Κεντρική Basket League Αγώνες Κόροιβος – Καβάλα 72-78

Κόροιβος – Καβάλα 72-78

kavala

kavala

Καβάλα παραμονής…
Τη δεύτερη σερί νίκης της πανηγύρισε η Καβάλα, η οποία πέρασε από την Αμαλιάδα, επικρατώντας του Κοροίβου με 78-72.  Η ομάδα του Στηβ Γιατζόγλου μπορεί να αγωνίστηκε χωρίς τον φυσικό ηγέτη της, Χρήστο Ταπούτο, και να βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 17 πόντους, ωστόσο έκανε την ολική ανατροπή και πήρε ένα σπουδαίο διπλό παραμονής, υποχρεώνοντας τον Κόροιβο στην πέμπτη σερί ήττα του στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Κρομά με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο οποίος είχε άξιο συμπαραστάτη τον Λέιζερ που πρόσθεσε 19 πόντους. Από τους ηττημένους, διασώθηκε ως συνήθως ο Ντέιβις με 23 πόντους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο πάρκε, με τις επιθέσεις να έχουν τον πρώτο λόγο. Ο Κόροιβος προηγήθηκε με 26-22 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ κατάφερε να ξεφύγει με 17 πόντους (47-30) στο 19′, παίζοντας πολύ καλή αμύνα. Οι “Αργοναύτες” κατάφεραν με σερί 5-0 να μείωσουν σε 47-32 στο ημίχρονο, ενώ στο δεύτερο μέρος συνέχισαν την αντεπίθεση τους, επιστρέφοντας στη διεκδίκηση του παιχνιδιού.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν ονειρικό για την Καβάλα και καταστροφικό για τον Κόροιβο, ο οποίος “βραχυκύκλωσε” στην καλή άμυνα των παικτών του Στηβ Γιατζόγλου. Οι φιλοξενούμενοι “βομβαρδίζοντας” από παντού το καλάθι των γηπεδούχων, όχι μόνο μείωσαν τη διαφορά, αλλά πέρασαν και μπροστά με 5 πόντους (56-51) στο 28′, με το τρίτο δεκάλεπτο να τους βρίσκει μπροστά στο σκορ με 58-56.

Στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, με την Καβάλα να διατηρεί το προβάδισμα και να προηγείται με 71-65, ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν απόλυτα ψύχραιμοι στη ρουλέτα των βολών, ευστόχησαν σχεδόν σε όλες (5/6) και πήραν το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 47-35, 56-58, 72-78
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Ντέιβις 23 (3), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 2, Χάρντινγκ 6, Χαριτόπουλος 8, Τρότερ 12 (2), Σλαφτσάκης 3, Βασιλόπουλος 6, Κάουνσιλ 3, Χάρις 9 (1).
ΚΑΒΑΛΑ (Γιατζόγλου): Λέιζερ 19 (2), Ουίλιαμς 13, ΜακΚί 6, Σταμπουλής 4 (1), Κοστόφ 4, Καλαϊτζίδης 2, Γιαννακίδης 9 (3), Λίβας, Δεμερτζής, Κρομά 21 (3).

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα της νίκης επί του Προμηθέα (vid)

Όσα έγιναν στον αγώνα με τον Προμηθέα, μέσα από την κόκκινη παρακάμερα Ο Ολυμπιακός άνοιξε…