Κεντρική Διεθνή Άρης – Ούνικς Καζάν 76-70

Άρης – Ούνικς Καζάν 76-70

aris team omadiki cohen

aris-team-omadiki-cohen

Η πιο μεγάλη νίκη, μέχρι την επόμενη!

Ο Άρης πήρε μία τεράστια νίκη απέναντι απέναντι στην Ούνικς Καζάν με 76-70, κάνοντας το 2/2 απέναντι στους Ρώσους. Οι “κιτρινόμαυροι”, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση τους από την δεύτερη περίοδο, κατάφεραν να πάρουν το υπερπολύτιμο δίποντο “μπαίνοντας” για… τα καλά στο παιχνίδι της πρωτιάς στον όμιλο.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο ΜακΝιλ με 15 πόντους, ενώ για τους Ρώσους ξεχώρισε ο Λάνγκφορντ με 25.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους: Πελεκάνο, Ουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς και ΜακΝιλ, ενώ η αρχική πεντάδα της Ούνικς αποτελούνταν από τους: Λάνγκφορντ, Πονκρασόφ, Παραχούσκι, Κολόμ και Καϊμακόγλου.

Η ομάδα της Ούνικς Καζάν μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με όπλο της τα επιθετικά ριμπάουντ προηγήθηκε με 9-2 (6′ πριν το τέλος του δεκαλέπτου). Με τον Λάνγκφορντ να συνεχίζει να εκτελεί από παντού, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 10 (2-12), με τον Κοέν να μειώνει σε 11-16. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 20-13.

Ζάρας και Χάγκινς “έριξαν” τη διαφορά στους 5 πόντους (17-22), όμως η κυριαρχία των φιλοξενούμενων στα ριμπάουντ διατηρούσε το +7 (20-27). Μούρτος και Ουότερς με αναπάντητα καλάθια μείωσαν σε 25-28, όμως το αντιαθλητικό φάουλ του Ζάρα (που μετατράπηκε σε 2/2 βολές) και το καλάθι του Λάνγκφορντ ανέβασαν και πάλι το σκορ στο +7 (25-32). Με όπλο του την ευστοχία στις βολές και την καλή άμυνα, στο τελευταίο λεπτό ο Άρης κατάφερε να μειώσει στο καλάθι (32-34), βάζοντας “φωτιά” στο Nick Galis Hall.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Χάγκινς ισοφάρισε σε 34-34 και ο Ουάιτ με εύστοχο τρίποντο έβαλε μπροστά στο σκορ τον Άρη, για πρώτη φορά στο παιχνίδι (37-34, 21′). Με ίδιο τρόπο ο Ουότερς, ανέβασε τη διαφορά στο +6 (40-34), με τους Ρώσους να ισοφαρίζουν άμεσα σε 42-42. Ο Καϊμακόγλου με 2 τρίποντα έβαλε την Ούνικς μπροστά στο σκορ με 45-44 και 48-46, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν επιθετικές λύσεις με τους Χάγκινς και Ουότερς και ισοφάρισαν σε 48-48 (4′ πριν τη λήξη της περιόδου). O Ουότερς με εντυπωσιακή ευστοχία στην επίθεση έφερε σε θέση οδηγού τους “κιτρινόμαυρους” με 56-52, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 56-55.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΜακΝιλ με καλάθι και φάουλ και ο Χάγκινς με κάρφωμα έφεραν τον Άρη στο +6 (61-55, 8:29 για τη λήξη του αγώνα), με τον τεχνικό της Ούνικς Καζάν να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. ΜακΝιλ και Ζάρας με τρίποντα αύξησαν τη διαφορά στους 8 πόντους (67-59), με τους Λικοντέι και Λάνγκφορντ να μειώνουν 3′ πριν το τέλος σε 67-64. Ο ΜακΝιλ έκλεψε τη μπάλα και ο Ουότερς με ένα εύκολο μπάσιμο ανέβασε τη διαφορά στους 5 πόντους (70-65), με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν εκ νέου στον πόντο με 4-0 σερί (70-69, 33,6” για το τέλος). Ο Ουάιτ με 2/2 βολές έκανε το 72-69, ο Λάνγκφορντ έβαλε μόλις τη μία βολή (72-70) και ο Ουότερς κλείδωσε τη νίκη. Τελικό σκορ, 76-70.

Διαιτητές: Λοτερμόζερ – Πάστουσιακ – Ζάσχουκ.
Τα δεκάλεπτα: 13-20, 32-34, 56-55, 76-70.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος 1, Πελεκάνος, Ουάιτ 6 (1), Ουότερς 19 (3), Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 14, Κοέν 14 (2), Μούρτος 2, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 15 (1).
ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν): Λάνγκφορντ 25 (1), Πονκρασόφ 6, Παραχούσκι 11, Κολόμ 11 (1), Λικοντέι 2, Μπάνιτς, Πάνιν, Καϊμακόγλου 11 (2), Ουίλιαμς 4, Μιλάκνις.

Περισσότερα από Χάρης Δεληνικόλας

Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 90-74 (vid)

Η Ρεάλ έκανε εύκολα το 1-0 Η Ρεάλ Μαδρίτης χωρίς να δυσκολευτεί διατήρησε το πλεονέκτημα έ…