Κεντρική Basket League Αγώνες Ρέθυμνο – Καβάλα 84-74

Ρέθυμνο – Καβάλα 84-74

rethimno kavala

rethimno-kavala

Νίκη από την άμυνα…
Το Ρέθυμνο ήταν επιβλητικό, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Καβάλα και επιβλήθηκε με 84-74, για την 9η αγωνιστική της Α1.

Κορυφαίος ήταν ο Τάιλερ Στόουν με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ και οι Ράιαν Χάροου (16π.-3ρ.-4ασ.), Ρόλαντ Σάφτενααρ (15π.-3ρ.-5ασ.) τον πλαισίωσαν. Από τους Καβαλιώτες, ο Χρήστος Ταπούτος έκανε τρομερή εμφάνιση με 27 πόντους, έχοντας συμπαραστάτη τον νεοφερμένο, Τάιλερ Λέιζερ (18π.-5ρ.).

Οι Κρητικοί και οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε επιθετικό “οργασμό” και αυτό καταδεικνύεται και από το σκορ του α’ δεκαλέπτου (28-28). Στο β΄ δεκάλεπτο, από την πλευρά της Καβάλας ο Χρήστος Ταπούτος ήταν ο βασικός σκόρερ και εκφραστής των επιθέσεων, ενώ στην αντίπερα όχθη, ο Στόουν έδινε επιθετικές λύσεις. Ο Σάφτενααρ όμως με σουτ τριών πόντων έφερε την διαφορά ξανά στους 6 πόντους (39-33) 5:13 πριν το τέλος, ενώ μετά από κλέψιμο στην άμυνα ο Γιαννόπουλος πέτυχε δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο για τους Κρητικούς και έκανε το +9 (42-33).

Η απάντηση άμεση από τους Καβαλιώτες με τον Κοστόβ να μειώνει τη διαφορά και να κάνει το παιχνίδι (42-39) 3:12΄πριν το τέλος του α΄ ημιχρόνου. Ενώ η ομάδα της Καβάλας κατάφερνε να φέρει το παιχνίδι στο πόντο το Ρέθυμνο με επιθετικά ξεσπάσματα από τους Σάφτενααρ και Χάροου έκανε το (52-43) που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου, συνέχισαν με την ίδια επιθετικότητα και έσφιξαν την άμυνα τους με αποτέλεσμα στα 3 πρώτα λεπτά της γ΄περίοδου να έχουν φτάσει την διαφορά στους 13 πόντους με σκορ 58-45. Η ομάδα του Στηβ Γιατζόγλου προσπαθούσε να μειώσει την διαφορά με κύριο εκφραστή επιθετικά τον Χρήστο Ταπούτο, αλλά έβρισκαν μπροστά τους το μπασκετικό “τοίχο”, Στόουν ο οποίος στην γ΄περίοδο ήταν σε τρελά κέφια και δεν μπορούσαν να τον σταματήσουν.

Η άμυνα των γηπεδούχων έκλεισε πάνω στον Χρήστο Ταπούτο ο οποίος είχε πετύχει, μέχρι τα μισά της γ΄ περιόδου 19 πόντους, με αποτέλεσμα οι Καβαλιώτες να μην μπορούν να βρουν από κανέναν παίχτη βοήθεια στο σκοράρισμα φτάνοντας στο (66-52) που ήταν και το σκορ που έληξε η γ΄περίοδος.

Στην τελευταία περίοδο οι “βασιλιάδες” συνέχισαν να είναι επιθετικά το ίδιο συγκεντρωμένοι με αποτέλεσμα να φτάσουν στο μέγιστο την διαφορά κάνοντας το 72-56, 7′ πριν το τέλος της αναμέτρησης. Από την άλλη πλευρά οι “μπλε” συνέχιζαν να δείχνουν αδύναμοι αμυντικά αλλά και επιθετικά.

Ο Ταπούτος με εύστοχο τρίπντο έκανε το (74-62) 5 λεπτά πριν το τέλος.Το νέο μεταγραφικό απόκτημα όμως των φιλοξενούμενων Λέιζερ με καλάθι και φάουλ έβαλε ξανά την Καβάλα στον αγώνα 2:24 πριν τη λήξη ρίχνοντας την διαφορά στους 6 πόντους (76-68).

Μετά από 1/2 βολές ο Ταπούτος έκανε το (76-69), και ενώ η Καβάλα έφυγε στον αιφνιδιασμό μετά από κλέψιμο στο Χάροου δεν κατάφερε να ευστοχήσει και ο Στόουν με καλάθι και φάουλ από τον Κοστόβ έκανε το (79-69), 1΄πριν το τέλος του αγώνα. Κάπου εκεί το μάτς τελείωσε για τις δύο ομάδες που έφτασαν στο τελικό (84-74).

Τα δεκάλεπτα: 28-28, 52-43, 66-52 84-74.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 5 (1), Σχίζας 4, Ρέλφορντ 2, Σάφτενααρ 15 (1), Γιαννόπουλος 10 (2), Τσακαλέρης 2, Χάροου 16 (1), Στόουν 23 (2), Κάρτερ 7, Ματαλόν.
ΚΑΒΑΛΑ (Γιατζόγλου): Λέιζερ 18 (2), Κέμπ 5, Τόμας 4, Ταπούτος 27 (3), Κοστόβ 12 (1), Καλαϊτζίδης, Γιαννακίδης, Λίβας, Τζόουνς 3, Ρόμπινσον 5 (1).