Κεντρική Διεθνή Ευρωλίγκα Ζαλγκίρις – Λαμποράλ Κούτσα 68-89 (vid)

Ζαλγκίρις – Λαμποράλ Κούτσα 68-89 (vid)

Giannis Mpourousis Bourousis Lamporal

Giannis Mpourousis-Bourousis-LamporalΗ Λαμποράλ Κούτσα ξεκίνησε θετικά τις υποχρεώσεις της στο Top-16 της Ευρωλίγκα, καθότι πανηγύρισε το “διπλό” στην έδρα της Ζαλγκίρις (68-89). Η ομάδα της Βιτόρια, πραγματοποιώντας ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, έθεσε τις βάσεις για τη νίκη, την οποία “σφράγισε” στην τελευταία περίοδο.

Για του λόγου το αληθές, οι παίκτες του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, αφού προηγήθηκαν 33-14 (10′) και 55-40 (20′), “έτρεξαν” ένα επιμέρους σκορ 18-5 στο τέταρτο δεκάλεπτο κι έφθασαν στην τελική επικράτηση. Την επόμενη εβδομάδα (07/01, 21:30), δε, θα υποδεχθούν τον Ολυμπιακό.

Ο Ντάριους Άνταμς αποτέλεσε το πρώτο “βιολί” για τους φιλοξενούμενους, ολοκληρώνοντας το ματς με 16 πόντους και 4 ασίστ. Ο Άνταμ Χάνγκα, από την πλευρά του, συνεισέφερε, κυρίως, στον τομέα των ριμπάουντ (10), με τους Μάικ Τζέιμς, Φαμπιέν Κοσέρ και Τόρνικε Σενγκέλια να προσθέτουν 15, 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Ο Γιάννης Μπουρούσης κινήθηκε στα “ρηχά” σε ό,τι αφορά στο κομμάτι της παραγωγικότητας (4π., 2/3 δίποντα), εντούτοις, “μάζεψε” 7 ριμπάουντ και “μοίρασε” 3 ασίστ σε 19:36″.

Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισαν οι Όλιβιερ Χάνλαν (16π., 4ρ., 3α.), Παούλιους Γιανκούνας (14π.), Ίαν Βουγιούκας (13π., 6/11 δίποντα, 1/2 βολές, 7ρ.) κι Εντγκάρας Ουλανόβας (12π., 10ρ.). Η ομάδα του Γκιντάρας Κράπικας κατάφερε να κρατήσει στους 9 πόντους την αντίπαλό της στην τρίτη περίοδο, όταν μείωσε σε 64-55. Παρ’ όλα αυτά, δεν είχε ανάλογη συνέχεια και -μοιραία- γνώρισε την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 14-33, 40-55, 55-64, 68-89.
ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Κράπικας): Βένε 2, Λεκαβίτσιους 1, Πότσιους 8 (1), Καλνιέτις 2, Μότουμ, Γιανκούνας 14 (1), Βουγιούκας 13, Βετσβάγκαρς, Χάνλαν 16 (2), Ουλανόβας 12.
ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ (Περάσοβιτς): Τζέιμς 15 (1), Μπουρούσης 4, Μαμαντού Ντιόπ, Κοσέρ 13 (1), Πλάνινιτς, Σενγκέλια 12, Χάνγκα 7 (1), Μπλάζιτς, Ιλμανέ Ντιόπ 10, Τιγί 6, Άνταμς 16 (4), Κορμπάτσο 6 (1).

Περισσότερα από Νίκος Σαρηγιαννίδης

Παπαπέτρου: «Η σειρά ξεκινάει τώρα»

Νίκη στο Βελιγράδι, ήταν το σύνθημα από τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη…