Κεντρική Basket League Αγώνες Αρκαδικός – Λαύριο 98-90

Αρκαδικός – Λαύριο 98-90

arkadikos1

arkadikos

Δύσκολα έβαλε το Λαύριο στον Αρκαδικό, ο οποίος χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να επικρατήσει στην έδρα του με 98-90 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος σημειώνοντας την τρίτη του νίκη στην Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

Οι γηπεδούχοι παίζοντας στο μεγαλύτερο μέρος πολύ καλό μπάσκετ, λίγο έλειψε να χάσουν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους, αφού επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν από το -19 που δημιούργησαν στο τρίτο δεκάλεπτο και να μειώσουν στους 6 πόντους 20″ πριν από τη λήξη του παιχνιδιού.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ωστόσο, διατήρησε την ψυχραιμία της και με δύο έυστοχες βολές του Λαμπρόπουλου, κατάφερε να πάρει τους δύο πολύτιμους βαθμούς της νίκης.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Βαν Όστρουμ και Καββαδάς με 24 και 20 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους φιλοξενούμενους ο Γιανγκ με 26.

Με τον Νουουτίνεν να βάζει το πρώτο δίποντο, ο Αρκαδικός άνοιξε το σκορ στο 1′ της αναμέτρησης με το Λαύριο. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα με δίποντο του Γιανγκ (2-2 στο 2′). Έπειτα από τέσσερα λεπτά παιχνιδιού με τη μπάλα να αλλάζει συνεχώς χέρια, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, όταν στο 6′ ο Βαν Όστρουμ με τρίποντο έβαλε τον Αρκαδικό σε θέση οδηγού (13-7). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πυροβολούν το καλάθι του Λαυρίου τόσο από την περιφέρεια, όσο και από μέση και κοντινή απόσταση διατηρώντας τη διαφορά σταθερή από 7 ως 9 πόντους, κλείνοντας το δεκάλεπτο με το 24-17 υπέρ τους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και με τρίποντο του Περράκη μείωσαν τη διαφορά στους 4 (20-24). Οι γηπεδούχοι ωστόσο, δεν τους άφησαν να ξεφύγουν πολύ και με 5-0 σερί ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 9 (29-20 στο 12′). Ένα λεπτό αργότερα ο Βαν Όστρουμ με τρίποντο ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (32-22, 13′).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και απάντησαν με δικό τους σερί 5-0, μειώνοντας και πάλι τη διαφορά στους 5 πόντους (27-32, 15′). Από εκείνο το σημείο και μετά η κατοχή της μπάλας, άλλαζε συνεχώς χέρια, μέχρι το 19′ όπου Καββαδάς και Βαν Όστρουμ με μία βολή και ένα τρίποντο ανέβασαν τη διαφορά στους 13 (48-35). Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στους 11, μετά από δίποντο του Νίξον και τρίποντο του Γιαννακόπουλου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν συνάντησε ιδιαίτερες αντιστάσεις. Επέβαλλε εξ’ ολοκλήρου το ρυθμό της, κυριαρχούσε απόλυτα και στις δύο πλευρές του παρκέ, ανεβάζοντας συνεχώς τη διαφορά, η οποία έφτασε και τους 19 πόντους στο 23′ μετά από τρίποντο του Νουουτίνεν (59-40). Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν, όσο μπορούσαν να μειώσουν τη διαφορά, καταφέρνοντας να τη ρίξουν μόνο στους 15 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (59-74).

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ανέβασε στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο και στο 31′ κατάφερε να μειώσει στους 9 (65-74), κάτι όμως που δεν κράτησε για πολύ, αφού οοι γηπεδούχοι πήραν και πάλι τα ηνία στα χέρια τους και με βολές του Μπράουν και δίποντο από τον Λαμπρόπουλο ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 15 στο 32′ (80-65).

Το Λαύριο ωστόσο, δεν παρέδωσε τα όπλα και συνέχισε να προσπαθεί, μένοντας κοντά στο σκορ, με τον Έβανς να μειώνει στους 10, δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης (95-85). Τα τελευταία λεπτά ήταν άκρως σημαντικά, καθώς οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να κερδίσουν χρόνο, κάνοντας συνεχώς η μία στην άλλη φάουλ.

Ο Αρκαδικός δεν κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά ασφαλείας που έχτισε στο τρίτο δεκάλεπτο και ο Γιανγκ με τρίποντο 20″ πριν τη λήξη μείωσε στους 6 (90-96), ο Λαμπρόπουλος, ωστόσο ευστόχησε σε δύο βολές από τη γραμμή της φιλανθωπίας και διαμόρφωσε το τελικό 98-90 για τον Αρκαδικό.

Διαιτητές
: Σχοινάς – Μπίτης – Διαμαντής.
Τα δεκάλεπτα: 24-17, 48-37, 74-59, 98-90.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Καββαδάς 20, Βαν Όστρουμ 24 (4), Στεφανίδης 4, Μπράουν 17 (2), Νουουτίνεν 13 (3), Άϊρλαντ 2, Καραμαλέγκος, Λαμπρόπουλος 8, Κοψαύτης 2, Κωνσταντίνου, Καλλινικίδης 8 (2).
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γιανγκ 26 (2), Κρούμπαλι 7, Νίξον 15, Γιαννακόπουλος 10 (2), Μπάρλος 12, Τσίρος 1, Σακελλαρίου 1, Περράκης 5 (1), Μπέμπης, Έβανς 13 (2).

Περισσότερα από Νάνσυ Μητσοστέργιου

Μπαρτζώκας: «Θεωρώ πως θα έχουμε τον Παπανικολάου στα επόμενα παιχνίδια»

Στον τρόπο με τον οποίο διαχειρίστηκε η  Μπαρτσελονα το ματς, αναφέρθηκε ο Γιώργος Μπαρτζώ…