Κεντρική Basket League Αγώνες Λαύριο – Κηφισιά 74-70

Λαύριο – Κηφισιά 74-70

lavrio omadiki keselj

lavrio-omadiki-keselj

Πήρε εκδίκηση…
Ακόμα ένα σπουδαίο βήμα παραμονής έκανε το Λαύριο, το οποίο έριξε στο καναβάτσο την Κηφισιά, επικρατώντας της ομάδας των βορείων προαστίων με 74-70, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη “πλήρωσε” με το ίδιο νόμισμα την Κηφισιά, νικώντας την στα τελευταία δευτερόλεπτα, όπως ακριβώς είχε κάνει και εκείνη στον αγώνα του πρώτου γύρου, ο οποίος τελείωσε… πριν λίγες μέρες.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μπολντς, ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο εκπληκτικός Χογκ, ο οποίος μέτρησε 22 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χεράκι-χεράκι και να αδυνατούν να ξεφύγουν στο σκορ. Η Κηφισιά είχε το προφάδισμα στο πρώτο μέρος (37-36), δίχως να καταφέρει να ξεφύγει με μεγάλη διαφορά.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 51-44 στο 28′, ωστόσο το Λαύριο μάζεψε αμέσως τη διαφορά, μειώνοντας στο τρίποντο (52-49) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, βγήκαν μπροστά οι Μπολντς και Σακελλαρίου, οι οποίοι έβαλαν το Λαύριο μπροστά με 68-65 στο 37′. Ο Μπολντς έπαιζε μόνος του στην επίθεση στα τελευταία τρία λεπτά, η Κηφισιά τα “έσπασε” από την γραμμή του τριπόντου στο φινάλε και οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν μία σπουδαία νίκη παραμονής.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-37, 49-52, 74-70.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χάμιλτον 6, Γιανγκ 2, Σακελλαρίου 8 (2), Κακλαμανάκης 2, Μπολντς 22 (1), Κρουμπαλί 9 (10 ριμπ.), Κέσελ 7 (2), Νίξον 5, Γιαννακόπουλος 4 (1), Μπάρλος 9 (1).
ΚΗΦΙΣΙΑ: Στίγκερς 4, Κασελάκης 14 (1), Χογκ 22 (15ριμπ.), Ελ-Αμίν 8 (2τριπ., 6ασ.), Γλυνιαδάκης 10, Γκίκας 3 (1), Σταμάτης 3, Σμιθ 6.