Κεντρική Basket League Αγώνες Ολυμπιακός – Άρης 76-64

Ολυμπιακός – Άρης 76-64

731616

printezis-olympiacos-aris

“Καθάρισε” στο τέλος…

Ο Ολυμπιακός, μολονότι δυσκολεύθηκε για τρία δεκάλεπτα, ανέβασε την απόδοσή του στο τέλος κι έκαμψε την αντίσταση του αξιόμαχου Άρη (76-64), στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος επανήλθε στην αγωνιστική δράση μετά τις 26/11, όταν τραυματίσθηκε (σ.σ.: διάστρεμμα στον δεξί αστράγαλο) στο ματς με τη Λαμποράλ Κούτσα, ηγήθηκε των σκόρερ, σημειώνοντας 15 πόντους. Άξιοι συμπαραστάτες του, δε, αποτέλεσαν οι Οθέλο Χάντερ (14π., 9ρ.), Ντι Τζέι Στρόμπερι (14π.) κι Ιωάννης Παπαπέτρου (10π.). Οι “ερυθρόλευκοι” στρέφουν -πια- την προσοχή τους στην Ευρωλίγκα και, δη, στην πρεμιέρα του Top-16 κόντρα στην Μπαρτσελόνα (29/12, 21:00).

Στην αντίπερα όχθη, ο Τζαμέλ Χάγκινς αποτέλεσε το “Α” και το “Ω” για τον Άρη, τελειώνοντας το ματς με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. Οι Θεσσαλονικείς θα τεθούν πλέον αντιμέτωποι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ (27/12, 18:30), για τα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Στην πρώτη περίοδο, το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Ο Δημήτρης Πρίφτης, βέβαια, άρχισε να… “πονοκεφαλιάζει” νωρίς-νωρίς, ένεκα των τριών φάουλ του ΜακΝιλ στο 2’. Σε ό,τι αφορά στους “ερυθρόλευκους”, οι Βασίλης Σπανούλης και Δημήτρης Αγραβάνης πάτησαν παρκέ από τα πρώτα κιόλας λεπτά του ματς.

Ο αρχηγός των Πειραιωτών, μάλιστα, είχε 6 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε στο +3 (19-16) υπέρ του Ολυμπιακού. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν τον αγώνα με άσχημα ποσοστά από την περιφέρεια (1/6, 16%, 10’), ενώ δυσκολεύονταν να περάσουν την μπάλα στο “ζωγραφιστό”.

Η δεύτερη περίοδος κινήθηκε σε πανομοιότυπο μήκος κύματος. Το ματς είχε χαμηλό τέμπο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ κι εντέλει ο Άρης πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος 37-34. Οι “κίτρινοι” κατάφεραν να “χαλάσουν” το παιχνίδι του Ολυμπιακού, που ήταν ιδιαίτερα άστοχος τόσο εντός πεδιάς (7/19, 36%, 20’), όσο κι από τα 6.75 (2/8, 25%, 20’).

Οι Ουότερς (8π., 20’) και Ζάρας (7π.,20’) ήταν ουσιαστικοί στο παιχνίδι τους, προσφέροντας ουκ ολίγες λύσεις στην περιφέρεια. Να σημειωθεί, δε, πως οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν -σε αρκετές περιπτώσεις- να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο, σκοράροντας 11 πόντους στον αιφνιδιασμό.

Στην επανάληψη, ο Άρης “έτρεξε” ένα σερί 6-2 και προηγήθηκε 43-36 (21:27”), ύστερα από καλάθια των Χάγκινς, Πελεκάνου και Μούρτου. Οι γηπεδούχοι, εντούτοις, αντέδρασαν άμεσα και, μ’ ένα επιμέρους σκορ 10-0, αποκατέστησαν την τάξη (46-43, 23:14”). Οι Χάντερ (κυρίως) και Πρίντεζης είχαν σημαντική συνεισφορά σε τούτο το “ξέσπασμα” του Ολυμπιακού, καθότι ηγήθηκαν στον παραγωγικό τομέα.

Ακολούθως, οι “κίτρινοι” ανέκτησαν το προβάδισμα (49-50, 26:45”), ωστόσο, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου είχαν εκ νέου την… απάντηση. Για του λόγου το αληθές, οι “ερυθρόλευκοι” πραγματοποίησαν ένα μικρό σερί 5-0, πήραν “κεφάλι” στο σκορ (54-50), ενώ έκλεισαν στο +1 (56-55) την τρίτη περίοδο.

Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός μπήκε εντυπωσιακά στο παρκέ, βελτιώθηκε αισθητά στα αμυντικά καθήκοντά του και, με δύο συνεχή τρίποντα των Στρόμπερι και Παπαπέτρου, αλλά κι ένα λέι απ του πρώτου στον αιφνιδιασμό, προηγήθηκε 64-55 (32:18″). Ο Άρης μείωσε σε 64-59 (33″) και 66-62 (36:40″), ωστόσο, δεν κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή. Οι Πειραιώτες, έτσι, πανηγύρισαν τη συνολικά 33η -στα χρονικά του επαγγελματικού Πρωταθλήματος- εντός έδρας νίκη τους επί των “κίτρινων”.

Διαιτητές: Κορομηλάς – Σώμος – Τζαφλέρης.
Τα δεκάλεπτα: 19-16, 34-37, 56-55, 76-64.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Χάντερ 14, Παπαπέτρου 10 (1), Στρόμπερι 14 (1), Τολιόπουλος, Μιλουτίνοβ 2, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 2, Χάκετ 7, Αθηναίου 2, Τζέιμς 2, Σπανούλης 15 (2), Αγραβάνης 2.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Σίμτσακ, Φλιώνης, Ξανθόπουλος, Ουότερς 10 (1), Μούρτος 3, Ζάρας 7 (1), ΜακΝιλ 14 (1), Πελεκάνος 8, Ουάιτ 5 (1), Κοέν 3 (1), Χάγκινς 14, Δίπλαρος.