Κεντρική NBA Οι Κλίπερς “άλωσαν” το Μιλγουόκι (vids)

Οι Κλίπερς “άλωσαν” το Μιλγουόκι (vids)

dsaassd2323233

antetokounmpo-jordanΟι Κλίπερς παρουσιάσθηκαν υπερηχητικοί στο Μιλγουόκι, επικρατώντας 109-95 των Μπακς. Ο Τζέι Τζέι Ρέντιγκ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να φορτώνεται γρήγορα με φάουλ.

Ο 31χρονος -απόφοιτος του Ντιουκ- γκαρντ ολοκλήρωσε το ματς με 31 πόντους (15 στην τρίτη περίοδο), οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του Λος Άντζελες. Άξιοι συμπαραστάτες του, δε, αποτέλεσαν οι Κρις Πολ (18π., 18α.) και Μπλέικ Γκρίφιν (21π., 14ρ.).

Σε ό,τι αφορά στα “Ελάφια”, που λάνσαραν τις μαύρες “Fear The Deer” εμφανίσεις τους, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 3 φάουλ στο 24′ (5 συνολικά). Ο 21χρονος διεθνής φόργουορντ, πάντως, σούταρε με καλά ποσοστά, μετρώντας 15 πόντους (5/11 σουτ, 5/6 βολές) και 6 ριμπάουντ. Οι Μάικλ Κάρτερ-Ουίλιαμς (20π., 11α.) και Γκρεγκ Μονρό (16π., 10ρ.) ήταν οι κορυφαίοι για τους γηπεδούχους.

Οι Κέλτες πήραν το ντέρμπιisaiah-thomas

Οι Σέλτικς ήταν οι νικητές στο ντέρμπι της Ανατολής με τους Μπουλς. Οι “Κέλτες”, μ’ ένα επιμέρους σκορ 12-2 (87-77, 42′) στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, έθεσαν επί της ουσίας τις βάσεις για την τελική επικράτηση (105-100).

Η ομάδα της Βοστόνης, που πανηγύρισε την τέταρτη συνεχή εντός έδρας νίκη της, είχε οκτώ παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Αϊζάια Τόμας αποτέλεσε το πρώτο “βιολί”, σκοράροντας 20 πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο).

Για τους “Ταύρους”, στον αντίποδα, οι οποίοι γνώρισαν την τρίτη σερί ήττα τους, ο Τζίμι Μπάτλερ πραγματοποίησε ρεκόρ καριέρας, πετυχαίνοντας 36 πόντους. Πολύτιμη, δε, ήταν κι η συνεισφορά του Πάου Γκασόλ, που “έγραψε” 16 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Αποχαιρέτησαν με ήττα τον Κόμπιbryant

Επρόκειτο για την πιο συναρπαστική αναμέτρηση της βραδιάς. Οι Τίμπεργουλβς επιβλήθηκαν 123-122 των Λέικερς στην παράταση, έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Κέβιν Μάρτιν. Η Μινεσότα, έτσι, αποχαιρέτησε με ήττα τον Κόμπι Μπράιαντ.

Ο 32χρονος γκαρντ, λοιπόν, αποτέλεσε το “Α” και το “Ω” για τους γηπεδούχους, καθότι σημείωσε 37 πόντους (17 στο τέταρτο δωδεκάλεπτο). Καθοριστική, μάλιστα, ήταν η παρουσία των Καρλ-Άντονι Τάουνς (26π., 14ρ.) κι Άντριου Ουίγκινς (19π.).

Από την πλευρά των “λιμνανθρώπων”, οι Ντ’ Άντζελο Ράσελ και Τζούλιους Ραντλ ηγήθηκαν των σκόρερ, πετυχαίνοντας 23 και 20 πόντους αντίστοιχα. Ο “Black Mamba“, με τη σειρά του, προσέθεσε 11 πόντους (5/13 σουτ), εντούτοις, δεν αγωνίσθηκε στην τελευταία περίοδο, όπως και στο έξτρα πεντάλεπτο.