Κεντρική Basket League Αγώνες Άρης – Απόλλων Π. 82-50

Άρης – Απόλλων Π. 82-50

white aris apollon1

white-aris-apollon

Εύκολο απόγευμα πέρασε ο Άρης στο “Nick Galis Hall” απέναντι στον Απόλλωνα του οποίου και επικράτησε με 82-50. Οι “κιτρινόμαυροι”, μπήκαν συγκεντρωμένοι από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και επέβαλαν πλήρως το παιχνίδι τους, παίρνοντας διαφορά ασφαλείας την οποία όχι απλώς τη διατήρησαν, αλλά και τη διεύρυναν.

Οι Πατρινοί, κατάφεραν να απειλήσουν μόνο προς το τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο στη συνέχεια δε μπόρεσαν να ακολουθήσουν το ρυθμό των γηπεδούχων, γνωρίζοντας τη βαριά ήττα.

Ο Άρης ξεκίνησε με τους: Πελεκάνο, Ουάιτ, Ουότερς, Χάγκινς και ΜακΝίλ, ενώ η αρχική πεντάδα του Απόλλωνα αποτελούνταν από τους: Ντίλαρντ, Κουζέλογλου, Μέιερ, Σάντλερ και Γούντς.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και με τον Ουάιτ να είναι ιδαιτέρως… «ζεστός», προηγήθηκαν νωρίς με 9-0. Σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο ΜακΝίλ που με 10 (!) προσωπικούς πόντους έφερε τον Άρη στο +10 (19-9), με τον Τζαουαρά να διαμορφώνει το σκορ της περιόδου, 19-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Ντίλαρντ και Μέιερ να σκοράρουν συνεχόμενα, η διαφορά έπεσε στους 4 πόντους (21-17), με τον Δημήτρη Πρίφτη να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Ουάιτ και Χάγκινς ξεκόλλησαν επιθετικά τους «κιτρινόμαυρους» (29-23), όμως το τρίποντο του Ντίλαρντ μείωσε στους 3, 1:18 πριν το τέλος του ημιχρόνου (29-26). Ωστόσο, Μούρτος, Ουότερς και Χάγκινς έδωσαν διαφορά ασφαλείας στους γηπεδούχους με το πρώτο μέρος του αγώνα να ολοκληρώνεται με σκορ 35-26.

Στην τρίτη περίοδο, ο Άρης συνέχισε από εκεί που σταμάτησε και με τον Ουάιτ να μοιάζει ασταμάτητος, εκτόξευσε τη διαφορά στους 17 πόντους (47-30). Χάγκινς και Ουάιτ δεν είχαν αντίπαλο και το +20 δεν άργησε να έρθει για τον Άρη (54-34), τη στιγμή που οι Πατρινοί έβρισκαν σκορ μόνο από τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Οι φιλοξενούμενοι με τους Ντίλαρντ και Μαστρογιαννόπουλο κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 14 πόντους (55-41), ο Πρίφτης έριξε στο παρκέ και τον Δίπλαρο (μπήκε και ο Φλιώνης στην πρώτη περίοδο), ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 60-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, Ουότερς με τρίποντο και Ζάρας με καλάθι έφεραν τον Άρη για πρώτη φορά στο +23 (65-42). Οι «κιτρινόμαυροι» εκμεταλλεύονταν κάθε λάθος των φιλοξενούμενων και το σκορ έλαβε διαστάσεις θριάμβου, ενώ πόντους πέτυχαν και οι τρεις «μικροί», Φλιώνης, Δίπλαρος και Δήμας. Τελικό σκορ 82-50, με τη διαφορά των 32 πόντων να είναι και η μεγαλύτερη στο παιχνίδι.

Διαιτητές: Φούφης – Πουρσανίδης – Μαγλογιάννης.
Τα δεκάλεπτα: 19-11, 35-26, 60-42, 82-50.
ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Πελεκάνος, Φλιώνης 5 (1), Ουάιτ 22 (3), Ουότερς 9 (1), Ζάρας 6, Χάγκινς 8, Κοέν 10, Μούρτος 2, Σίμτσακ 3 (1), ΜακΝιλ 14 (1), Δίπλαρος 1, Δήμας 2.
ΑΠΟΛΛΩΝ Π. (Μέξας): Πάλμπλαντ, Ντίλαρντ 22 (2), Μέιερ 4, Σάντλερ 1, Αργυρόπουλος 5 (1), Μαστρογιαννόπουλος 4, Κουζέλογλου 4, Μπαζίνας, Γουντς 6, Τζαουάρα 4.