Κεντρική Διεθνή Αρμάνι – Άρης 95-54

Αρμάνι – Άρης 95-54

aris 1

arisΈνας… αγνώριστος Άρης

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Αρμάνι Μιλάνο τον εντός έδρας αγώνα κόντρα στον Άρη. Η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα συνέτριψε 95-54 τους “κιτρινόμαυρους”, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του Last-32 του Γιούροκαπ.

Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να παρουσιασθούν ανταγωνιστικοί μόνον στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο, άλλωστε, οι Ιταλοί πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 33-10 και “καθάρισαν” επί της ουσίας το ματς. Ο Άρης θα ταξιδέψει, την επόμενη Τρίτη, στο Βερολίνο, προκειμένου να αντιμετωπίσει την Άλμπα (19/01, 20:00). Οι Μιλανέζοι, από την άλλη πλευρά, θα υποδεχθούν -πια- τη Νεπτούνας (19/01, 21:00).

Ο Μίλαν Μάτσβαν ηγήθηκε των σκόρερ, σημειώνοντας 16 πόντους. Πολύτιμη, μάλιστα, αποτέλεσε κι η συνεισφορά των Αλεσάντρο Τζεντίλε (13π.), Όλιβερ Λαφαγέτ (12π., 5α.) και Τσαρλς Τζένκινς (12π., 5ρ., 4α.). Ο Στάνκο Μπάρατς, δε, “άγγιξε” το νταμπλ-νταμπλ, τελειώνοντας το παιχνίδι με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Για τους “κιτρινόμαυρους”, στον αντίποδα, που πραγματοποίησαν τη χειρότερη -μακράν- φετινή εμφάνισή τους, ο Ντομινίκ Ουότερς πέτυχε 12 πόντους, με τους Οκάρο Ουάιτ (7ρ.) και Τζερέλ ΜακΝιλ να προσθέτουν 10 πόντους έκαστος.

Ο Άρης, μολονότι ξεκίνησε θετικά στην αναμέτρηση, παρουσίασε -εν συνεχεία- ορισμένες αδυναμίες, κυρίως, στον αμυντικό τομέα, με αποτέλεσμα η Αρμάνι να κλείσει στο +7 (24-17) την πρώτη περίοδο. Οι Θεσσαλονικείς προηγήθηκαν 11-9 στα μέσα του δεκαλέπτου, ωστόσο, οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν επιμέρους σκορ 12-2, αποκτώντας μια διαφορά 8 πόντων (21-13, 8’).

Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Γιασμίν Ρέπεσα ανέβασαν την απόδοσή τους, “έτρεξαν” σερί 20-0 κι “εκτόξευσαν” τη διαφορά στο +27 (44-17, 4:55”). Οι Μιλανέζοι διατηρούσαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, όπως αντικατοπτρίζεται (και) στους αριθμούς.

Για του λόγου το αληθές, η Αρμάνι είχε πολύ καλύτερα ποσοστά στα εντός παιδιάς (14/21, 66% έναντι 8/21, 38%), αλλά κι από την περιφέρεια (5/9, 55% έναντι 3/12, 25%). Συν τοις άλλοις, κυριάρχησε πλήρως στον τομέα των ριμπάουντ (23 έναντι 12) κι υπέπεσε σε 4 λιγότερα λάθη (8 έναντι 12). Οι γηπεδούχοι, έτσι, πήγαν στα αποδυτήρια με το +30 (57-27), θέτοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Σε ό,τι αφορά στον Άρη, επρόκειτο για μια κάκιστη -αν μη τι άλλο- περίοδο, κατά την οποία δέχθηκε 33 πόντους, ενώ σκόραρε μόλις 10. Να σημειωθεί, δε, πως, πέραν του παραγωγικού Τζεντίλε, οι Μάτσβαν (κυρίως) και Μπάρατς προσέφεραν πολύτιμες λύσεις στο “ζωγραφιστό”.

Στην επανάληψη, το σκηνικό ήταν πανομοιότυπο. Ο Τσιντσιαρίνι ευστόχησε σε περιφερειακό σουτ, όπως κι ο Τζεντίλε, με την Αρμάνι να προηγείται 65-30 στα μέσα του δεκαλέπτου. Ο Σίμτσακ, στον αντίποδα, προστέθηκε στην επιθετική εξίσωση του Άρη, σκοράροντας 7 πόντους, αλλά φευ. Οι γηπεδούχοι εξακολούθησαν να έχουν το μομέντουμ, ολοκληρώνοντας στο +29 (71-42) την τρίτη περίοδο.

Η τελευταία “πράξη” του ματς αποτέλεσε διαδικαστικού χαρακτήρα, καθότι οι Θεσσαλονικείς ουδέποτε κατάφεραν να παρουσιασθούν ανταγωνιστικοί. Η υπόθεση νίκη, άλλωστε, είχε -ήδη- κριθεί από το δεύτερο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 57-27, 71-42, 95-54.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Ρέπεσα): ΜακΛιν 6, Λαφαγέτ 12 (2), Τζεντίλε 13 (1), Αμάτο, Σερέλα 7 (1), Μάτσβαν 16, Μάγκρο 2, Τσιντσιαρίνι 6 (1), Τζένκινς 12 (2), Μπάρατς 10, Σιμόν 11 (1).
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Σίμτσακ 9, Ξανθόπουλος, Ουότερς 12 (1), Μούρτος 4, Ζάρας, ΜακΝιλ 10 (2), Πελεκάνος, Ουάιτ 10 (1), Κοέν 5, Τσούπκοβιτς, Χάγκινς 4, Δίπλαρος.

Περισσότερα από Νίκος Σαρηγιαννίδης

Μπαρτζώκας: «Το πιο σημαντικό για μας είναι το μομέντουμ»

Για το μομέντουμ στους αγώνες με την Μπαρτσελόνα μίλησε ο Γιώργος Μπαρτζώκας. Ο Ολυμπιακός…