Κεντρική Διεθνή ΑΕΚ – Νεπτούνας 75-71

ΑΕΚ – Νεπτούνας 75-71

Hairston AEK Neptunas

Hairston-AEK-NeptunasΝίκη τιμής…
Η ΑΕΚ, παρότι ενημερώθηκε για τον αποκλεισμό της κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου, δεν πτοήθηκε και πανηγύρισε τη νίκη (75-71) επί της Νεπτούνας στο ΟΑΚΑ, αποχαιρετώντας με ψηλά το κεφάλι το Γιούροκαπ.

Ο Μαυροκεφαλίδης αποτέλεσε τον “μαέστρο” των γηπεδούχων, ολοκληρώνοντας το ματς με 27 πόντους και 9 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του, δε, ήταν ο Κάρτερ με 10 πόντους. Στην αντίπερα όχθη, ο Γιούινγκ ήταν το “Α” και το “Ω” για τη Νεπτούνας, μετρώντας 22 πόντους και 9 ασίστ.

Οι δύο ομάδες κινήθηκαν σε χαμηλό τέμπο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι Λιθουανοί, με καλάθια των Μαζέικα και Γιούινγκ (τρίποντο), προηγήθηκαν 5-0 (2:28”) και -εν συνεχεία- 12-5 (4:08”). Ακολούθως, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα πραγματοποίησε ένα επιμέρους 10-0 και πήρε “κεφάλι” στο σκορ (15-12, 7:27”).

Οι γηπεδούχοι σκόραραν, κατά μείζονα λόγο, από τη “γραμμή της φιλανθρωπίας”, έχοντας ήδη 8/8 βολές. Η “Ένωση”, μάλιστα, έκλεισε στο +3 (22-19) την πρώτη περίοδο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, δε, ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν ιδιαίτερα αργός, με την ΑΕΚ να είναι αρκετά άστοχη τόσο εντός πεδιάς, όσο κι από την περιφέρεια.

Για του λόγου το αληθές, οι “κιτρινόμαυροι” σούταραν με 35% από το δίποντο (5/14, 20’) και 33% από τα 6.75 (3/9, 20’). Η ΑΕΚ, επίσης, παρουσίασε αδυναμίες στον δημιουργικό τομέα (5 ασίστ, 20’) και, ως εκ τούτου, πέτυχε μόλις 11 πόντους στη δεύτερη περίοδο. Η Νεπτούνας, βέβαια, κινήθηκε σε πανομοιότυπο μήκος κύματος (3/12 τρ., 25%, 7 ασίστ, 20’), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο +1 (33-34) υπέρ της.

Στην επανάληψη, ο αγώνας ήταν ισόπαλος στα πρώτα 40″ (36-36), ενώ αργότερα το σκηνικό διαφοροποιήθηκε πλήρως. Οι παίκτες του Νταΐνιους Αντομάιτις “έτρεξαν” ένα σερί 19-4 και προηγήθηκαν 55-40 (25:40″). Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, έχοντας “βραχυκυκλώσει” την αντίπαλό τους.

Η ΑΕΚ, από την πλευρά της, έχασε το κίνητρο, καθότι γνωστοποιήθηκε -σε τούτο το διάστημα- πως η Νίζνι κι η Χάποελ νίκησαν στα δικά τους παιχνίδια. Η “Ένωση”, πάντως, παρότι αποκλεισμένη, βελτίωσε την εικόνα της στον αμυντικό κι επιθετικό τομέα, πραγματοποίησε ένα επιμέρους 13-5 και μείωσε σε 60-53 (30′).

Στην τελευταία “πράξη” της αναμέτρησης, οι “κιτρινόμαυροι” μπήκαν δυναμικά στο παρκέ αγωνιζόμενοι -πια- για την τιμή τους. Η ΑΕΚ, αφού κατάφερε να πλησιάσει στον πόντο (65-66, 36:11″), προσπέρασε -ύστερα από αρκετή ώρα- στο σκορ (68-67, 37:09″), χάρη στο τρίποντο του εξαιρετικού Μαυροκεφαλίδη. Οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα, δε, ήταν σχετικά εύστοχοι από τη γραμμή των βολών, διατηρώντας το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 33-34, 53-60, 75-71.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 5 (1), Σάκοτα 5, Χέρστον 9, Μιλόσεβιτς 7 (1), Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 27 (2), Κάρτερ 10, Σαρικόπουλος 2, Κατσίβελης 1, Καλαμπόκης 7 (1), Μαυροειδής 2.
ΝΕΠΤΟΥΝΑΣ (Αντομάιτις): Γιούινγκ 22 (2), Σίκσνιους 4, Μαζέικα 11, Γκιρντζιούνας 5, Μπέιντερ 5 (1), Σαρακάουσκας 1, Ζαβάτσκας 11 (3), Γκραντ 9, Μπιρούτα, Μπουτκεβίτσιους 3.