Κεντρική Basket League Αγώνες ΠΑΟΚ – Άρης 69-77

ΠΑΟΚ – Άρης 69-77

paok aris2

paok-aris

“Κιτρινόμαυρο” ντέρμπι.

Σπουδαίο “διπλό πανηγύρισε ο Άρης στην έδρα του ΠΑΟΚ με 77-69, κλειδώνοντας ουσιαστικά μία θέση στην 4άδα και παραμένοντας στο κυνήγι της 3ης θέσης και της ΑΕΚ. Οι “κιτρινόμαυροι” παρ’ ότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 10 πόντους στην τρίτη περίοδο, ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα από το PAOK Sports Arena.

Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες του ΠΑΟΚ, παρά την πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, υπέπεσαν στη συνέχεια σε πολλά λάθη στην άμυνα και μη βρίσκοντας σκορ για μεγάλα χρονικά διαστήματα έμειναν με άδεια χέρια.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Τζέρελ ΜακΝίλ με 19 πόντους, ενώ για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Ουίλιαμ Χάτσερ με 16.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους: Τέπιτς, Βασιλειάδη, Μαργαρίτη, Μάρκοβιτς και Χάτσερ, ενώ η αρχική πεντάδα του Άρη αποτελούνταν από τους: Ουάιτ, Ουότερς, Κοέν, Μούρτο και ΜακΝίλ.

Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και με τον Ουότερς να πετυχαίνει δύο καλάθια και άλλο ένα ο Κοέν, προηγήθηκε με 6-3 (για τον ΠΑΟΚ σκόραρε ο Βασιλειάδης με τρίποντο). Ο ΠΑΟΚ μείωσε άμεσα σε 5-6 και 7-8, όμως ο Ουότερς με εύστοχο τρίποντο έφερε τον Άρη στο +4 (7-11). Με τον Ουότερς να συνεχίζει το… βιολί του οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το +4 (11-15, 3:48 για το τέλος της περιόδου), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με σερί 6-0 πέρασαν μπροστά με 17-15. Ο Ζάρας ισοφάρισε και πέτυχε 2/2 βολές, με τον Τέπιτς να σκοράρει στο ενδιάμεσο τρίποντο και έτσι η πρώτη περίοδος έληξε με τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με 20-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Τσόχλας με 1/2 βολές και ο Μάρκοβιτς με καλάθι έφεραν τον ΠΑΟΚ στο +4 (23-19). Ο Άρης έδειχνε να έχει κολλήσει στην επίθεση, κάτι το οποίο εκμεταλλεύθηκαν οι “ασπρόμαυροι” και με τρίποντο του Τσόχλα ανέβασαν τη διαφορά στο +7 (26-19, 7′ πριν το ημίχρονο). Οι “κιτρινόμαυροι” ξεκόλλησαν επιθετικά χάρη στον Ουότερς και πάλι, ενώ το τρίποντο του ΜακΝίλ μείωσε τη διαφορά στους 4 πόντους (28-24). Μαργαρίτης και Ντούβνιακ απάντησαν για τον ΠΑΟΚ για το 32-24, με τον Άρη στη συνέχεια να κλείνει τους διαδρόμους στην άμυνα και να μειώνει στους 5 πόντους (35-30, 1:30 για το τέλος της 2ης περιόδου). Ο “θεός του πολέμου” κατάφερε να ρίξει τη διαφορά μέχρι και τους 4 πόντους (35-31, 37-33), όμως οι 2/2 βολές του Βασιλειάδη διαμόρφωσαν το 39-33 στο τέλος του ημιχρόνου.

Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ στο πρώτο μέρος ήταν ο Τέπιτς με 9 πόντους, ενώ για τον Άρη, ο Ουότερς με 12.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με καθυστέρηση 20 λεπτών, καθώς οι οπαδοί του ΠΑΟΚ πετούσαν συνεχώς κορδέλες στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα η ομάδα του Άρη να αποχωρήσει για τα αποδυτήρια.

Με την επανεκκίνηση του αγώνα, με 2/2 βολές του Μαργαρίτη και ένα καλάθι του Τέπιτς, ο ΠΑΟΚ ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο νούμερο, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ (43-33, 8:21 για το τέλος της περιόδου). Ο Άρης με σερί 6-2 μείωσε στους 6 πόντους (45-39), με τον Ουάιτ να πετυχαίνει μάλιστα το καλάθι του αγώνα με εντυπωσιακό κάρφωμα. Το τάιμ άουτ του Σούλη Μαρκόπουλου δεν έδειξε να ξυπνάει τους γηπεδούχους, με τους “κιτρινόμαυρους” να μειώνουν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της με κάρφωμα του Χάγκινς και τρίποντο του Πελεκάνου (45-44, 4:21 για τη λήξη του δεκαλέπτου). Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 48-48 με τον ΜακΝίλ, με το “Δικέφαλο του Βορρά” να απαντά με σερί 6-2 για το 54-50. Στα τελευταία δύο λεπτά της περιόδου, Ουάιτ και ΜακΝίλ πήραν την ομάδα στις πλάτες τους και με τρίποντο του τελευταίου στη λήξη έβαλαν μπροστά στο σκορ τον Άρη με 58-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Χάτσερ ισοφάρισε προσωρινά σε 58-58, με τον Ουότερς να απαντά για το 58-60. Ο Βασιλειάδης με τρίποντο έκανε το 61-60, με τον ΜακΝίλ να τον μιμείται (61-63, 5:53 για το τέλος της αναμέτρησης). Ο Άρης έδειχνε να βρίσκει ρυθμό και με τρίποντο του Τσούπκοβιτς η διαφορά έφτασε τους 6 πόντους (62-68, 3:45 πριν τη λήξη του αγώνα). Οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο ευκαιρίες να ανεβάσουν περαιτέρω τη διαφορά και έτσι ο Χάτσερ με βολές μείωσε σε 64-68, 2′ πριν το τέλος.

Ο Χάγκινς κάρφωσε για άλλη μία φορά στο καλάθι του ΠΑΟΚ διατηρώντας το +6 για τον Άρη (64-70), προσωρινά, καθώς ο Τσόχλας με τρίποντο έκανε το 67-70, 59” πριν την τελευταία κόρνα της λήξης. Η απάντηση ήρθε αμέσως από τον Άρη, με τον Ουάιτ να εκτελεί από τη γωνία, για το 67-73, 41,7” πριν το τέλος της αναμέτρησης. Ο Σχορτσανίτης μείωσε σε 69-74, ο Ουότερς απάντησε και το λάθος του Χάτσερ στη συνέχεια έβαλε τέλος στα όνειρα του ΠΑΟΚ για ανατροπή. Ο Μούρτος στα 8” κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Δέδα, με τους οπαδούς των γηπεδούχων να πετούν στον αγωνιστικό χώρο κορδέλες και αντικείμενα προκαλώντας νέα διακοπή στον αγώνα.

Μετά από 25′ το παιχνίδι ξεκίνησε και πάλι και ο Μούρτος με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 69-77.

Διαιτητές: Κορομηλάς – Μητσόπουλος – Σιμητόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 39-33, 56-58, 69-77.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Τέπιτς 11 (1), Λιάπης, Βασιλειάδης 15 (3), Κακαρούδης 2, Τσόχλας 9 (2), Δέδας, Μαργαρίτης 4, Κώττας, Σχορτσανίτης 8, Ντούβνιακ 2, Μάρκοβιτς 2, Χάτσερ 16 (1).
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς 3 (1), Ουάιτ 13 (1), Ουότερς 17 (1), Ζάρας 4, Χάγκινς 8, Κοέν 4, Μούρτος 4, Σίμτσακ 2, ΜακΝιλ 19 (3).

Περισσότερα από Χάρης Δεληνικόλας

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …