Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Αρκαδικός 86-52

Άρης – Αρκαδικός 86-52

waters aris arkadikos

waters-aris-arkadikos

Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Άρης που συνέτριψε τον Αρκαδικού με 86-52 στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Basket League. Οι “κιτρινόμαυροι” δε συνάντησαν καμία αντίσταση και από τα πρώτα λεπτά έδειξαν ποιος είναι το αφεντικό του αγώνα. Από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα η διαφορά άρχισε να λαμβάνει διαστάσεις θριάμβου και η σεμνή τελετή έλαβε νωρίς τέλος.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντομινίκ Ουότερς με 17 πόντους, ενώ από την ομάδα της Τρίπολης διασώθηκε ο Βασίλης Καββαδάς με 19 πόντους, που τον ανέδειξαν και σε πρώτο σκόρερ της αναμέτρησης.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους: Ουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς, Μούρτο και ΜακΝίλ, ενώ η αρχική πεντάδα του Αρκαδικού αποτελούνταν από τους: Φαν Όστρουμ, Καββαδά, Στεφανίδη, Μπράουν και Καλλινικίδη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι πηγαίνοντας χέρι-χέρι στο σκορ (3-2, 3-4, 5-4). Οι φιλοξενούμενοι με ένα τρίποντο του Μπράουν προηγήθηκαν με 7-5, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 6-0 (11-7, 5:24 πριν το τέλος του δεκαλέπτου). Ο Ουότερς άρχισε να “ζεσταίνεται” και με 7 αναπάντητους πόντους εκτόξευσε τη διαφορά στο +11 (21-10). Ο Λι μείωσε με σε 21-14, όμως ο Ζάρας με τρίποντο και ο Κοέν με βολές διαμόρφωσαν το 26-14 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κοέν με γκολ-φάουλ έκανε το 29-14, όμως ο Φαν Όστρουμ απάντησε με σουτ τριών πόντων για το 29-17. Λι και Καββαδάς μείωσαν στους 8 πόντους (29-21), με τον Άρη να αντιδρά με δύο σερί τρίποντα από τους Ουότερς και Πελεκάνο (35-21, 4:41 για τη λήξη του ημιχρόνου). Οι “κιτρινόμαυροι” συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι και με τον Ουάιτ να κάνει ό,τι θέλει σε άμυνα και επίθεση, η διαφορά έφτασε τους 19 πόντους, με το 43-24 να είναι το σκορ του δευτέρου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “κιτρινόμαυροι” ανέβασαν ακόμα περισσότερο το ρυθμό τους και με όλους τους παίκτες να παίρνουν χρόνο συμμετοχής, η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 39 πόντους (86-47). Ο Αρκαδικός δε μπόρεσε σε κανένα σημείο να αποδείξει ότι μπορεί να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με τον Βασίλη Καββαδά να παλεύει ολομόναχος για να κρατήσει το σκορ σε τιμητικό επίπεδο.

Διαιτητές: Πουρσανίδης – Τσώνος – Αναστόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 26-14, 43-24, 68-39, 86-52.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πελεκάνος 5 (1), Ουάιτ 14, Ουότερς 17 (3), Χάγκινς 7, ΜακΝίλ 15 (3), Ξανθόπουλος 2, Τσούπκοβιτς 3 (1), Δίπλαρος, Ζάρας 5 (1), Κοέν 12 (1), Μούρτος 6, Σίμτσακ.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καββαδάς 19, Φαν Όστρουμ 7 (1), Κωνσταντίνου, Μπράουν 5 (1), Καλλινικίδης 3 (1), Καραμαλέγκος 2, Κοψαύτης 5 (1), Στεφανίδης, Τζουγκαράκης 2, Λι 7, Σταματόπουλος, Τσέλος 2.

Περισσότερα από Χάρης Δεληνικόλας

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…