Κεντρική NBA “Εξωγήινος” Κάρι, ηττήθηκε ο Γιάννης (vids)

“Εξωγήινος” Κάρι, ηττήθηκε ο Γιάννης (vids)

stephen curry1

stephen-curryΟι Ουόριορς πανηγύρισαν μια ακόμη νίκη, τούτη τη φορά κόντρα στους Κινγκς (122-103), με τον Στεφ Κάρι να πραγματοποιεί εκ νέου μια… “εξωγήινη” εμφάνιση. Ο Κώστας Κουφός δεν αγωνίσθηκε, ένεκα της γαστρεντερίτιδας.

Ο Κάρι ήταν άποντος για περίπου 21 λεπτά, εντούτοις, χρειάσθηκε μόνον 195 δευτερόλεπτα, προκειμένου να σκοράρει 17 πόντους! Ο ηγέτης του Γκόλντεν Στέιτ, μάλιστα, ολοκλήρωσε το ματς με 23 πόντους, 14 ριμπάουντ (ρεκόρ καριέρας) και 10 ασίστ, πετυχαίνοντας το έκτο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του.

Άξιοι συμπαραστάτες του, δε, αποτέλεσαν οι Κλέι Τόμπσον (29π.) και Ντρέιμοντ Γκριν (25π., 8ρ.). Σε ό,τι αφορά στο Σακραμέντο, που παρουσιάσθηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικό, αλλά δεν κατάφερε να… σταματήσει τον -απίστευτο για μια ακόμη φορά- Κάρι, ο Όμρι Κάσπι σημείωσε ρεκόρ καριέρας, έχοντας 36 πόντους (9/12 τρίποντα).

Το τρίλεπτο “ξέσπασμα” του Κάρι

Πάλεψαν Μπακς και Γιάννης, αλλά…antetokounmpo-monroe

Οι Μπακς κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια στο Ντάλας, παρ’ όλα αυτά, οι Μάβερικς πήραν εντέλει τη νίκη (103-93). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος αντιμετώπισε -για πολλοστή φορά- προβλήματα με τα φάουλ, είχε θετική παρουσία.

Ο 21χρονος διεθνής φόργουορντ αγωνίσθηκε 28 λεπτά, μετρώντας 11 πόντους (4/10 δίποντα, 3/4 βολές), 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο κι ισάριθμη τάπα. Ο Τζέριντ Μπέιλες, που επανήλθε στην αγωνιστική δράση έπειτα από τον τραυματισμό του, “έγραψε” 19 πόντους και 7 ασίστ.

Για τους “Μαβς“, που είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ξεχώρισαν οι Ουέσλι Μάθιους (22π., 5/7 τρίποντα), Ζαζά Πατσούλια (17π., 8ρ.) και Ρέιμοντ Φέλτον (14π.). Ο Ντιρκ Νοβίτζκι, πάντως, κινήθηκε στα “ρηχά”, σκοράροντας μόλις 7 πόντους (3/15 σουτ).