Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Μάλαγα – Αναντολού Εφές 75-85 (vid)

Μάλαγα – Αναντολού Εφές 75-85 (vid)

anadolu efes granger

anadolu efes-grangerΗ Ουνικάχα Μάλαγα υποδέχθηκε την Αναντολού Εφές για την 5η αγωνιστική του “TOP 16” της Ευρωλίγκας. Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε “ντέρμπι”, καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο “η τύχη χαμογέλασε” στην τουρκική ομάδα, αφού κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, χάρις σε ένα μικρό “ξέσπασμα” στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού, με αποτέλεσμα να επικρατήσει με 8575.

O αγώνας ήταν εξ αρχής ισορροπημένος, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε η αναμέτρηση και στη δεύτερη περίοδο με το ημίχρονο να βρίσκει προηγούμενη την ισπανική ομάδα με σκορ 4746.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ουσιαστικά η συνέχεια του πρώτου μέρους του ματς, αφού μετά το επιμέρους 2019 υπέρ της Αναντολού το παιχνίδι ήρθε στα ίσια με σκορ 66-66. Η τέταρτη περίοδος προμήνυε τέλος ακατάλληλο για καρδιακούς, ωστόσο οι Τούρκοι αποδείχθηκαν ψυχραιμότεροι κι έτσι κατάφεραν να “χτίσουν” σταδιακά μια διαφορά, η οποία εν τέλει τους χάρισε τη νίκη.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κουζμίνσκας, ο οποίος αγωνίστηκε για περίπου 25 λεπτά, έχοντας 16 πόντους αλλά κι 6 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των νικητών δήμιος αποδείχθηκε, ο Τζέισον Γκρέιντζερ, ο οποίος αγωνίστηκε για κάτι περισσότερο από 31 λεπτά, “γράφοντας” 22 πόντους3 ριμπάουντ αλλά και τελικές πάσες.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 47-46, 66-66, 75-85.
ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): Τζάκσον 4, Ντιάζ 5 (1), Χέντριξ 16, Τόμας 2, Ντιέζ 3 (1), Σουάρεζ 10 (2), Καραχότζιτς, Νέντοβιτς 8, Βάζκεθ, Κουζμίνσκας 16 (2), Νέλσον 11 (1), Κούλεϊ.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ(Ίβκοβιτς): Τάιους 4, Μπάλμπαϊ 2, Μπράουν 9, Οσμάν 10 (2), Μπατούκ 3 (1), Σάριτς 7, Κορκμάζ, Γκρέιντζερ 22 (4), Ερτέλ 7 (1), Ντίμπλερ 16 (4), Ντάνστον 5, Ντουβερίογλου.

Απολαύστε τα καλύτερα στιγμιότυπα:

Περισσότερα από Μπάμπης Πετροπουλάκος

Κάτας: «Δείξαμε χαρακτήρα και είμαι υπερήφανος»

Απόλυτα ικανοποιημένος ο Όντετ Κάτας για τη νίκη της Μακάμπι. Ικανοποιημένος για την αντίδ…