Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Ρέθυμνο 72-60

Άρης – Ρέθυμνο 72-60

aris rethimno

aris-rethimno

Πιο δύσκολα από ό,τι φανερώνει το τελικό σκορ (7260) επικράτησε ο Άρης του Ρεθύμνου. Οι “κιτρινόμαυροι” τα βρήκαν… σκούρα απέναντι στους Κρητικούς και χρειάστηκαν να επιστρατεύσουν την εξαιρετική τους αμυντική λειτουργία στην τρίτη περίοδο για να κερδίσουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, παρά την πολύ καλή εμφάνιση στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης, δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων στην επανάληψη και με τα χαμένα ριμπάουντ να παίζουν σημαντικό ρόλο, αποχώρησε με σκυμμένο το κεφάλι από το “Nick Galis Hall”. Παράλληλα, αξιοσημείωτη υπήρξε η αναποτελεσματικότητα των φιλοξενούμενων πίσω από τα 6,75 μ, καθώς συνολικά πέτυχαν 1/15 τρίποντα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ζάρας με 25 πόντους, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάροου με 16.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους: Πελεκάνο, Ουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς και ΜακΝίλ, ενώ η αρχική πεντάδα του Ρεθύμνου αποτελούνταν από τους: Κλουφ, Σχίζας, Γιαννόπουλος, Στόουν και Κάρτερ.

Το Ρέθυμνο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με τους και με τους Κλούφ και Στόουν πήραν προβάδισμα 3 πόντων (7-10). Παρά τα πολλά λάθη και από τις δύο πλευρές, οι Κρητικοί ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά (10-15, 1:53 για το τέλος του δεκαλέπτου). Ουότερς και Ουάιτ με εύστοχες βολές, διαμόρφωσαν το σκορ της περιόδου, που βρήκε τον Άρη να υπολείπεται του Ρεθύμνου δύο πόντους (14-16).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ζάρας με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (17-16), όμως ο Στόουν στη συνέχεια επέφερε την απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι (19-19, 7:39 για το ημίχρονο). Ο Κλούφ έβαλε και πάλι τους φιλοξενούμενους σε θέση οδηγού (19-21), με τους “κιτρινόμαυρους” να απαντούν με σερί 5-0 για το 24-21. Σχίζας και Χάροου, ξεκόλλησαν επιθετικά τους Κρητικούς, με τον τελευταίο να ισοφαρίζει με την κόρνα της λήξης του δεκαλέπτου σε 31-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Χάγκινς και Ουάιτ ανέλαβαν δράση δίνοντας αρχικά προβάδισμα 7 πόντων (42-35). Οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανήμποροι να ακολουθήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα, ο Ζάρας με τρίποντο και ο Χάγκινς με καλάθι να ανεβάσουν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (50-39, 4:08 για το τέλος της περιόδου). Ο Στόουν με τρίποντο μείωσε στους 8 πόντους (50-42), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τον Άρη να προηγείται με 54-44.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Κοέν με καλάθι και ο Ζάρας με τρίποντο ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (59-45). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως τα χαμένα ριμπάουντ και ο… “καυτός” Ζάρας κρατούσαν τη διαφορά σε υψηλό επίπεδο (65-50, 5:40 για τη λήξη του αγώνα). Ο Χάροου με τέσσερις αναπάντητους πόντους μείωσε στους 9 πόντους (67-58) τρία λεπτά πριν το τέλος, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Το χαμένο τρίποντο του Στόουν και το καλάθι του Ουάιτ (70-58), κλείδωσαν τη νίκη των “κιτρινόμαυρων” που έφτασαν έτσι τις 9 επιτυχίες στην Basket League.

Διαιτητές: Ψαριανός – Δεσλής – Αναστόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 14-16, 31-31, 54-44, 70-58.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Σίμτσακ 2, Ξανθόπουλος 1, Ουότερς 4, Μούρτος 4, Ζάρας 25 (5), ΜακΝιλ 7, Πελεκάνος, Ουάιτ 14 (2), Κοέν 2, Χάγκινς 11, Δίπλαρος.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 8, Σχίζας 6, Σάφτενααρ, Γιαννόπουλος 4, Στόουν 14 (1), Μάντεν 5, Τσακαλέρης, Χάροου 16, Κάρτερ 3, Παναρετάκης, Δουλγεράκης, Θεοδωρίδης.