο όντες μπροστά με 43-39.

Οι παίκτες της Ρόδου ξεκίνησαν την επανάληψη με ένα σερί 0-5 και πήραν το προβάδισμα (43-45). Το επιθετικό όπλο της ομάδας της Ρόδου ήταν το τρίποντο και ο Μανωλόπουλος με ακόμα ένα έκανε το (47-52). Η απάντηση όμως ήρθε από τον Μάντεν, με τον ίδιο τρόπο, και τον Κάρτερ με κάρφωμα και έφεραν το ματς στα ίσα (52-52), πέντε λεπτά πριν το τέλος της γ΄ περιόδου. Ο Ντέιβις με αντιαθλητικό φάουλ που κέρδισε έφερε ξανά μπροστά τους Ροδίτες με 54-59, ευστοχώντας σε δύο βολές.

Ο Ντελινικάιτς με τρίποντο 44” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου έφερε μπροστά και πάλι το Ρέθυμνο με 66-65. Οι Ρεθυμνιώτες ήταν αυτοί που συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα στην τελευταία περίοδο με καλάθι και φάουλ από τον Λιθουανό τους, που έκανε το σκορ 70-65. Οι Κρητικοί όπλισαν και εκτελούσαν με τρίποντα και έφεραν την διαφορά για πρώτη φορά στους 12 πόντους (78-66) με 2 συνεχόμενα μακρινά σουτ δια χειρός Γιαννόπουλου και Σάφτενααρ.

Η απάντηση ήρθε από τον Μανωλόπουλο, από πλευράς φιλοξενούμενων που με τρίποντο έκανε το 78-69. Ο Γιαννόπουλος όμως με δεύτερο συνεχόμενο εύστοχο τρίποντο έκανε το 81-73, 4:56 πριν την λήξη του παιχνιδιού. Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος συνέχισε να βλέπει τους παίκτες του να είναι απόλυτα συγκεντρωμένοι στο πλάνο τους ενώ ο Άρης Λυκογιάννης προσπαθούσε να τους συνεφέρει με φωνές καθώς έβλεπε στην τελευταία περίοδο να μην έχουν συνοχή και πειθαρχεία στο παιχνίδι τους.

Στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα είχαμε δυνατές μονομαχίες και φάουλ με αποτέλεσμα οι Ρεθυμνιώτες. Η ομάδα του Κολοσσού συνέχισε χωρίς τον Λιούις, ο οποίος αποχώρησε με πέντε φάουλ, αλλά ο Αχόνεν μείωσε στους 8 πόντους (88-80) με 2 βολές. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με κλέψιμο του Ρέλεφορντ έκαναν με μπάσιμο το (88-82), 1:10΄πριν την λήξη.

Η ψυχραιμία όμως των Κρητικών ήταν μεγάλη και με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου το ματς έγινε (91-82). Οι παίκτες του Ρεθύμνου όμως δεν κατάφεραν να καλύψουν την διαφορά των 13 πόντων του πρώτου παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 24-21 43-39 66-65 95-87.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Ντελινικάιτις 15 (2), Σχιζας 5, Μάντεν 21 (2), Σάφτενααρ 9 (1), Γιαννόπουλος 11 (3), Τσακαλέρης, Χάροου, Στόουν 21, Κάρτερ 13, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 12 (2), Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 14 (6), Ντέιβις 7, Λίντεν, Ρέλεφορντ 15 (2), Αγγελάκος, Αχόνεν 12 (3), Σαλούστρος 9 (2), Λιούις 9 (2), Μακ Γκι 9.