Άρης – Μπάνβιτ 72-53

aris panigiriko1

aris-panigiriko

Πρώτος και καλύτερος…

Με μία εντυπωσιακή εμφάνιση ο Άρης διέλυσε την Μπάνβιτ στο “Nick Galis Hall” με 72-53, και τερμάτισε στην πρώτη θέση του 4ου ομίλου του Eurocup παίρνοντας πανηγυρικά την πρόκριση στην επόμενη φάση. Οι “κιτρινόμαυροι”, ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο μισό του αγώνα δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην τουρικική ομάδα και πήραν τη νίκη.

Στα αξιοσημείωτα της βραδιάς φυσικά, τα αρκετά λεπτά συμμετοχής που πήραν και οι νεαροί Φλιώνης, Δίπλαρος και Δήμας επιβεβαιώνοντας το λαμπρό μέλλον του “θεού του πολέμου”.

Πρώτος σκόρερ και κορυφαίος του αγώνα δεν ήταν άλλος από τον ΜακΝίλ που σκόραρε 20 πόντους με 4 τρίποντα.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους: Πελεκάνο, Ουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς και ΜακΝίλ, ενώ η αρχική πεντάδα της Μπάνβιτ αποτελούνταν από τους: Φόρτσον, Τζόνσον, Γκετσίμ, Μοερμάν και Βίντμαρ.

Ο Χάγκινς ξεκίνησε… “ζεστός” και με δύο συνεχόμενα χούκ, έδωσε το προβάδισμα στον Άρη με 4-0, ενώ το τρίποντο του ΜακΝίλ έβαλε “φωτιά” στο Nick Galis Hall (7-0, 8:40 για το τέλος του δεκαλέπτου). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν άμεσα σε 7-5 και στη συνέχεια πέρασαν και μπροστά στο σκορ με καλάθι και φάουλ του Τζόνσον (7-8). Οι παίκτες της Μπάνβιτ έδειχναν να έχουν βρει το δρόμο προς το καλάθι χάρη στον Τζόνσον και το τέλος της περιόδου τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 17-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κοέν με τρίποντο έφερε και πάλι σε θέση οδηγού τον Άρη με 19-17. Οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε σερί λάθη τα οποία και κράτησαν σε χαμηλό επίπεδο το σκορ (23-23, 5′ πριν τη λήξη του ημιχρόνου). ΜακΝίλ και Ζάρας με καλάθι και τρίποντο αντίστοιχα ανέβασαν τη διαφορά στο +5 (28-23), ενώ στη συνέχεια ο Χάγκινς με κάρφωμα ανάγκασε τον τεχνικό της τουρκικής ομάδας να καλέσει τάιμ άουτ (30-23, 3:23 για το τέλος της περιόδου). Ο ΜακΝίλ με τρίποντο έφερε τον Άρη μέχρι και το +8 (33-25), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 33-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άρης παρά το εντυπωσιακό ξεκίνημα του (άλεϊ ουπ κάρφμωα του Χάγκινς), βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ με 36-35. Ο Μοερμάν ανέβασε τη διαφορά στο +4 (35-39), όμως με όπλο του την άμυνα ο Άρης ισοφάρισε σε 44-44. Στα τελευταία δύο λεπτά του δεκαλέπτου, με σερί 7-2, οι “κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν με 51-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη μπήκαν με ιδιαίτερο πάθος για να “καθαρίσουν” την υπόθεση νίκη. Ουότερς και Ουάιτ αύξησαν τη διαφορά στους 9 πόντους (59-50) με τους φιλοξενούμενους να αδυνατούν να διασπάσουν την άμυνα των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη. Ο Σπύρος Μούρτος με τρίποντο ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (62-50), ενώ ο Χάγκινς σκόραρε κάτω από το καλάθι για το 64-50, 4′ πριν το τέλος του αγώνα. Ο ΜακΝίλ με δύο σερί τρίποντα έδωσε στο σκορ διαστάσεις θριάμβου (70-51), με το τελικό σκορ να είναι το 72-53.

Διαιτητές: Μάντιλα – Μαέστρε – Ομπρκνέζεβιτς.
Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-29, 51-46, 72-53.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Δήμας, Πελεκάνος, Φλιώνης 2, Ουότερς 6 (2), Ζάρας 5 (1), Χάγκινς 12, Κοέν 10 (1), Μούρτος 5 (1), Σίμτσακ, ΜακΝιλ 20 (4).
ΜΠΑΝΒΙΤ (Ερνάκ): Ουλουσόι 2, Φόρτσον 8, Τζόνσον 20 (2), Σλότερ 2, Γκετσίμ 4, Βίντμαρ 6, Μοερμάν 6 (2), Αλτουνμπέι, Γιλντιρίμ, Γιλμάζ, Καρμάικλ 5.