Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Κηφισιά 81-68

Άρης – Κηφισιά 81-68

Aris Kifisia

ÁÑÇÓ - ÊÇÉÖÉÓÉÁ   ARIS - KIFISIA (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Την 7η νίκη του στο Πρωτάθλημα της Basket League πέτυχε ο Άρης, ο οποίος επικράτησε της Κηφισιάς με 81-68. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη πήραν σε διάφορα σημεία του αγώνα μεγάλες διαφορές, όμως οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν πάντα τον τρόπο να ξαναμπάινουν στο παιχνίδι. Τελικώς, στην τέταρτη περίοδο με τον Χάγκινς να κάνει τα… πάντα σε άμυνα και επίθεση οι “κιτρινόμαυροι” κέρδισαν το ροζ φύλλο αγώνα.

Από την άλλη πλευρά, οι παίκτες του Γιώργου Λημνιάτη, πλήρωσαν τα λάθη στην άμυνα, αλλά και τα χαμένα ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να φύγουν με άδεια χέρια από τη Θεσσαλονίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Ουάιτ με 19 πόντους, ενώ για την αθηναϊκή ομάδα ξεχώρισε ο Λόουερι με 15 πόντους.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους: Πελεκάνο, Ουότερς, Ουάιτ, ΜακΝίλ και Χάγκινς, ενώ η αρχική πεντάδα της Κηφισιάς αποτελούνταν από τους: Γκίκα, Χρυσικόπουλο, Χογκ, Κασελάκη και Γλυνιαδάκη.

Οι δύο ομάδες μπήκαν μουδιασμένα στο παιχνίδι, με τους ΜακΝίλ και Γλυνιαδάκη να τραβούν το κουπί της επίθεσης (5-4, 7′ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου). Ο Πελεκάνος με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στο +4 (8-4), όμως η ομάδα των βορείων προαστίων με σερί 5-0 πήρε βραχεία κεφαλή με 9-8. Ο Άρης προηγήθηκε και πάλι με 4 πόντους (13-9), ενω τρίποντο του Τσούπκοβιτς, διαμόρφωσε το 18-15 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Τσούπκοβιτς με 5 προσωπικούς πόντους, ανέβασε τη διαφορά στο +6 (25-19, 7:25 για το ημίχρονο). ΜακΝίλ και Κοέν με καλάθι και τρίποντο αντίστοιχα έφεραν τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (30-20), με τον Γιώργο Λημνιάτη να καλέι εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το τρίποντο του Ντ. Στίγκερς μείωσε άμεσα σε 30-23, όμως ο Χάγκινς κράτησε “όρθιους” τους “κιτρινόμαυρους” με 7 πόντους (40-28, 1:46 για τη λήξη της δεύτερης περιόδου). Το ημίχρονο έληξε 42-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, Κασελάκης και Λόουερι με τρίποντα μείωσαν στους 4 πόντους (44-40). Οι γηπεδούχοι με τον Κοέν ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο +8 (51-43), ενώ ο Ουάιτ με 5 προσωπικούς πόντους έφερε τον Άρη στο +11 (56-45, 3:19 για το τέλος της περιόδου). Στίγκερς, Λόουερι και Γλυνιαδάκης μείωσν στους 7 πόντους (61-54), ενώ με τη λήξη του δεκαλέπτου, ο Λόουερι με καλάθι και φάουλ έβαλε φωτιά στο παιχνίδι (61-57).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Χάγκινς έβαλε τον Άρη μπροστά στο σκορ με 67-59. O ΜακΝίλ με καλάθι και φάουλ έκανε το 70-61, ενώ ο Ουότερς με καλάθι που… πήγαινε για πάσα άλεϊ ουπ εκτόξευσε τη δαιφορά στο +11 (72-61, 5΄πριν το τέλος της αναμέτρησης). Από εκεί και πέρα η Κηφισιά, δεν κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι για να διεκδικήσει τη νίκη, με τον Άρη να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Παπαπέτρου – Παναγιώτου – Τσώνος.
Τα δεκάλεπτα: 18-15, 42-33, 61-57, 81-68.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Ξανθόπουλος, Πελεκάνος 3 (1), Τσούπκοβιτς 8 (1), Φλιώνης, Ουάιτ 19 (3), Ουότερς 6, Ζάρας, Χάγκινς 14, Κοέν 11 (1), Μούρτος 4, Σίμτσακ, ΜακΝιλ 16 (1).
ΚΗΦΙΣΙΑ (Λημνιάτης): Λόουερι 15 (2), Στίγκερς Ντ. 5 (1), Γκίκας 8 (1), Πόποβιτς 2, Σταμάτης, Κασελάκης 13 (1), Χρυσικόπουλος 2, Στίγκερς Τζ. 5 (1), Χογκ 3, Σμιθ 7, Σπυριδωνίδης, Γλυνιαδάκης 8.

Περισσότερα από Χάρης Δεληνικόλας

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 60-50

Το 2-2 έκανε ο Ολυμπιακός. Σε πέμπτο παιχνίδι θα αναδειχθεί ο φετινός πρωταθλητής στην Α1 …