Κεντρική Basket League Αγώνες Ολυμπιακός – Απόλλωνας Πάτρας 83-62

Ολυμπιακός – Απόλλωνας Πάτρας 83-62

odom1

odom

Την ευκαιρία να τεστάρει το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού, Τζόνσον – Όντομ, είχε ο Γιάννης Σφαιρόπουλος στην αναμέτρηση των πρωταθλητών Ελλάδας με τον Απόλλωνα Πάτρας στο ΣΕΦ για την 12η αγωνιστική της Basket League. Οι “ερυθρόλευκοι” επικράτησαν με 83-62 των πατρινών και πανηγύρισαν την 24η εντός έδρας νίκη τους σε 24 αγώνες στο ελληνικό πρωτάθλημα με την ομάδα της Αχαΐας.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικοί στο πρώτο μέρος (38-31), επιτρέποντας στην ομάδα του Σφαιρόπουλου να κάνει μία καλή προετοιμασία ενόψει του παιχνιδιού στην Ισπανία με τη Λαμποράλ Κούτσα για την 2η αγωνιστική του Top 16 της Ευρωλίγκα. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές και με μία εξαιρετική τρίτη περίοδο (21-11) ξέφυγαν με 17 πόντους (59-42), “καθαρίζοντας” την υπόθεση νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σπανούλης με 11 πόντους και 6 ασίστ και ο Μιλουτίνοφ με 12 πόντους σε μόλις 8 λεπτά συμμετοχής. Όσο για τον Τζόνσον-Όντομ, μέτρησε 9 πόντους (2/2 βολές, 2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 18 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Μέιερ με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 38-31, 59-42, 83-62.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 11 (1), Στρόμπερι 7 (1), Μιλουτίνοβ 12, Αγραβάνης 8 (1), Μάντζαρης 5 (1), Όντομ 9 (1), Τζέιμς 7, Χάντερ 6, Παπαπέτρου 5 (1), Χάκετ 3, Αθηναίου 10.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μέξας): Πάλμπλαντ 11 (3), Τζαβάρα 3, Ντίλαρντ 12, Μέιερ 18 (2), Σάντλερ 8, Αργυρόπουλος 1, Βεργίνης 7 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Πελεκούδας 2, Κουζέλογλου, Νικολόπουλος, Γουντς.