Κεντρική NBA “Ισοπέδωσαν” ξανά τους Καβαλίερς (vids)

“Ισοπέδωσαν” ξανά τους Καβαλίερς (vids)

090210

stephen-curry-lebron-jamesΣε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν οι Ουόριορς την αναμέτρηση στο Κλίβελαντ. Οι Πρωταθλητές, αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ κατά διαστήματα, συνέτριψαν 132-98 τους Καβαλίερς και, μάλιστα, μες την έδρα τους.

Το Γκόλντεν Στέιτ, έτσι, που διατηρούσε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού καθ’ όλη τη διάρκειά του, νίκησε για δεύτερη συνεχή φορά τους “Ιππότες” στην τρέχουσα σεζόν. Ο Στεφ Κάρι αποτέλεσε τον “μαέστρο” των φιλοξενούμενων, ολοκληρώνοντας το ματς με 35 πόντους (7/12 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Άξιοι συμπαραστάτες του, δε, ήταν οι Αντρέ Ιγκουοντάλα (20 πόντοι, 5 ασίστ), Ντρέιμοντ Γκριν (16 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 10 ασίστ) και Κλέι Τόμπσον (15 πόντοι).

Σε ό,τι αφορά στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ, οι ΛεΜπρόν Τζέιμς και Τζέι Αρ Σμιθ ηγήθηκαν στο σκοράρισμα, σημειώνοντας 16 και 14 πόντους αντίστοιχα. Η αλήθεια, πάντως, είναι πως κανείς παίκτης των Καβαλίερς δεν ξεχώρισε με την εμφάνισή του.

Απολαύστε τα καλύτερα στιγμιότυπα

Ο Ρέντικ “εκτέλεσε” τους Ρόκετςredick vs rockets

Οι Κλίπερς, μολονότι χρειάσθηκαν το έξτρα πεντάλεπτο, επιβλήθηκαν 140-132 των Ρόκετς. Τούτη η νίκη φέρει (και) την… υπογραφή του Τζέι Τζέι Ρέντικ, ο οποίος πραγματοποίησε “μαγική” εμφάνιση.

Για του λόγου το αληθές, ο πολύπειρος γκαρντ πέτυχε 40 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και, μάλιστα, μέτρησε 9/12 τρίποντα. Πολύτιμη, δε, ήταν η συνεισφορά του Κρις Πολ (28 πόντοι, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα). Η ομάδα του Λος Άντζελες τελείωσε το ματς με 22/37 τρίποντα!

Για το Χιούστον, στον αντίποδα, που “έτρεξε” επιμέρους σκορ 20-8 στην τέταρτη περίοδο κι οδήγησε τον αγώνα στην παράταση, ο Ντουάιτ Χάουαρντ ήταν εντυπωσιακός, έχοντας 36 πόντους και 26 ριμπάουντ.

Περισσότερα από Νίκος Σαρηγιαννίδης

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…