Κεντρική NBA Ο Μπάτλερ θύμισε… Τζόρνταν (vids)

Ο Μπάτλερ θύμισε… Τζόρνταν (vids)

Jimmy Butler 1

jimmy-butlerΟι Μπουλς πανηγύρισαν -για 7η συνεχή φορά- τη νίκη κόντρα στους Ράπτορς. Οι “Ταύροι” επικράτησαν 115-113 μες το Τορόντο, με τον Τζίμι Μπάτλερ να πραγματοποιεί ασύλληπτη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο.

Για του λόγου το αληθές, ο 26χρονος γκαρντ/φόργουορντ σκόραρε τους 40 από τους 42 πόντους του στην επανάληψη, οδηγώντας εκ του ασφαλούς το Σικάγο στο “διπλό”. Ο “Jimmy Buckets”, μάλιστα, ξεπέρασε την επίδοση του Μάικλ Τζόρνταν! Ο “Αέρινος” είχε σημειώσει, στις 16 Φεβρουαρίου του 1988, 39 πόντους σε ένα ημίχρονο απέναντι στους Μπακς.

Ο Πάου Γκασόλ, δε, τελείωσε το ματς με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 4 τάπες, συνεισφέροντας τα μέγιστα. Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισαν οι ΝτεΜαρ ΝτεΡόζαν (24π.), Κάιλ Λόουρι (22π., 10α.) και Λουίς Σκόλα (22π.).

Τα καλύτερα στιγμιότυπα

Απολαύστε την παράσταση του Μπάτλερ

Ευκαιρίας δοθείσης, λοιπόν, ας θυμηθούμε την προηγούμενη επίδοση του Τζόρνταν

Επιστροφή με ήττα για Παπpapanikolaou-michael malone-nuggets

Ο Κώστας Παπανικολάου επανήλθε στην αγωνιστική δράση (σ.σ.: δεν χρησιμοποιήθηκε στην προηγούμενη αναμέτρηση), εντούτοις, οι Νάγκετς γνώρισαν την ήττα από τους Μπλέιζερς (112-106). Ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ ήταν -για μια ακόμη φορά- καταλυτικός στο παιχνίδι του Πόρτλαντ, το οποίο στερήθηκε εκ νέου τις υπηρεσίες του Ντάμιαν Λίλαρντ.

Ο ΜακΚόλουμ μέτρησε 25 πόντους και 7 ασίστ, έχοντας ως άξιο συμπαραστάτη τον Τζέραλντ Χέντερσον με 19 πόντους. Σε ό,τι αφορά στο Ντένβερ, ο Ντανίλο Γκαλινάρι ηγήθηκε των σκόρερ, πετυχαίνοντας 29 πόντους, ενώ ο “Παπ” σημείωσε 3 πόντους (1/3 σουτ) σε 12 λεπτά.

Μουρθία – Μάλαγα 74-80

Στο Final Four του BCL πέρασε η Μάλαγα. Η Ουνικάχα Μάλαγα  πήρε την νίκη στο πρώτο Ισπανικ…