Κεντρική Basket League Αγώνες Λαύριο – Καβάλα 99-63

Λαύριο – Καβάλα 99-63

lavrio kavala

lavrio-kavala

Εκμηδενίστηκαν οι ελπίδες…
Η Καβάλα έπαιζε ένα από τα τελευταία της “χαρτιά” για την παραμονή, στο Λαύριο, αλλά εμφανίστηκε πολύ κατώτερη των περιστάσεων. Ηττήθηκε με το εμφατικό 99-63 και, πλέον, ο δρόμος της επιστροφής στην Α2 είναι το μοναδικό ρεαλιστικό σενάριο, για το συγκρότημα του Στιβ Γιατζόγλου. Βίοι αντίθετοι για τους Λαυριώτες, οι οποίοι χρειάστηκαν μια διαστημική τρίτη περίοδο, προκειμένου για να κλειδώσουν την υπόθεση νίκη και να πραγματοποιήσουν ακόμα ένα αποφασιστικό βήμα προς την παραμονή. Μάλιστα, υπερκάλυψαν και με το παραπάνω το -2 (68-66) της πρεμιέρας και βρίσκονται σε πλεονεκτική θέση.

Ντεμάριους Μπολντς και Ουσμάν Κρουμπάλι αποτέλεσαν τα “πρώτα βιολιά” των νικητών, με 16 πόντους έκαστος, με τον Μάρκο Κέσελ να ακολουθεί, έχοντας 15, αλλά ο Μπράντον Γιανγκ ήταν ο κορυφαίος, ολοκληρώνοντας το ματς με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ κι 9 ασίστ! Από το “ναυάγιο” της Καβάλας, ξεχώρισαν οι Τσαβντάρ Κοστόφ (12π.), Λίον Ουίλιαμς (11π.) και Λασανά Κρομά (10π.).

Χρειάστηκε να περάσουν 2 λεπτά και 5 χαμένα σουτ (συνολικά) για να “σπάσει το ρόδι” στην αναμέτρηση, με τον Μπολντς να βάζει μπροστά την ομάδα του (2-0). Το Λαύριο ξεκίνησε πιο δυναμικά, είχε τον έλεγχο του ρυθμού, έπαιζε καλύτερη άμυνα και ήταν εύστοχο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 8 πόντους (10-2), στο 4:30. Η Καβάλα αντεπιτέθηκε και με επιμέρους 13-5, κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα (15-15 στο 19:24) όπου και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (17-17).

Οι φιλοξενούμενοι είχαν αρχίσει να παίρνουν το μομέντουμ του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο πέρασαν σε θέση οδηγού, φθάνοντας μέχρι το +5 (22-27 στο 13′), με τους νεοφερμένους Κρομά και Ουίλιαμς να δίνουν σημαντικές λύσεις. Στην αντίπερα όχθη, ο Μπολντς και ο Γιανγκ το είχαν πάρει… επί προσωπικού και κουβαλούσαν την ομάδα τους, κατορθώνοντας να αντιστρέψουν, εκ νέου, την κατάσταση (39-36 στο 18′) και το Λαύριο να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων (42-38).

Το τρίτο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στην ομάδα του Χρήστου Σερέλη. Οι Λαυριώτες ήταν καταιγιστικοί, σκοράροντας με κάθε τρόπο, ελέγχοντας τα ριμπάουντ και “πνίγοντας” τους Μακεδόνες, οι οποίοι ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν. Το επιμέρους σκορ ήταν 26-9 και η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +21 (68-47), με τη συμπλήρωση 30 λεπτών αγώνα. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι ούτε στην -διαδικαστικού χαρακτήρα- τελευταία περίοδο, κατά τη διάρκεια της οποίας η ψαλίδα άνοιξε μέχρι και τους 39 πόντους (97-58 στο 38′) με την Καβάλα να έχει παραδώσει πνεύμα.

Διαιτητές: Πηλοΐδης – Παναγιώτου – Μπίκας.
Τα δεκάλεπτα: 17-17, 42-38, 68-47, 99-63.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Χάμιλτον 9 (3), Γιανγκ 14, Σακελλαρίου 5, Περράκης 3 (1), Μπολντς 16 (2), Κρουμπάλι 16, Γιαννακόπουλος 5, Κακλαμανάκης 4, Κέσελ 15 (3), Καπώνης 3 (1), Μπάρλος 9 (1), Μπέμπης.
ΚΑΒΑΛΑ (Γιατζόγλου): Λέιζερ 7, Ουίλιαμς 11, ΜακΚί 6, Γιαννακίδης 3 (1), Κρομά 10, Βαν Ντερ Μαρς 4, Ταπούτος 6, Κοστόφ 12, Καλαϊτζίδης 4, Λίβας, Δεμερτζής.

Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88 (vid)

Το γύρισε και ισοφάρισε η Μονακό Η Μονακό επικράτησε της Φενέρ με σκορ 93-88 και ισοφάρισε…